REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka na przedszkole a PCC

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pożyczka na przedszkole a PCC./ fot. Fotolia
Pożyczka na przedszkole a PCC./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od pożyczki udzielonej na budowę przedszkola lub szkoły nie ma obowiązku opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Wynika to z treści art. 2 ust. 1 lit. f) ustawy o PCC, który przewiduje, że nie podlegają podatkowi, czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.

Jedną z takich spraw zajmował się NSA, który 12.12.2017 r. wydał wyrok o sygn. II FSK 2641/15. Sprawa dotyczyła fundacji, której celem statutowym jest prowadzenie działalności edukacyjne. Fundacja zawarła umowę pożyczki środków pieniężnych, które zostały przeznaczone na budowę, organizację i prowadzenie przedszkola świadczącego odpłatne usługi edukacyjne.

REKLAMA

Fundacja wystąpiła z wnioskiem o interpretację podatkową z zapytaniem, czy powyższa pożyczka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnej.

REKLAMA

Zdaniem organu umowa pożyczki będzie opodatkowana, gdyż wyłączeniu z opodatkowania PCC na podstawie przywołanego przepisu podlegają wyłącznie te czynności cywilnoprawne, dla których materialnoprawna podstawa rozstrzygnięcia zawarta jest w przepisach regulujących sprawy nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej, a zawarcie pożyczki na budowę, zorganizowanie i prowadzenie przedszkola ma tylko pośredni związek ze sprawami szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej.

Ze stanowiskiem organu nie zgodził się zarówno sąd I instancji (WSA w Warszawie) jak i sąd II instancji (NSA). Sądy podkreśliły, że w analizowanym przepisie nie przewidziano podziału na czynności bezpośrednio lub pośrednio dotyczące określonego w nim przedmiotu (spraw szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej). Uznając taki podział organ interpretacyjny wprowadził więc nieistniejący w przepisie warunek w postaci bezpośredniości czynności cywilnoprawnych w wymienionych w nich sprawach. Prowadzi to do zawężającej interpretacji przepisu, z pominięciem okoliczności, że pożyczka przeznaczona została na cele szkolnictwa, a więc „w sprawach szkolnictwa”. Skoro pożyczka zaciągnięta została po to, aby skarżąca mogła prowadzić działalność w zakresie szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej, dokonała czynności cywilnoprawnej w sprawach szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej, która nie podlega opodatkowaniu PCC.

Zobacz: Podatki i opłaty lokalne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobne stanowisko zaprezentował NSA w wyroku z 21.04.2017 r. sygn. II FSK 855/15, który dotyczył pożyczki otrzymanej przez parafię na budowę kompleksu budynków szkoły katolickiej. W tym wyroku sąd również wskazał, że w analizowanym przepisie ustawodawca w sposób ogólny i szeroki wyłączył z opodatkowania sprawy w zakresie nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej. Jak wynika z definicji terminu „szkolnictwo” to ogół szkół i ich organizacja, całokształt zagadnień związanych ze szkołą i nauczaniem. Pożyczka, która zostanie wykorzystana na budowę budynku szkoły udzielona jest po to, by budynek taki mógł w ogóle powstać i by możliwe było prowadzenie w nim zajęć dydaktycznych, a zatem realizować w jego murach zadania z zakresu dydaktyki, jest to więc czynność „w sprawie szkolnictwa” wyłączona z opodatkowania PCC.

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, konsultant, specjalizuje się w zakresie podatków dochodowych oraz podatków i opłat lokalnych

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA