reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Pouczenie o odpowiedzialności karnej skarbowej w deklaracjach na podatki lokalne

Pouczenie o odpowiedzialności karnej skarbowej w deklaracjach na podatki lokalne

Czy w deklaracji na podatki od nieruchomości, rolny i leśny można wprowadzić pouczenie o odpowiedzialności przewidzianej w kodeksie karnym skarbowym?

W przypadku wielu oświadczeń, czy też deklaracji składanych przed organami państwowymi, zawarta jest w nich klauzula o odpowiedzialności karnej z tytułu złożenia fałszywego oświadczenia. Klauzula ta ma zdyscyplinować każdą osobę, aby złożyła oświadczenie lub deklarację zgodnie z prawdą, albowiem w przeciwnym przypadku poniesie z tego tytułu negatywne konsekwencje prawne.

Organ aby móc wprowadzić do w/w dokumentów klauzulę o odpowiedzialności za złożenie fałszywego oświadczenia, musi powołać się na przepis prawa bezwzględnie obowiązujący, który przewiduje możliwość zastosowania takiej klauzuli. Zatem musi istnieć przepis, który przewiduje, iż w przypadku złożenia określonego oświadczenia lub deklaracji niezgodnie z prawdą, osoba składająca taki dokument poniesie odpowiedzialność prawną. Dopiero w przypadku istnienia takiego przepisu, organ może wprowadzić klauzulę do w/w dokumentów, która powielałaby treść tego przepisu o poniesieniu negatywnych skutków prawnych, w przypadku wypełnienia określonego dokumentu niezgodnie z prawdą. Jak zostało to wskazane wyżej przepis ten musi mieć charakter bezwzględnie obowiązujący, czyli musi znajdować się w akcie prawnym nie niższej rangi niż ustawa oraz obowiązywać wszystkie osoby, które znajdą się w sytuacji opisanej w tym przepisie. Przepis taki nie może obowiązywać jedynie na wybranym terytorium Polski oraz dotyczyć określonej grupy osób mieszkających na tym terytorium. Czyli przepis ten nie może zostać wprowadzonym aktem miejscowym, gdyż akt ten jest niższej rangi niż ustawa oraz obowiązuje wyłącznie na określonym  terytorium Polski właściwym dla obszaru danej jednostki samorządu terytorialnego.

Polecamy serwis: Podatki

Przepisy ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatku leśnym i ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie przewidują możliwości poniesienia odpowiedzialności karnoskarbowej przez osoby, które złożą deklarację niezgodnie z prawdą. W związku z czym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 4 marca 2015 r., sygn. akt: I SA/Kr 52/15 (LEX nr 1658782) uznał, iż: „jeżeli ustawodawca zamierza nadać wymaganym oświadczeniom składanym przez zainteresowane podmioty rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (zeznań), to rygor ten wprowadza wprost do ustawy i dopiero wówczas - w razie przeniesienia kompetencji do określenia przez organ samorządu wzoru informacji i deklaracji - możliwym byłoby odwoływanie się przez organ do pouczenia o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (zeznań), czy złożenia oświadczenia o posiadaniu wiedzy odnośnie do takiej odpowiedzialności. Art. 6a ust. 11 ustawy z 1984 r. o podatku rolnym, art. 6 ust. 13 u.p.o.l, art. 6 ust. 9 ustawy z 2002 r. o podatku leśnym nie przewidują takiej możliwości, zaś ustawowego upoważnienia dla organu stanowiącego gminy w tym zakresie nie można domniemywać.”

Wynika z powyższego, iż jednostki samorządu terytorialnego nie mogą w deklaracji na podatki od nieruchomości, rolny i leśny można wprowadzić pouczenie o odpowiedzialności przewidzianej w kodeksie karnym skarbowym, gdyż brak jest przepisu prawa, który przewidywał taką możliwość.

Polecamy w INFORRB

Czy spółka gminna i gmina są podmiotami powiązanymi

Jak w sprawozdaniu Rb-27S wykazywać decyzje w sprawie umorzenia lub odroczenia podatku

Czy wydzierżawienie miejsc parkingowych podlega rejestracji na kasie fiskalnej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama