REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczanie VAT od inwestycji w infrastrukturę turystyczną

Janina Fornalik
Doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP. Doradztwem podatkowym zajmuje się od kilkunastu lat, poprzednio w międzynarodowych firmach doradczych. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z podatkiem VAT, m.in. w działalności jednostek samorządu terytorialnego; doradza samorządom w kwestiach dotyczących rozliczania podatku VAT w bieżącej działalności, w zakresie realizowanych inwestycji oraz w ramach przekształceń, reprezentuje w postępowaniach podatkowych i sądowych. Jest autorką licznych publikacji o tematyce prawnopodatkowej.
VAT od inwestycji w infrastrukturę turystyczną/ Fot. Fotolia
VAT od inwestycji w infrastrukturę turystyczną/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość odliczenia VAT zależy od tego, czy ponoszone przez samorząd wydatki są związane z czynnościami opodatkowanymi. Inwestycje związane z zadaniami własnymi do takich czynności nie należą.

Polecamy:

REKLAMA

Wydatki inwestycyjne gminy związane z poprawą infrastruktury turystycznej terenów ogólnodostępnych wokół jeziora, należące do zadań własnych gminy, nie są związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług (VAT). Działalność gminy w zakresie zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywana w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, nie jest opodatkowana VAT. W konsekwencji gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego tych wydatków inwestycyjnych na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 19 marca 2014 r. (sygn. akt I SA/Op 100/14).

Stanowisko gminy

Zagadnienie pojawiło się na tle następującego stanu faktycznego. Gmina wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o VAT. We wniosku wskazała, że jest w posiadaniu nieruchomości gruntowych położonych wokół jeziora. Jednostka samorządu terytorialnego dzierżawi część nieruchomości gruntowych na rzecz podmiotów zewnętrznych, które świadczą tam usługi hotelowe, gastronomiczne, rekreacyjne itp. Wystawia też na rzecz dzierżawców faktury VAT i ujmuje je w swoich rejestrach sprzedaży. Jednostka posiada również wokół jezior tereny ogólnodostępne, które nie są przedmiotem dzierżawy. Gmina ponosi wydatki na zagospodarowanie terenów wokół jeziora (np. budowę i/lub utrzymanie deptaków, ławek, zieleni, oświetlenia), przy czym ich przedmiotem nie są tereny dzierżawione, lecz sąsiednie tereny ogólnodostępne. Realizowana inwestycja związana z poprawą infrastruktury turystycznej wokół jeziora należy do zadań własnych gminy, tj. stanowi zadanie własne obejmujące sprawy kultury fizycznej, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. Z terenów ogólnodostępnych użytkownicy korzystają lub będą korzystali nieodpłatnie. We wniosku o wydanie interpretacji gmina zadała pytanie, czy ma prawo odliczyć podatek naliczony od wymienionych wydatków inwestycyjnych związanych z poprawą infrastruktury turystycznej wokół jeziora.

Zobacz również w INFORRB: Czy odprowadzać VAT od odszkodowania za grunty przejęte przez Skarb Państwa

W ocenie gminy, przepisy ustawy o VAT umożliwiają odliczenie podatku naliczonego w przypadku zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi i taki związek istnieje w omawianej sytuacji między wydatkami, które jednostka ponosi na rozbudowę infrastruktury turystycznej, oraz czynnościami opodatkowanymi w postaci dzierżawy nieruchomości gruntowych położonych wokół jeziora. Inwestycja jest bowiem ściśle związana z realizacją projektu mającego na celu podniesienie atrakcyjności terenów wokół jezior, w tym pośrednio terenów dzierżawionych. Zakres rozbudowywanej infrastruktury turystycznej jest kluczowy dla oceny poziomu przystosowania terenu do prowadzenia działalności turystycznej, co z punktu widzenia dzierżawców jest szczególnie istotnym czynnikiem wyboru lokalizacji swej działalności. W tym przypadku gmina zachowuje się podobnie jak każdy inny podatnik VAT, który w związku z dokonywanymi zakupami na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, korzystając z zasady neutralności VAT, dokonuje odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach VAT dokumentujących poniesione w tym zakresie wydatki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interpretacja Ministra Finansów

W wydanej w tej sprawie indywidualnej interpretacji Minister Finansów stwierdził, że stanowisko gminy jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu organ wskazał, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Ważne jest, by związek ten w chwili dokonywania zakupów był oczywisty, a nabyte towary i usługi muszą w sposób niewątpliwy służyć czynnościom opodatkowanym. Zdaniem organu, nie sposób zgodzić się z opinią gminy, że w sytuacji opisanej we wniosku wydatki inwestycyjne połączone z poprawą infrastruktury turystycznej terenów ogólnodostępnych wokół jeziora są związane z czynnościami opodatkowanymi VAT. Związek przedmiotowych wydatków z czynnościami opodatkowanymi w chwili ich dokonywania nie jest ani uchwytny, ani oczywisty, przede wszystkim dlatego, że inwestycja dotyczy terenów ogólnodostępnych, z których użytkownicy korzystają lub będą korzystali nieodpłatnie. W rozpatrywanej sprawie podatek naliczony jest więc związany z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu z uwagi na art. 8 ust. 2 ustawy o VAT – nieodpłatnym udostępnieniem użytkownikom terenów ogólnodostępnych, które odbywa się w związku z wykonywanymi przez gminę zadaniami publicznymi w zakresie kultury fizycznej i turystyki. W konsekwencji gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego wydatków inwestycyjnych związanych z poprawą infrastruktury turystycznej terenów ogólnodostępnych wokół jeziora. Fakt, że wydatki są pośrednio związane z realizacją projektu mającego na celu podniesienie atrakcyjności terenów dzierżawionych nie powoduje powstania związku podatku naliczonego dotyczącego tych wydatków z czynnościami opodatkowanymi.

Wyrok WSA

Na interpretację gmina wniosła skargę do WSA, który jednak nie zgodził się z jej stanowiskiem i skargę oddalił. W ustnym uzasadnieniu wyroku WSA stwierdził, że w rozpatrywanej sprawie podatek naliczony nie jest ściśle związany z czynnością opodatkowaną, a wręcz przeciwnie, jest związany z inwestycją niesłużącą czynnościom opodatkowanym wykonywanym przez gminę. Powstała inwestycja dotyczy bowiem terenów ogólnodostępnych, z których użytkownicy korzystają nieodpłatnie, a zadania dotyczące m.in. kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, należą do zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, których realizacja nie jest opodatkowana VAT. A zatem gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego tych wydatków inwestycyjnych. Wyrok nie jest prawomocny.

JANINA FORNALIK

 Autorka jest doradcą podatkowym, starszym menedżerem w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i partnerzy

Podstawa prawna

● art. 8 ust. 2 i art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312)

Polecamy serwis: VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

REKLAMA

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA