REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od nieruchomości 2015 - jakie zmiany?

 Inventage
Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów
Podatek od nieruchomości 2015/ Fot. Fotolia
Podatek od nieruchomości 2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia 2015 r oku możemy spodziewać się zmian w płatnościach podatku od nieruchomości. Na poziom stawek wpływ ma wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r.

Biorąc pod uwagę zapowiedzi Ministra Finansów Mateusza Szczurka od stycznia 2015 r oku możemy spodziewać się zmian w płatnościach podatku od nieruchomości.

REKLAMA

Do tej pory osoby fizyczne opłacają podatek od nieruchomości jednorazowo lub w IV ratach. W zakresie osób prawnych podatek ten płatny jest w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.
Planowane zmiany od stycznia 2015 roku dotyczyć miałyby zapłaty podatku  od nieruchomości, którego wysokość ustalona w drodze decyzji gminy nie przekraczałaby 100 zł. W takim przypadku podatnicy nie korzystaliby z możliwości płatności w ratach i zapłata nastąpiłaby jednorazowo.

Zmiany dotyczyłyby także podatników, u których kwota podatku należnego nie przekroczy kosztów doręczenia przesyłki poleconej (6,10 zł).  W przypadku tej kategorii podatników, gmina nie będzie wydawać nawet decyzji podatkowej.

Polecamy również w INFORRB: Wpływ sprzedaży nieruchomości na odliczenie VAT

Do tej pory nie ma jeszcze oficjalnej informacji o maksymalnych stawkach w podatku od nieruchomości na 2015 rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Górne granice stawek kwotowych na podatek od nieruchomości na dany rok wskazywane są w Obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na dany rok.
W zeszłym roku obwieszczenie zostało wydane przez Ministra Finansów dnia 7 sierpnia 2013 roku. Z informacji  uzyskanych wiadomo, że Obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 r. jest skierowane do podpisu Ministra. Można wnioskować, że w niedługim okresie czasu będą znane konkretne stawki podatku od nieruchomości.

Zasadniczo na poziom stawek wpływ ma wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik ten wyniósł 100,4 (wzrost cen o 0,4%) i taka też powinna być waloryzacja stawek danin lokalnych. Oczywiście radni gminy mają prawo zadecydować w uchwale o pozostawieniu stawek podatku od nieruchomości na dotychczasowym poziomie.

Alicja Kasprzak, Project Manager w Inventage Polska

Autor: Alicja Kasprzak

Zobacz również: Podatki lokalne 2015

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA