Pożyczka na przedszkole a PCC
REKLAMA
REKLAMA
Jedną z takich spraw zajmował się NSA, który 12.12.2017 r. wydał wyrok o sygn. II FSK 2641/15. Sprawa dotyczyła fundacji, której celem statutowym jest prowadzenie działalności edukacyjne. Fundacja zawarła umowę pożyczki środków pieniężnych, które zostały przeznaczone na budowę, organizację i prowadzenie przedszkola świadczącego odpłatne usługi edukacyjne.
REKLAMA
Fundacja wystąpiła z wnioskiem o interpretację podatkową z zapytaniem, czy powyższa pożyczka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnej.
REKLAMA
Zdaniem organu umowa pożyczki będzie opodatkowana, gdyż wyłączeniu z opodatkowania PCC na podstawie przywołanego przepisu podlegają wyłącznie te czynności cywilnoprawne, dla których materialnoprawna podstawa rozstrzygnięcia zawarta jest w przepisach regulujących sprawy nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej, a zawarcie pożyczki na budowę, zorganizowanie i prowadzenie przedszkola ma tylko pośredni związek ze sprawami szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej.
Ze stanowiskiem organu nie zgodził się zarówno sąd I instancji (WSA w Warszawie) jak i sąd II instancji (NSA). Sądy podkreśliły, że w analizowanym przepisie nie przewidziano podziału na czynności bezpośrednio lub pośrednio dotyczące określonego w nim przedmiotu (spraw szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej). Uznając taki podział organ interpretacyjny wprowadził więc nieistniejący w przepisie warunek w postaci bezpośredniości czynności cywilnoprawnych w wymienionych w nich sprawach. Prowadzi to do zawężającej interpretacji przepisu, z pominięciem okoliczności, że pożyczka przeznaczona została na cele szkolnictwa, a więc „w sprawach szkolnictwa”. Skoro pożyczka zaciągnięta została po to, aby skarżąca mogła prowadzić działalność w zakresie szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej, dokonała czynności cywilnoprawnej w sprawach szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej, która nie podlega opodatkowaniu PCC.
Zobacz: Podatki i opłaty lokalne
Podobne stanowisko zaprezentował NSA w wyroku z 21.04.2017 r. sygn. II FSK 855/15, który dotyczył pożyczki otrzymanej przez parafię na budowę kompleksu budynków szkoły katolickiej. W tym wyroku sąd również wskazał, że w analizowanym przepisie ustawodawca w sposób ogólny i szeroki wyłączył z opodatkowania sprawy w zakresie nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej. Jak wynika z definicji terminu „szkolnictwo” to ogół szkół i ich organizacja, całokształt zagadnień związanych ze szkołą i nauczaniem. Pożyczka, która zostanie wykorzystana na budowę budynku szkoły udzielona jest po to, by budynek taki mógł w ogóle powstać i by możliwe było prowadzenie w nim zajęć dydaktycznych, a zatem realizować w jego murach zadania z zakresu dydaktyki, jest to więc czynność „w sprawie szkolnictwa” wyłączona z opodatkowania PCC.
Katarzyna Lewandowska
doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, konsultant, specjalizuje się w zakresie podatków dochodowych oraz podatków i opłat lokalnych
Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu
www.ziemski.com.pl
Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl
REKLAMA
REKLAMA