REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonywanie zadań własnych gminy przez spółkę komunalną a VAT

adwokat, doradca podatkowy, menedżer w spółce doradztwa podatkowego Matarewicz Jacek
Zadania własne gminy
Zadania własne gminy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odkąd zapadła uchwała NSA w sprawie jednostek budżetowych (sygn. akt I FPS 1/13) wciąż pojawiają się nowe poglądy w zakresie opodatkowania VAT samorządowych zakładów budżetowych lub spółek komunalnych wykonujących usługi na rzecz: zarówno podmiotów trzecich, jak i samej jednostki samorządowej będącej założycielem tych zakładów/spółek.

REKLAMA

REKLAMA

Również stanowisko sądów administracyjnych nie prezentuje jednolitej linii orzeczniczej, z której wynikałoby, jak należy traktować usługi świadczone przez spółki komunalne lub gminne zakłady budżetowe. Pytaniem zasadniczym jest, czy takie podmioty są odrębnym podatnikiem VAT od gminy (jst), która je utworzyła, czy może należy je traktować podobnie jak oddział spółki (w tym przypadku gminy/jst), który co do zasady nie posiada samodzielnej podmiotowości prawnej na gruncie VAT.

W sprawie rozpoznanej przez NSA w dniu 30 października 2013 r. (sygn. akt I FSK 1397/12) chodziło o spółkę komunalną wykonującą na zlecenie gminy zadania własne tej gminy, otrzymując w zamian wynagrodzenie. W związku z powyższym spółka zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej, zadając pytanie, czy wykonywanie zadań publicznych powierzonych spółce przez gminę, bez zawierania umowy cywilnoprawnej, podlega opodatkowaniu VAT i powinno być udokumentowane fakturą?

Zobacz: Korekta faktur wystawionych na urząd gminy

W ocenie wnioskodawcy (spółki) taka działalność spółki komunalnej nie jest działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Po uzyskaniu negatywnej interpretacji indywidualnej spółka wniosła skargę do WSA. Sąd I instancji (wyrok WSA w Poznaniu z 4 lipca 2012 r., sygn. akt I SA/Po 232/12) przyznał rację spółce, stwierdzając, że „Gmina, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, prowadzi gospodarkę komunalną realizując zadania jej powierzone w różnych formach, m. in. tworząc spółkę bądź samorządowy zakład komunalny. Dlatego też nie można uznać, że w sytuacji gdy spółka wykonuje powierzone przez gminę zadania, nawiązuje się stosunek prawny, w którym następuje wymiana świadczeń. Spółka bowiem wykonuje powierzone zadania w imieniu gminy. Dlatego też nie można przyjąć, jak uznał to organ w zaskarżonej interpretacji, że spółka świadczy usługi na rzecz gminy. Działania spółki w zakresie wykonania zadań związanych z gospodarką komunalną nakierowane jest na zaspakajanie potrzeb danej wspólnoty samorządowej, zatem nie można uznać, że świadczy usługi, których odbiorcą, konsumentem jest gmina”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z takim stanowiskiem Sądu nie zgodził się jednak pełnomocnik Ministra Finansów i wniósł skargę kasacyjną. Wyrokiem z 30 października 2013 r. NSA uchylił powyższy wyrok WSA w Poznaniu. W ocenie NSA spółka posiada własną osobowość prawną i powinna być traktowana odrębnie od gminy, która płaci tej spółce wynagrodzenie za wykonywane czynności. Utworzona przez gminę spółka nie jest elementem składowym urzędu czy gminy, a niezależnym podmiotem, wobec czego stanowisko WSA zostało uznane za nieprawidłowe.    

Zobacz: Zasady rozliczania VAT organów samorządowych

Wyrok NSA z 30 października 2013 r. (sygn. akt I FSK 1397/12). Źródło: www.nsa.gov.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA