REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki lokalne 2015

 Inventage
Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów
Podatki i opłaty lokalne 2015/ Fot. Fotolia
Podatki i opłaty lokalne 2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost podatków lokalnych w 2015 roku jest tak niewielki, że w wielu przypadkach kwoty się nie zmienią. Kto odczuje wzrost wysokości danin publicznych?

Znamy już wysokość podatków lokalnych na 2015 r. Okres ten upłynie — wyjątkowo — pod znakiem braku podwyżek. Podatek od gruntów, nieruchomości oraz lokali mieszkalnych zostanie na prawie tym samym poziomie. Zauważalnie więcej zapłacą właściciele garaży i firm.

REKLAMA

Opłaty lokalne, gdy nie są ustawowo podwyższane, rosną jedynie o wskaźnik inflacji za I półrocze 2014 r. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług zwiększyły się w tym okresie o 0,4%. Taka też będzie waloryzacja stawek danin lokalnych.

Zobacz również w INFORRB: Czy szkoła płaci podatek od nieruchomości za powierzchnię zajętą przez automat z napojami

REKLAMA

O 0,4% wzrośnie także wysokość opłaty targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, podatku od psa czy środka transportu. Mowa jest tutaj oczywiście o maksymalnych stawkach. Radni gmin i miast będą mogli zdecydować np. o pozostawieniu kwot na dotychczasowym poziomie.

Wzrost podatków lokalnych jest tak niewielki, że w wielu przypadkach kwoty się nie zmienią. Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacimy nadal 0,89 zł za m2, za mieszkanie lub dom — 0,74 zł za m2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silniej wzrost odczują właściciele garaży, który zapłacą 7,76 zł za m2 (o 3 grosze więcej). Najgłębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć właściciele firm — kwota za m2 zwiększy się z 23,03 do 23,12 zł.

Utrzymanie straganu na targowisku będzie o ok. 3 zł droższe na dzień niż dotychczas. Opłaty miejscowa i uzdrowiskowa wzrosną o 1 grosz na dzień. Podobnie jak w przypadku podatku od nieruchomości inne opłaty lokalne mogą być w danej gminie niższe od maksymalnych stawek.

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA