Jak opodatkować wypłatę nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej przed rozwiązaniem z emerytem umowy o pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Jaka jest podstawa wypłaty nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalnej?
- Jak opodatkowane są nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna?
- Czy pracownik-emeryt może korzystać ze zwolnienia podatkowego?
Jaka jest podstawa wypłaty nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalnej?
Zarówno nagroda jubileuszowa, jak i odprawa emerytalna są wypłacane przez pracodawcę na podstawie obowiązującej umowy o pracę.
REKLAMA
Jak opodatkowane są nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna?
Dlatego też należy je zaliczyć do grupy świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracownika, które uznaje się za przychód ze stosunku pracy. Stanowią zatem dla pracownika przychód ze stosunku pracy.
Przepis art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) definiuje przychód ze stosunku pracy jako wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Czy pracownik-emeryt może korzystać ze zwolnienia podatkowego?
Jeżeli zatem pracownik na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT złożył wniosek o zastosowanie zerowego PIT i nagroda jubileuszowa oraz odprawa zostaną wypłacone do ostatniego dnia umowy o pracę, czyli do 31 grudnia 2022 r. - uznać należy, że obydwa świadczenia będą korzystać ze zwolnienia, chyba że pracownik przekroczyłby roczny limit zwolnienia 85 528 zł (w stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu jest to jednak raczej niemożliwe). Dopiero od dnia następnego po dniu rozwiązania stosunku pracy, tj. od 1 stycznia 2023 r., po otrzymaniu świadectwa pracy, po złożeniu stosownej dokumentacji do organu emerytalno-rentowego, osoba będzie otrzymywać emeryturę i dopiero od tego dnia nie będzie miała prawa do PIT-0.
Podstawa prawna
-
art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 558)
ANNA KOPYŚĆ
specjalista z zakresu prawa pracy i wynagrodzeń, szkoleniowiec, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Artykuł pochodzi z: „Rachunkowość Budżetowa”
REKLAMA
REKLAMA