reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Podatek od nieruchomości 2015 - jakie zmiany?

Podatek od nieruchomości 2015 - jakie zmiany?

Od stycznia 2015 r oku możemy spodziewać się zmian w płatnościach podatku od nieruchomości. Na poziom stawek wpływ ma wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r.

Biorąc pod uwagę zapowiedzi Ministra Finansów Mateusza Szczurka od stycznia 2015 r oku możemy spodziewać się zmian w płatnościach podatku od nieruchomości.

Do tej pory osoby fizyczne opłacają podatek od nieruchomości jednorazowo lub w IV ratach. W zakresie osób prawnych podatek ten płatny jest w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.
Planowane zmiany od stycznia 2015 roku dotyczyć miałyby zapłaty podatku  od nieruchomości, którego wysokość ustalona w drodze decyzji gminy nie przekraczałaby 100 zł. W takim przypadku podatnicy nie korzystaliby z możliwości płatności w ratach i zapłata nastąpiłaby jednorazowo.

Zmiany dotyczyłyby także podatników, u których kwota podatku należnego nie przekroczy kosztów doręczenia przesyłki poleconej (6,10 zł).  W przypadku tej kategorii podatników, gmina nie będzie wydawać nawet decyzji podatkowej.

Polecamy również w INFORRB: Wpływ sprzedaży nieruchomości na odliczenie VAT

Do tej pory nie ma jeszcze oficjalnej informacji o maksymalnych stawkach w podatku od nieruchomości na 2015 rok.

Górne granice stawek kwotowych na podatek od nieruchomości na dany rok wskazywane są w Obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na dany rok.
W zeszłym roku obwieszczenie zostało wydane przez Ministra Finansów dnia 7 sierpnia 2013 roku. Z informacji  uzyskanych wiadomo, że Obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 r. jest skierowane do podpisu Ministra. Można wnioskować, że w niedługim okresie czasu będą znane konkretne stawki podatku od nieruchomości.

Zasadniczo na poziom stawek wpływ ma wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik ten wyniósł 100,4 (wzrost cen o 0,4%) i taka też powinna być waloryzacja stawek danin lokalnych. Oczywiście radni gminy mają prawo zadecydować w uchwale o pozostawieniu stawek podatku od nieruchomości na dotychczasowym poziomie.

Alicja Kasprzak, Project Manager w Inventage Polska

Autor: Alicja Kasprzak

Zobacz również: Podatki lokalne 2015

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 28.08.2014

Ekspert:

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatek od nieruchomości 2015/ Fot. Fotolia
Podatek od nieruchomości 2015/ Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202155.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama