reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Wysokość opłaty za odpady nie może zależeć od wieku mieszkańca

Wysokość opłaty za odpady nie może zależeć od wieku mieszkańca

Rada gminy, ustalając stawki opłat za odpady, może je różnicować w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich oraz rodzaju zabudowy. Przy określaniu wysokości opłaty niedopuszczalne jest stosowanie kryterium wieku czy sytuacji bytowej mieszkańców.

Możliwość różnicowania stawki opłaty za odpady wynika z art. 6j ust. 2a ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

W zakresie ograniczeń w stosowaniu różnych stawek wspomnianych opłat nieraz wypowiadały się sądy administracyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 7 października 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 1256/14) orzekł, że niedopuszczalne jest różnicowanie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi według cech wyróżniających mieszkańców danej miejscowości, takich jak: wiek, płeć, sytuacja bytowa. Stanowisko to zostało potwierdzone w wyroku WSA w Gdańsku z 14 listopada 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 1256/14). Sędziowie uznali w nim, że niezgodne z przepisami jest różnicowanie stawek opłaty za odpady według cech wyróżniających mieszkańców danej miejscowości, takich jak: kategoria mieszkańców (dzieci, dorośli), wiek, płeć. Także Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie w uchwale z 20 lutego 2014 r. (zn. 0102-47/14) wskazała, że u.c.p.g. nie przewiduje różnicowania stawek w zależności od wieku mieszkańców nieruchomości, ich sytuacji prawnej lub majątkowej czy innych cech wyróżniających mieszkańców danej nieruchomości spośród ogółu mieszkańców gminy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Wysokość opłaty za odpady nie może zależeć od wieku mieszkańca

W artykule została omówiona metoda wyliczania opłaty za odpady oraz wyjaśniono na co powinny być wykorzystane dochody z tych środków.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty lokalne

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama