reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Procedury podatkowe > Odsetki prolongacyjne

Odsetki prolongacyjne

Odsetki prolongacyjne to instytucja regulowana przepisami ustawy o terminach zapłaty. Odsetki te są także powszechnie nazywane kredytem kupieckim z uwagi na odroczony termin płatności. Podstawowa, a zarazem zasadnicza regulacja zawarta jest w art. 5 ww. ustawy, zgodnie z którym, jeżeli strony transakcji handlowej, z wyłączeniem podmiotu publicznego będącego podmiotem leczniczym w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 2–4 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, przewidziały w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel może żądać odsetek ustawowych po upływie 30 dni, liczonych od dnia spełnienia swojego świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

Odsetki te nie są odsetkami za opóźnienie, lecz są, najogólniej rzecz ujmując, wynagrodzeniem dla wierzyciela świadczenia pieniężnego za to, że dłużnik obraca kapitałem należącym do wierzyciela.

Z zapisu ww. art. 5 wynika, że jednostka może być beneficjentem takich odsetek, jeśli termin płatności jest dłuższy niż 30 dni. Tym samym w jednostce przy spełnieniu warunków zawartych w ustawie o terminach zapłaty może powstać nie tylko prawo do odsetek prolongacyjnych, ale także prawo do odsetek za opóźnienie uregulowanych w tej ustawie. Wszystko to może stać się za sprawą odpowiednio zawartej umowy i popadnięcia w opóźnienie przez dłużnika. Dla danej jednostki będzie to oznaczać powstanie jednocześnie odsetek prolongacyjnych i odsetek za opóźnienie. A zatem, zgodnie z ww. ustawą, w takiej sytuacji jednostce przysługiwałyby odsetki prolongacyjne – odsetki ustawowe oraz odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych.

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama