Zmiana interpretacji podatkowej od 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Lokalne organy będą mogły się poprawiać
Od nowego roku wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mogli zmieniać wydane przez siebie interpretacje indywidualne. Do tej pory takiej możliwości nie mieli, co potwierdził niedawno WSA w Łodzi
REKLAMA
Podobnie orzekł wcześniej, w maju 2015 r., WSA w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 469/15). Co ciekawe, ze stanowiskiem sądów nie zgadzało się dotychczas Ministerstwo Finansów, co potwierdziło w odpowiedzi dla DGP. Resort stał na stanowisku, że już obecnie lokalne organy podatkowe mogą zmienić swoją interpretację. Nie znajdowało to jednak potwierdzenia w sądach.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016
W sprawie rozpatrywanej przez łódzki sąd chodziło o interpretację indywidualną burmistrza miasta w sprawie podatku od części wspólnych nieruchomości w sytuacji, gdy doszło do ustanowienia odrębnej własności lokali. Spółka z o.o. będąca właścicielem kilku działek z budynkami miała się stać współwłaścicielem tych lokali. Uważała, że powinna zapłacić podatek jedynie od ułamka części wspólnej budynku. Ułamkiem tym byłaby proporcja powierzchni użytkowej wszystkich wyodrębnionych lokali do całkowitej powierzchni użytkowej budynków znajdujących się na danej działce i powierzchni gruntu.
Zobacz również: Ordynacja podatkowa 2016 - elektroniczne doręczanie pism
REKLAMA
Początkowo burmistrz miasta to potwierdził, ale w marcu 2015 r. zmienił stanowisko i przyznał, że punkt widzenia spółki był nieprawidłowy. Spór sprowadzał się do tego, czy burmistrz miasta miał prawo zmienić wydaną przez siebie interpretację indywidualną. Spółka twierdziła, że nie miał takiej możliwości, bo z art. 14e ordynacji podatkowej jasno wynika, że uprawnionym do zmiany interpretacji ogólnych i indywidualnych jest jedynie minister finansów.
Burmistrz z kolei przekonywał, że na zmianę stanowiska pozwala mu art. 14j par. 3 ordynacji, który przewiduje, że do postępowania w sprawie interpretacji indywidualnych prowadzonego przez wójta, burmistrza, prezydenta, starostę lub marszałka województwa stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 1a tej ustawy. To oznacza – twierdził burmistrz – że samorządowy organ podatkowy ma również prawo zmienić wydaną wcześniej przez siebie interpretację indywidualną.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zgodził się z podatnikiem. Wyjaśnił, że interpretację indywidualną w imieniu ministra finansów może wydać upoważniony przez niego dyrektor izby skarbowej (na mocy art. 14b par. 6 ordynacji) lub wójt, burmistrz, prezydent, starosta, marszałek województwa (zgodnie z art. 14j par. 1 ordynacji). Jednak wydaną przez te organy interpretację może zmienić jedynie minister finansów, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość.
– Artykuł 14e par. 1 ordynacji przyznaje prawo do zmiany interpretacji bezpośrednio i wyraźnie tylko ministrowi finansów. Nie wskazuje innych organów uprawnionych do dokonywania takiej zmiany – orzekł WSA w Łodzi. Z tego powodu uznał, że wiążące dla podatnika jest pierwotne stanowisko burmistrza miasta.
Wyrok jest nieprawomocny. ©?
Od 1 stycznia 2016 r. wójt z nowymi uprawnieniami
Odmienna – od stanowiska Ministerstwa Finansów – wykładnia sądów spowodowała, że resort zaproponował zmianę w ordynacji podatkowej. Wejdzie ona w życie już 1 stycznia 2016 r. Od tego dnia wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa będą mogli zmienić wydaną przez siebie interpretację indywidualną, uchylić ją i stwierdzić jej wygaśnięcie, a także zmienić lub uchylić postanowienie, o którym mowa w art. 14b par. 5a. Chodzi o postanowienie o stwierdzeniu, że do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego ma zastosowanie interpretacja ogólna.
Zmiana wynika z art. 14j par. 2a ordynacji.
Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Łodzi z 4 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 920/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.