Zobowiązania podatkowe z różnych tytułów
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Podatnicy podatków lokalnych i podatku rolnego, dokonując wpłat należności (po upływie ustawowych terminów wpłat) niejednokrotnie wskazują w tytule wpłaty, jakiej należności i z jakiego okresu ta wpłata dotyczy. Oświadczenia składane przez podatników dotyczą różnych sytuacji faktycznych. Dodatkowo podatnicy najczęściej dokonują wpłat po dniu, w którym organ podatkowy wystawił już upomnienie lub nastąpiło wszczęcie egzekucji administracyjnej w stosunku do podatnika dotyczącej zaległości podatkowych częstokroć innych niż te, które wskazuje podatnik we wniosku.
REKLAMA
Jak należy rozumieć pojęcie "zobowiązania z różnych tytułów" o którym mowa w art. 62 §1 ustawy Ordynacja podatkowa? Jaki jest zakres związania organu wskazaniem podatnika w przypadku wpłaty, gdy podatnik ma zaległości podatkowe z różnego rodzaju podatków 1 z różnych okresów rozliczeniowych a dokonywane wpłaty nie pokrywają wszystkich zobowiązań podatkowych ciążących na podatniku?
Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach. RIO stwierdziła, iż z brzmienia przepisu art. 62 § l i 3 można wywieźć pogląd, iż przez" różne tytuły" należy rozumieć zobowiązania z różnych podatków, jak: również zobowiązania za różne okresy rozliczeniowe w tym samym podatku. W komentarzu do art. 62 ustawy Ordynacja podatkowa (LEX 2013) Leonard Etel wyjaśnił:
"W sytuacji, gdy podatnik dokonuje wpłaty na rzecz organu podatkowego, a ciążą na nim zobowiązania z kilku podatków i dokonana wpłata nie wystarcza na ich pokrycie, wpłatę zalicza się na poczet zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Od tej reguły istnieje wyjątek w postaci możliwości wskazania przez podatnika, na poczet którego zobowiązania dokonana jest wpłata. Z tej możliwości podatnik najczęściej korzysta, ale nie musi tego robić. Wskazanie przez podatnika podatku, na który dokonuje wpłaty, nie ma określonej formy. Może być zatem dokonane ustnie, np. w kasie organu podatkowego, jak i poprzez zaznaczenie na dokumencie wpłaty lub w dyspozycji udzielonej bankowi- zob. wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 stycznia 2007 r., I SAlBk 434/06,LEX nr 278881.
Zobacz również: Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej
Jeżeli podatnik z tej możliwości nie skorzysta, znajduje zastosowanie reguła ogólna, zgodnie z którą dokonaną wpłatę (nieoznaczoną) zalicza się na poczet zobowiązania najstarszego." Z powyższego wynika, że organ podatkowy jest związany dyspozycją podatnika dokonującego wpłaty z tytułu zaległości podatkowej, co do rodzaju podatku i okresu, za który wpłata jest dokonywana. Zarówno przepis art. 55 jak i art. 62 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2015 r. poz. 613 ze zm.) mówią o dokonanej wpłacie z tytułu zobowiązania podatkowego (zaległości podatkowej), bez rozróżniania, cz;y wpłata dokonywana jest "dobrowolnie", czy też w wyniku przesłanego upomnienia.
Źródło: Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 29 czerwca 2015 r., WI- 44/2127/2015
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.