reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Pozostałe podatki i opłaty > Opłata za przedszkole musi być właściwie uzasadniona

Opłata za przedszkole musi być właściwie uzasadniona

Uchwała w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne powinna precyzyjnie określać poszczególne konkretne świadczenia, za które jest ustalana opłata, a także wskazywać, co składa się na każde z tych świadczeń i w konsekwencji opłat – orzekł WSA w Krakowie w wyroku z 4 czerwca 2013 r.

 Usługi oferowane przez przedszkola publiczne w zakresie wykraczającym poza bezpłatne świadczenia nie mają charakteru komercyjnego, zatem opłaty z tego tytułu nie mogą być kształtowane w sposób dowolny. Potrzeba wykazania w uchwale zależności wysokości tej opłaty od ilości i jakości oferowanego świadczenia wynika również z konieczności uniknięcia przypadków partycypowania rodziców w kosztach działania przedszkola, do których ponoszenia zobligowany jest, na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy 7 września 1991 r. o systemie oświaty, organ gminy. Odpłatności podlega bowiem nie sam pobyt dziecka w przedszkolu publicznym, lecz oferowane przez tego rodzaju placówkę świadczenia, o których mowa w art. 14 ust. 5 pkt 1 ustawy o systemie oświaty.

Przedmiotem opłat za opiekę w przedszkolu są konkretne, rzeczywiście realizowane świadczenia, a nie sama gotowość do ich spełnienia. Ustawodawca upoważnił organy gminy do ustalania opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole (nauczanie, wychowanie i opiekę), a nie za czas pobytu dziecka w przedszkolu. Sposób ustalenia opłat powinien być oparty na kalkulacji ekonomicznej, a argumentacja za nim przemawiająca stosownie uzasadniona.

sygn. akt III SA/Kr 121/11

reklama

Czytaj także

Autor:

prawnik, specjalizuje się w prawie administracyjnym

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji

Zdjęcia

Opłata za przedszkole musi być właściwie uzasadniona. /Fot. Fotolia
Opłata za przedszkole musi być właściwie uzasadniona. /Fot. Fotolia

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama