REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonywanie zadań własnych gminy przez spółkę komunalną a VAT

adwokat, doradca podatkowy, menedżer w spółce doradztwa podatkowego Matarewicz Jacek
Zadania własne gminy
Zadania własne gminy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odkąd zapadła uchwała NSA w sprawie jednostek budżetowych (sygn. akt I FPS 1/13) wciąż pojawiają się nowe poglądy w zakresie opodatkowania VAT samorządowych zakładów budżetowych lub spółek komunalnych wykonujących usługi na rzecz: zarówno podmiotów trzecich, jak i samej jednostki samorządowej będącej założycielem tych zakładów/spółek.

REKLAMA

REKLAMA

Również stanowisko sądów administracyjnych nie prezentuje jednolitej linii orzeczniczej, z której wynikałoby, jak należy traktować usługi świadczone przez spółki komunalne lub gminne zakłady budżetowe. Pytaniem zasadniczym jest, czy takie podmioty są odrębnym podatnikiem VAT od gminy (jst), która je utworzyła, czy może należy je traktować podobnie jak oddział spółki (w tym przypadku gminy/jst), który co do zasady nie posiada samodzielnej podmiotowości prawnej na gruncie VAT.

W sprawie rozpoznanej przez NSA w dniu 30 października 2013 r. (sygn. akt I FSK 1397/12) chodziło o spółkę komunalną wykonującą na zlecenie gminy zadania własne tej gminy, otrzymując w zamian wynagrodzenie. W związku z powyższym spółka zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej, zadając pytanie, czy wykonywanie zadań publicznych powierzonych spółce przez gminę, bez zawierania umowy cywilnoprawnej, podlega opodatkowaniu VAT i powinno być udokumentowane fakturą?

Zobacz: Korekta faktur wystawionych na urząd gminy

W ocenie wnioskodawcy (spółki) taka działalność spółki komunalnej nie jest działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Po uzyskaniu negatywnej interpretacji indywidualnej spółka wniosła skargę do WSA. Sąd I instancji (wyrok WSA w Poznaniu z 4 lipca 2012 r., sygn. akt I SA/Po 232/12) przyznał rację spółce, stwierdzając, że „Gmina, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, prowadzi gospodarkę komunalną realizując zadania jej powierzone w różnych formach, m. in. tworząc spółkę bądź samorządowy zakład komunalny. Dlatego też nie można uznać, że w sytuacji gdy spółka wykonuje powierzone przez gminę zadania, nawiązuje się stosunek prawny, w którym następuje wymiana świadczeń. Spółka bowiem wykonuje powierzone zadania w imieniu gminy. Dlatego też nie można przyjąć, jak uznał to organ w zaskarżonej interpretacji, że spółka świadczy usługi na rzecz gminy. Działania spółki w zakresie wykonania zadań związanych z gospodarką komunalną nakierowane jest na zaspakajanie potrzeb danej wspólnoty samorządowej, zatem nie można uznać, że świadczy usługi, których odbiorcą, konsumentem jest gmina”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z takim stanowiskiem Sądu nie zgodził się jednak pełnomocnik Ministra Finansów i wniósł skargę kasacyjną. Wyrokiem z 30 października 2013 r. NSA uchylił powyższy wyrok WSA w Poznaniu. W ocenie NSA spółka posiada własną osobowość prawną i powinna być traktowana odrębnie od gminy, która płaci tej spółce wynagrodzenie za wykonywane czynności. Utworzona przez gminę spółka nie jest elementem składowym urzędu czy gminy, a niezależnym podmiotem, wobec czego stanowisko WSA zostało uznane za nieprawidłowe.    

Zobacz: Zasady rozliczania VAT organów samorządowych

Wyrok NSA z 30 października 2013 r. (sygn. akt I FSK 1397/12). Źródło: www.nsa.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA