Wysokość opłaty za odpady nie może zależeć od wieku mieszkańca
REKLAMA
REKLAMA
Możliwość różnicowania stawki opłaty za odpady wynika z art. 6j ust. 2a ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
REKLAMA
W zakresie ograniczeń w stosowaniu różnych stawek wspomnianych opłat nieraz wypowiadały się sądy administracyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 7 października 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 1256/14) orzekł, że niedopuszczalne jest różnicowanie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi według cech wyróżniających mieszkańców danej miejscowości, takich jak: wiek, płeć, sytuacja bytowa. Stanowisko to zostało potwierdzone w wyroku WSA w Gdańsku z 14 listopada 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 1256/14). Sędziowie uznali w nim, że niezgodne z przepisami jest różnicowanie stawek opłaty za odpady według cech wyróżniających mieszkańców danej miejscowości, takich jak: kategoria mieszkańców (dzieci, dorośli), wiek, płeć. Także Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie w uchwale z 20 lutego 2014 r. (zn. 0102-47/14) wskazała, że u.c.p.g. nie przewiduje różnicowania stawek w zależności od wieku mieszkańców nieruchomości, ich sytuacji prawnej lub majątkowej czy innych cech wyróżniających mieszkańców danej nieruchomości spośród ogółu mieszkańców gminy.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Wysokość opłaty za odpady nie może zależeć od wieku mieszkańca
W artykule została omówiona metoda wyliczania opłaty za odpady oraz wyjaśniono na co powinny być wykorzystane dochody z tych środków.
Polecamy serwis: Podatki i opłaty lokalne
REKLAMA
REKLAMA