REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata za gospodarowanie opłatami komunalnymi - wybór metody ustalenia

Jarosław Kotowski
Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Opłata za gospodarowanie odpadami komulanymi.
Opłata za gospodarowanie odpadami komulanymi.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy dokonując wyboru metody ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Rada może wprowadzić własną metodę nie wynikającą z ustawy tylko z warunków i potrzeb miejscowych?

Niestety Rada Gminy czy Zgromadzenie Związku przejmujące obowiązek uchwalenia stosownych uchwał nie ma możliwości wybrania i skonstruowania metody ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w sposób uznaniowy i odpowiadający warunkom miejscowym.

REKLAMA

W stanowieniu metody zgodnie z art. 7 i 88 Konstytucji ograniczona jest do upoważnień wynikających z obowiązującego prawa a tym samym musi dokonać wyboru dla nieruchomości zamieszkałych spośród metod określonych w art. 6j ust. 1 lub ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Natomiast w przypadku innych nieruchomości – niezamieszkałych oraz typu mieszanego rada musi kierować się dyspozycją art. 6j ust. 3 i ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Zobacz również: Kary dla przedsiębiorców odbierających odpady komunalne

REKLAMA

Ma jednak uprawnienie do wyboru więcej niż jednej metody obliczenia opłaty na terenie gminy. Wybierając metodę powinna również wziąć pod uwagę nie tylko odbiór społeczny swojej decyzji ale również uwzględnić problem realnej weryfikacji wybranej metody i możliwości dowodowe jakie będzie miał organ dochodząc spełnienia obowiązku jej ponoszenia.

Metoda nie może stanowić również kompilacji kilku różnych metod przyjętych w ustawie do wyboru przez mieszkańców lub z podziałem np. na wiek mieszkańców czy ich sytuację rodzinną np. gospodarstwa z trojgiem dzieci od metrów a powyżej metoda wyliczana od zużycia wody albo od osób. Wybór więcej niż jednej metody na obszarze gminy czy związku komunalnego Nie należy łączyć wyboru metody z prawem rady czy zgromadzenia związku do różnicowania stawek opłaty zgodnie z art. 6j ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Środowisko

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

REKLAMA

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA

Ewidencja czasu pracy: obowiązki pracodawcy, przechowywanie, dokumentacja

Ewidencja czasu pracy pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy? Co powinna zawierać dokumentacja pracownicza dotycząca ewidencji czasu pracy? Ile należy przechowywać dokumentację pracowniczą, w tym dokumentację zawierającą ewidencję czasu pracy?

Maksymalne temperatury w miejscu pracy. Wybrane uwagi do projektu

W połowie grudnia do konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt rozporządzenia MRPiPS regulujący kwestię wysokich temperatur w miejscu pracy. Obecnie mamy uregulowaną kwestię minimalnych temperatur w miejscu pracy.

REKLAMA