REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pouczenie o odpowiedzialności karnej skarbowej w deklaracjach na podatki lokalne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
podatki
podatki
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy w deklaracji na podatki od nieruchomości, rolny i leśny można wprowadzić pouczenie o odpowiedzialności przewidzianej w kodeksie karnym skarbowym?

REKLAMA

W przypadku wielu oświadczeń, czy też deklaracji składanych przed organami państwowymi, zawarta jest w nich klauzula o odpowiedzialności karnej z tytułu złożenia fałszywego oświadczenia. Klauzula ta ma zdyscyplinować każdą osobę, aby złożyła oświadczenie lub deklarację zgodnie z prawdą, albowiem w przeciwnym przypadku poniesie z tego tytułu negatywne konsekwencje prawne.

REKLAMA

Organ aby móc wprowadzić do w/w dokumentów klauzulę o odpowiedzialności za złożenie fałszywego oświadczenia, musi powołać się na przepis prawa bezwzględnie obowiązujący, który przewiduje możliwość zastosowania takiej klauzuli. Zatem musi istnieć przepis, który przewiduje, iż w przypadku złożenia określonego oświadczenia lub deklaracji niezgodnie z prawdą, osoba składająca taki dokument poniesie odpowiedzialność prawną. Dopiero w przypadku istnienia takiego przepisu, organ może wprowadzić klauzulę do w/w dokumentów, która powielałaby treść tego przepisu o poniesieniu negatywnych skutków prawnych, w przypadku wypełnienia określonego dokumentu niezgodnie z prawdą. Jak zostało to wskazane wyżej przepis ten musi mieć charakter bezwzględnie obowiązujący, czyli musi znajdować się w akcie prawnym nie niższej rangi niż ustawa oraz obowiązywać wszystkie osoby, które znajdą się w sytuacji opisanej w tym przepisie. Przepis taki nie może obowiązywać jedynie na wybranym terytorium Polski oraz dotyczyć określonej grupy osób mieszkających na tym terytorium. Czyli przepis ten nie może zostać wprowadzonym aktem miejscowym, gdyż akt ten jest niższej rangi niż ustawa oraz obowiązuje wyłącznie na określonym  terytorium Polski właściwym dla obszaru danej jednostki samorządu terytorialnego.

Polecamy serwis: Podatki

Przepisy ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatku leśnym i ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie przewidują możliwości poniesienia odpowiedzialności karnoskarbowej przez osoby, które złożą deklarację niezgodnie z prawdą. W związku z czym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 4 marca 2015 r., sygn. akt: I SA/Kr 52/15 (LEX nr 1658782) uznał, iż: „jeżeli ustawodawca zamierza nadać wymaganym oświadczeniom składanym przez zainteresowane podmioty rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (zeznań), to rygor ten wprowadza wprost do ustawy i dopiero wówczas - w razie przeniesienia kompetencji do określenia przez organ samorządu wzoru informacji i deklaracji - możliwym byłoby odwoływanie się przez organ do pouczenia o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (zeznań), czy złożenia oświadczenia o posiadaniu wiedzy odnośnie do takiej odpowiedzialności. Art. 6a ust. 11 ustawy z 1984 r. o podatku rolnym, art. 6 ust. 13 u.p.o.l, art. 6 ust. 9 ustawy z 2002 r. o podatku leśnym nie przewidują takiej możliwości, zaś ustawowego upoważnienia dla organu stanowiącego gminy w tym zakresie nie można domniemywać.”

Wynika z powyższego, iż jednostki samorządu terytorialnego nie mogą w deklaracji na podatki od nieruchomości, rolny i leśny można wprowadzić pouczenie o odpowiedzialności przewidzianej w kodeksie karnym skarbowym, gdyż brak jest przepisu prawa, który przewidywał taką możliwość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy w INFORRB

Czy spółka gminna i gmina są podmiotami powiązanymi

Jak w sprawozdaniu Rb-27S wykazywać decyzje w sprawie umorzenia lub odroczenia podatku

Czy wydzierżawienie miejsc parkingowych podlega rejestracji na kasie fiskalnej

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA