REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać ulgę dla młodych w 2021 r.?

Jak rozliczać ulgę dla młodych w 2021 r.?
Jak rozliczać ulgę dla młodych w 2021 r.?

REKLAMA

REKLAMA

Ulga dla młodych 2021 - jak rozliczyć? Jakie przychody korzystają ze zwolnienia? Kto może skorzystać z ulgi dla młodych? Czy ulgę dla młodych wykazać w PIT-11?

Ze stosowaniem ulgi dla młodych podatnicy i płatnicy oswajają się od 1 sierpnia 2019 r. Choć niewątpliwie jest ona dla nich obecnie mniej kłopotliwa w stosowaniu niż na początku obowiązywania nowych regulacji, nie należy w tym zakresie polegać jedynie na zdobytym już doświadczeniu. Od 1 stycznia 2021 r. zmienił się bowiem katalog przychodów, które podlegają temu zwolnieniu.

REKLAMA

Ulga dla młodych - zmiany w 2021 r. 

Ulga dla młodych dotyczy pracowników do ukończenia 26 roku życia. Jednak możliwość korzystania z niej jest ograniczona także wysokością progu podatkowego. Począwszy od 2020 r., limit zwolnienia wynosi 85 528 zł w skali roku.

Od 1 stycznia 2021 r. ze zwolnienia korzystają przychody:

 1. ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
 2. z umów zlecenia,
 3. z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej,
 4. z tytułu odbywania stażu uczniowskiego.

REKLAMA

Wprowadzona zmiana oznacza, że grupa podmiotów mogących skorzystać z przedmiotowego zwolnienia znacząco się powiększyła, a płatnicy zatrudniający młodych praktykantów i stażystów muszą wykazać się zwiększoną czujnością przy dopełnianiu obowiązków na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jednostka podpisuje umowy o praktyki absolwenckie. Podstawą ich zawierania jest ustawa z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich. Choć na jej podstawie do umów tych stosuje się wybrane przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, to umowa ta nie jest umową o pracę i zawarcie jej nie skutkuje powstaniem stosunku pracy. Umowa o praktyki absolwenckie nie jest także umową zlecenia. W konsekwencji w 2020 r. przychody, które praktykanci uzyskiwali na podstawie tych umów, nie mieściły się w katalogu przychodów objętych zerowym PIT dla młodych. W 2021 r. sytuacja wygląda już inaczej - przychody z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej zostały wprost wskazane w katalogu zwolnień (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy ulgę dla młodych trzeba stosować bez wniosku?

Od 2020 r. osoby do 26 roku życia nie muszą składać oświadczeń o zastosowaniu w odniesieniu do nich ulgi dla młodych. Pracodawcy powinni więc automatycznie, wobec każdej osoby spełniającej warunki do zastosowania tego zwolnienia, stosować je aż do uzyskania wartości przychodu 85 528 zł. Pracownik może jednak złożyć oświadczenie o pobieraniu zaliczek i w takiej sytuacji pracodawca pobiera je na ogólnych zasadach.

Jeśli w wyniku pomyłki pracodawca nie zastosuje wobec pracownika zwolnienia, choć spełnia on ustawowe warunki, najprostszym rozwiązaniem będzie odzyskanie powstałej w tym zakresie nadpłaty przez samego podatnika, po zakończeniu roku, poprzez złożenie zeznania rocznego. Płatnik powinien wówczas przekazać podatnikowi informację PIT-11 zgodną ze stanem faktycznym, a więc z kwotą faktycznie osiągniętego przez podatnika dochodu oraz faktycznie pobranych zaliczek na PIT. Jeżeli roczna wartość przychodów pracownika nie przekroczy limitu zwolnienia, to podczas dokonywania rozliczenia rocznego przychody te będą zwolnione z PIT, a nadpłacone zaliczki zostaną podatnikowi zwrócone jako różnica pomiędzy kwotą należnego podatku a kwotą wpłaconych zaliczek.

Kto może skorzystać z ulgi dla młodych?

Ze zwolnienia dla młodych mogą korzystać osoby, które nie ukończyły 26 roku życia. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, biorąc pod uwagę to, że przepis regulujący zwolnienie nie odsyła w tym zakresie do ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, przy interpretacji go należy stosować ogólne przepisy prawa podatkowego (zob. art. 12 § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa), zgodnie z którymi terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień. Co za tym idzie, prawo do ulgi dla młodych przysługuje podatnikowi za okres włącznie z dniem 26 urodzin. Prawo to dotyczy przychodów otrzymanych, a nie należnych.

Czy ulgę dla młodych wykazać w PIT-11?

Nawet jeśli podatnik w trakcie roku uzyskał u danego pracodawcy jedynie przychody zwolnione od podatku, jest on zobowiązany do wystawienia informacji PIT-11. Informacje o przychodach zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 updof należy wskazać w poz. 86-88 części G formularza (wersja 26).

Część G formularza PIT-11

Podstawa prawna

 • art. 21 ust. 1 pkt 67 i pkt 148, art. 21 ust. 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1426; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2127)

 • art. 12 § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2123)

©℗

Autor: MAŁGORZATA MASŁOWSKA, prawnik specjalizujący się w tematyce prawa podatkowego i prawa pracy, redaktor merytoryczny dwutygodnika "Rachunkowość Budżetowa"

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA