reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki lokalne 2015

Wzrost podatków lokalnych w 2015 roku jest tak niewielki, że w wielu przypadkach kwoty się nie zmienią. Kto odczuje wzrost wysokości danin publicznych?

Znamy już wysokość podatków lokalnych na 2015 r. Okres ten upłynie — wyjątkowo — pod znakiem braku podwyżek. Podatek od gruntów, nieruchomości oraz lokali mieszkalnych zostanie na prawie tym samym poziomie. Zauważalnie więcej zapłacą właściciele garaży i firm.

Opłaty lokalne, gdy nie są ustawowo podwyższane, rosną jedynie o wskaźnik inflacji za I półrocze 2014 r. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług zwiększyły się w tym okresie o 0,4%. Taka też będzie waloryzacja stawek danin lokalnych.

Zobacz również w INFORRB: Czy szkoła płaci podatek od nieruchomości za powierzchnię zajętą przez automat z napojami

O 0,4% wzrośnie także wysokość opłaty targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, podatku od psa czy środka transportu. Mowa jest tutaj oczywiście o maksymalnych stawkach. Radni gmin i miast będą mogli zdecydować np. o pozostawieniu kwot na dotychczasowym poziomie.

Wzrost podatków lokalnych jest tak niewielki, że w wielu przypadkach kwoty się nie zmienią. Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacimy nadal 0,89 zł za m2, za mieszkanie lub dom — 0,74 zł za m2.

Silniej wzrost odczują właściciele garaży, który zapłacą 7,76 zł za m2 (o 3 grosze więcej). Najgłębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć właściciele firm — kwota za m2 zwiększy się z 23,03 do 23,12 zł.

Utrzymanie straganu na targowisku będzie o ok. 3 zł droższe na dzień niż dotychczas. Opłaty miejscowa i uzdrowiskowa wzrosną o 1 grosz na dzień. Podobnie jak w przypadku podatku od nieruchomości inne opłaty lokalne mogą być w danej gminie niższe od maksymalnych stawek.

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatki i opłaty lokalne 2015/ Fot. Fotolia
Podatki i opłaty lokalne 2015/ Fot. Fotolia

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama