REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od nieruchomości 2015 - jakie zmiany?

 Inventage
Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów
Podatek od nieruchomości 2015/ Fot. Fotolia
Podatek od nieruchomości 2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia 2015 r oku możemy spodziewać się zmian w płatnościach podatku od nieruchomości. Na poziom stawek wpływ ma wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r.

Biorąc pod uwagę zapowiedzi Ministra Finansów Mateusza Szczurka od stycznia 2015 r oku możemy spodziewać się zmian w płatnościach podatku od nieruchomości.

REKLAMA

Do tej pory osoby fizyczne opłacają podatek od nieruchomości jednorazowo lub w IV ratach. W zakresie osób prawnych podatek ten płatny jest w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.
Planowane zmiany od stycznia 2015 roku dotyczyć miałyby zapłaty podatku  od nieruchomości, którego wysokość ustalona w drodze decyzji gminy nie przekraczałaby 100 zł. W takim przypadku podatnicy nie korzystaliby z możliwości płatności w ratach i zapłata nastąpiłaby jednorazowo.

Zmiany dotyczyłyby także podatników, u których kwota podatku należnego nie przekroczy kosztów doręczenia przesyłki poleconej (6,10 zł).  W przypadku tej kategorii podatników, gmina nie będzie wydawać nawet decyzji podatkowej.

Polecamy również w INFORRB: Wpływ sprzedaży nieruchomości na odliczenie VAT

Do tej pory nie ma jeszcze oficjalnej informacji o maksymalnych stawkach w podatku od nieruchomości na 2015 rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Górne granice stawek kwotowych na podatek od nieruchomości na dany rok wskazywane są w Obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na dany rok.
W zeszłym roku obwieszczenie zostało wydane przez Ministra Finansów dnia 7 sierpnia 2013 roku. Z informacji  uzyskanych wiadomo, że Obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 r. jest skierowane do podpisu Ministra. Można wnioskować, że w niedługim okresie czasu będą znane konkretne stawki podatku od nieruchomości.

Zasadniczo na poziom stawek wpływ ma wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik ten wyniósł 100,4 (wzrost cen o 0,4%) i taka też powinna być waloryzacja stawek danin lokalnych. Oczywiście radni gminy mają prawo zadecydować w uchwale o pozostawieniu stawek podatku od nieruchomości na dotychczasowym poziomie.

Alicja Kasprzak, Project Manager w Inventage Polska

Autor: Alicja Kasprzak

Zobacz również: Podatki lokalne 2015

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA