REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pouczenie o odpowiedzialności karnej skarbowej w deklaracjach na podatki lokalne

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
podatki
podatki
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy w deklaracji na podatki od nieruchomości, rolny i leśny można wprowadzić pouczenie o odpowiedzialności przewidzianej w kodeksie karnym skarbowym?

REKLAMA

W przypadku wielu oświadczeń, czy też deklaracji składanych przed organami państwowymi, zawarta jest w nich klauzula o odpowiedzialności karnej z tytułu złożenia fałszywego oświadczenia. Klauzula ta ma zdyscyplinować każdą osobę, aby złożyła oświadczenie lub deklarację zgodnie z prawdą, albowiem w przeciwnym przypadku poniesie z tego tytułu negatywne konsekwencje prawne.

REKLAMA

Organ aby móc wprowadzić do w/w dokumentów klauzulę o odpowiedzialności za złożenie fałszywego oświadczenia, musi powołać się na przepis prawa bezwzględnie obowiązujący, który przewiduje możliwość zastosowania takiej klauzuli. Zatem musi istnieć przepis, który przewiduje, iż w przypadku złożenia określonego oświadczenia lub deklaracji niezgodnie z prawdą, osoba składająca taki dokument poniesie odpowiedzialność prawną. Dopiero w przypadku istnienia takiego przepisu, organ może wprowadzić klauzulę do w/w dokumentów, która powielałaby treść tego przepisu o poniesieniu negatywnych skutków prawnych, w przypadku wypełnienia określonego dokumentu niezgodnie z prawdą. Jak zostało to wskazane wyżej przepis ten musi mieć charakter bezwzględnie obowiązujący, czyli musi znajdować się w akcie prawnym nie niższej rangi niż ustawa oraz obowiązywać wszystkie osoby, które znajdą się w sytuacji opisanej w tym przepisie. Przepis taki nie może obowiązywać jedynie na wybranym terytorium Polski oraz dotyczyć określonej grupy osób mieszkających na tym terytorium. Czyli przepis ten nie może zostać wprowadzonym aktem miejscowym, gdyż akt ten jest niższej rangi niż ustawa oraz obowiązuje wyłącznie na określonym  terytorium Polski właściwym dla obszaru danej jednostki samorządu terytorialnego.

Polecamy serwis: Podatki

Przepisy ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatku leśnym i ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie przewidują możliwości poniesienia odpowiedzialności karnoskarbowej przez osoby, które złożą deklarację niezgodnie z prawdą. W związku z czym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 4 marca 2015 r., sygn. akt: I SA/Kr 52/15 (LEX nr 1658782) uznał, iż: „jeżeli ustawodawca zamierza nadać wymaganym oświadczeniom składanym przez zainteresowane podmioty rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (zeznań), to rygor ten wprowadza wprost do ustawy i dopiero wówczas - w razie przeniesienia kompetencji do określenia przez organ samorządu wzoru informacji i deklaracji - możliwym byłoby odwoływanie się przez organ do pouczenia o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (zeznań), czy złożenia oświadczenia o posiadaniu wiedzy odnośnie do takiej odpowiedzialności. Art. 6a ust. 11 ustawy z 1984 r. o podatku rolnym, art. 6 ust. 13 u.p.o.l, art. 6 ust. 9 ustawy z 2002 r. o podatku leśnym nie przewidują takiej możliwości, zaś ustawowego upoważnienia dla organu stanowiącego gminy w tym zakresie nie można domniemywać.”

Wynika z powyższego, iż jednostki samorządu terytorialnego nie mogą w deklaracji na podatki od nieruchomości, rolny i leśny można wprowadzić pouczenie o odpowiedzialności przewidzianej w kodeksie karnym skarbowym, gdyż brak jest przepisu prawa, który przewidywał taką możliwość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy w INFORRB

Czy spółka gminna i gmina są podmiotami powiązanymi

Jak w sprawozdaniu Rb-27S wykazywać decyzje w sprawie umorzenia lub odroczenia podatku

Czy wydzierżawienie miejsc parkingowych podlega rejestracji na kasie fiskalnej

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podróż służbowa zagraniczna w 2025 r. : diety, potrącenia, nocleg

Podróż służbowa zagraniczna w 2025 r. Jaka jest wysokość diety za dobę podróży zagranicznej oraz limit na nocleg w poszczególnych państwach? Co można potrącić z diety w trakcie podróży służbowej zagranicznej? Jak rozliczyć nocleg?

Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Dodatek za pracę w porze nocnej jest dodatkiem przysługującym – jak sama nazwa wskazuje – osobom, które wykonują swoją pracę w godzinach nocnych. Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Zasiłek chorobowy 2025 r.: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku

Zasiłek chorobowy: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku. Na wstępie warto wspomnieć, ze zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego można otrzymać w przypadku, gdy jest się objętym dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi. W ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości określone są zasady rachunkowości, a także zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej.

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11. Co dalej? Co zrobić w przypadku spóźnienia? PIT-11 jest podstawową informacją o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025. r na złożenie tego dokumentu.

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu. Wybierając się w podróż służbową warto wiedzieć, jakie dokumenty należy przedstawić po powrocie z delegacji, by uzyskać zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 : termin składania wniosków mija 4.02.2025 r.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025. Na dofinansowania w 2025 r. przeznaczono 60 mln zł. Termin składania wniosków o dofinansowania mija 4 lutego 2025 r.

Sygnalista: kim jest, co może zgłosić, ochrona sygnalisty

25 września 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sygnalistów. Kim jest sygnalista? Co sygnalista może zgłosić? Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Gdzie szukać informacji nt. sygnalistów?

REKLAMA

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

REKLAMA