REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana interpretacji podatkowej od 2016 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Interpretacja podatkowa/ Fot. Fotolia
Interpretacja podatkowa/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa będą mogli zmienić wydaną przez siebie interpretację indywidualną, uchylić ją i stwierdzić jej wygaśnięcie, a także zmienić lub uchylić postanowienie, o którym mowa w art. 14b par. 5a. Chodzi o postanowienie o stwierdzeniu, że do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego ma zastosowanie interpretacja ogólna.

Lokalne organy będą mogły się poprawiać

Od nowego roku wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mogli zmieniać wydane przez siebie interpretacje indywidualne. Do tej pory takiej możliwości nie mieli, co potwierdził niedawno WSA w Łodzi

REKLAMA

Podobnie orzekł wcześniej, w maju 2015 r., WSA w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 469/15). Co ciekawe, ze stanowiskiem sądów nie zgadzało się dotychczas Ministerstwo Finansów, co potwierdziło w odpowiedzi dla DGP. Resort stał na stanowisku, że już obecnie lokalne organy podatkowe mogą zmienić swoją interpretację. Nie znajdowało to jednak potwierdzenia w sądach.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

W sprawie rozpatrywanej przez łódzki sąd chodziło o interpretację indywidualną burmistrza miasta w sprawie podatku od części wspólnych nieruchomości w sytuacji, gdy doszło do ustanowienia odrębnej własności lokali. Spółka z o.o. będąca właścicielem kilku działek z budynkami miała się stać współwłaścicielem tych lokali. Uważała, że powinna zapłacić podatek jedynie od ułamka części wspólnej budynku. Ułamkiem tym byłaby proporcja powierzchni użytkowej wszystkich wyodrębnionych lokali do całkowitej powierzchni użytkowej budynków znajdujących się na danej działce i powierzchni gruntu.

Zobacz również: Ordynacja podatkowa 2016 - elektroniczne doręczanie pism

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Początkowo burmistrz miasta to potwierdził, ale w marcu 2015 r. zmienił stanowisko i przyznał, że punkt widzenia spółki był nieprawidłowy. Spór sprowadzał się do tego, czy burmistrz miasta miał prawo zmienić wydaną przez siebie interpretację indywidualną. Spółka twierdziła, że nie miał takiej możliwości, bo z art. 14e ordynacji podatkowej jasno wynika, że uprawnionym do zmiany interpretacji ogólnych i indywidualnych jest jedynie minister finansów.

Burmistrz z kolei przekonywał, że na zmianę stanowiska pozwala mu art. 14j par. 3 ordynacji, który przewiduje, że do postępowania w sprawie interpretacji indywidualnych prowadzonego przez wójta, burmistrza, prezydenta, starostę lub marszałka województwa stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 1a tej ustawy. To oznacza – twierdził burmistrz – że samorządowy organ podatkowy ma również prawo zmienić wydaną wcześniej przez siebie interpretację indywidualną.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zgodził się z podatnikiem. Wyjaśnił, że interpretację indywidualną w imieniu ministra finansów może wydać upoważniony przez niego dyrektor izby skarbowej (na mocy art. 14b par. 6 ordynacji) lub wójt, burmistrz, prezydent, starosta, marszałek województwa (zgodnie z art. 14j par. 1 ordynacji). Jednak wydaną przez te organy interpretację może zmienić jedynie minister finansów, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość.

– Artykuł 14e par. 1 ordynacji przyznaje prawo do zmiany interpretacji bezpośrednio i wyraźnie tylko ministrowi finansów. Nie wskazuje innych organów uprawnionych do dokonywania takiej zmiany – orzekł WSA w Łodzi. Z tego powodu uznał, że wiążące dla podatnika jest pierwotne stanowisko burmistrza miasta.

Wyrok jest nieprawomocny. ©?

Od 1 stycznia 2016 r. wójt z nowymi uprawnieniami

Odmienna – od stanowiska Ministerstwa Finansów – wykładnia sądów spowodowała, że resort zaproponował zmianę w ordynacji podatkowej. Wejdzie ona w życie już 1 stycznia 2016 r. Od tego dnia wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa będą mogli zmienić wydaną przez siebie interpretację indywidualną, uchylić ją i stwierdzić jej wygaśnięcie, a także zmienić lub uchylić postanowienie, o którym mowa w art. 14b par. 5a. Chodzi o postanowienie o stwierdzeniu, że do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego ma zastosowanie interpretacja ogólna.

Zmiana wynika z art. 14j par. 2a ordynacji.

Łukasz Zalewski

 lukasz.zalewski@infor.pl

ORZECZNICTWO

Wyrok WSA w Łodzi z 4 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 920/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia

Polecamy serwis: Podatki

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas do 20 maja 2025 roku na rozliczenie składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

REKLAMA

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA