REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zobowiązania podatkowe z różnych tytułów

biuro, biznes, podatki
biuro, biznes, podatki

REKLAMA

REKLAMA

Przez" różne tytuły" należy rozumieć zobowiązania z różnych podatków, jak również zobowiązania za różne okresy rozliczeniowe w tym samym podatku. Jaki jest zakres związania organu wskazaniem podatnika w przypadku wpłaty, gdy podatnik ma zaległości podatkowe z różnego rodzaju podatków a dokonywane wpłaty nie pokrywają wszystkich zobowiązań podatkowych ciążących na podatniku?

REKLAMA

Podatnicy podatków lokalnych i podatku rolnego, dokonując wpłat należności (po upływie ustawowych terminów wpłat) niejednokrotnie wskazują w tytule wpłaty, jakiej należności i z jakiego okresu ta wpłata dotyczy. Oświadczenia składane przez podatników dotyczą różnych sytuacji faktycznych. Dodatkowo podatnicy najczęściej dokonują wpłat po dniu, w którym organ podatkowy wystawił już upomnienie lub nastąpiło wszczęcie egzekucji administracyjnej w stosunku do podatnika dotyczącej zaległości podatkowych częstokroć innych niż te, które wskazuje podatnik we wniosku.

REKLAMA

Jak należy rozumieć pojęcie "zobowiązania z różnych tytułów" o którym mowa w art. 62 §1 ustawy Ordynacja podatkowa? Jaki jest zakres związania organu wskazaniem podatnika w przypadku wpłaty, gdy podatnik ma zaległości podatkowe z różnego rodzaju podatków 1 z różnych okresów rozliczeniowych a dokonywane wpłaty nie pokrywają wszystkich zobowiązań podatkowych ciążących na podatniku?

Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach. RIO stwierdziła, iż z brzmienia przepisu art. 62 § l i 3 można wywieźć pogląd, iż przez" różne tytuły" należy rozumieć zobowiązania z różnych podatków, jak: również zobowiązania za różne okresy rozliczeniowe w tym samym podatku. W komentarzu do art. 62 ustawy Ordynacja podatkowa (LEX 2013) Leonard Etel wyjaśnił:

"W sytuacji, gdy podatnik dokonuje wpłaty na rzecz organu podatkowego, a ciążą na nim zobowiązania z kilku podatków i dokonana wpłata nie wystarcza na ich pokrycie, wpłatę zalicza się na poczet zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Od tej reguły istnieje wyjątek w postaci możliwości wskazania przez podatnika, na poczet którego zobowiązania dokonana jest wpłata. Z tej możliwości podatnik najczęściej korzysta, ale nie musi tego robić. Wskazanie przez podatnika podatku, na który dokonuje wpłaty, nie ma określonej formy. Może być zatem dokonane ustnie, np. w kasie organu podatkowego, jak i poprzez zaznaczenie na dokumencie wpłaty lub w dyspozycji udzielonej bankowi- zob. wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 stycznia 2007 r., I SAlBk 434/06,LEX nr 278881.

Zobacz również: Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli podatnik z tej możliwości nie skorzysta, znajduje zastosowanie reguła ogólna, zgodnie z którą dokonaną wpłatę (nieoznaczoną) zalicza się na poczet zobowiązania najstarszego." Z powyższego wynika, że organ podatkowy jest związany dyspozycją podatnika dokonującego wpłaty z tytułu zaległości podatkowej, co do rodzaju podatku i okresu, za który wpłata jest dokonywana. Zarówno przepis art. 55 jak i art. 62 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2015 r. poz. 613 ze zm.) mówią o dokonanej wpłacie z tytułu zobowiązania podatkowego (zaległości podatkowej), bez rozróżniania, cz;y wpłata dokonywana jest "dobrowolnie", czy też w wyniku przesłanego upomnienia.

Źródło: Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 29 czerwca 2015 r., WI- 44/2127/2015

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA