REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy miejskie przedsiębiorstwo komunikacji musi mieć kasę fiskalną

Jerzy Tramski
VAT/ Fot. Fotolia
VAT/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Miejskie przedsiębiorstwo komunikacji (zakład budżetowy) posiada warsztat, w którym świadczy również usługi naprawy pojazdów dla podmiotów zewnętrznych. W niewielkim zakresie nabywcami tych usług są także osoby prywatne. Czy obecnie musimy posiadać kasę fiskalną?

Tak, jeśli po 1 marca 2015 r. zakład nadal świadczy na rzecz osób prywatnych usługi naprawy pojazdów, to muszą one być ewidencjonowane za pomocą kasy rejestrującej.

REKLAMA

Sprzedaż dokonywana na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) musi być, co do zasady, ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej (art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Nie jest tak jednak zawsze, ponieważ istnieje szereg zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Polecamy serwis: VAT

Od 1 stycznia 2015 r. zwolnienia te określa nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie). Przepisami tego rozporządzenia Minister Finansów rozszerzył katalog czynności podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania (§ 4 rozporządzenia).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe grupy towarów i usług podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania:

● perfumy i wody toaletowe

● usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładanie, bieżnikowanie i regenerowanie)

● usługi w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów

● usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów

● usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów

● usługi prawnicze (z wyjątkiem usług notarialnych)

● usługi doradztwa podatkowego

● usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56) świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo

● usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering)

● usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2015 r. do czynności podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania należą więc również m.in. usługi naprawy pojazdów silnikowych (w szczególności pojazdów samochodowych). Oznacza to, że – uwzględniwszy przepisy przejściowe (§ 9 ust. 1 rozporządzenia) – od 1 marca 2015 r. świadczone na rzecz osób prywatnych usługi naprawy pojazdów świadczone na rzecz osób prywatnych zakład musi ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej.

Nie oznacza to, że bezwzględnie konieczne jest nabycie przez zakład i zainstalowanie kasy rejestrującej. Nie ma bowiem przeszkód, aby zakład zrezygnował ze świadczenia usług naprawy pojazdów dla osób prywatnych. W takim przypadku posiadanie przez zakład kasy rejestrującej nie będzie konieczne (do czasu ewentualnego powrotu do świadczenia usług naprawy pojazdów dla osób prywatnych). n

JERZY TRAMSKI

prawnik, pracownik kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

● art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211)

● § 4, § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r. poz. 1544)

Polecamy w INFORRB

Czy wydzierżawienie miejsc parkingowych podlega rejestracji na kasie fiskalnej

Kiedy opodatkować wynajęcie pracowni do zajęć praktyczno-technicznych

Czy sprzedaż obiadów przez DPS musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm

Nowe przepisy zakładają m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Po przepracowaniu odpowiedniego okresu nauczyciele i pracownicy samorządowi mogą liczyć na nagrodę jubileuszową. Od czego zależy jej wysokość? 

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

REKLAMA

Po ukończeniu 55 roku życia 3 562,14 zł. Dla kogo takie świadczenie?

W lutym 2024 r. przeciętne świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 562,14 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

Problem dofinansowania dojazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola w innej gminie. Odpowiedź MEN

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej określenie „najbliższej placówki oświatowej” dotyczy jednostek oświatowych, które mają możliwość realizacji wszystkich zaleceń zawartych odpowiednio w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub w orzeczeniu o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 został przyjęty przez rząd. Dokument przedstawia wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych i stanowi podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

Biała Księga finansów publicznych. Ministerstwo Finansów wydało alarmujący komunikat

W latach 2016-2023 finanse publiczne były obciążone niejawnością i brakiem przejrzystości. Wyprowadzano wydatki poza budżet państwa, ograniczano informacje o stanie finansów oraz nie stosowano standardów jawności danych publicznych. Około 80% wydatków realizowano poza budżetem, co umożliwiało uniknięcie parlamentarnej i społecznej kontroli. Wydatki funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego były ponad 7-krotnie wyższe niż w 2015 roku, a dodatkowe koszty obsługi długu wynosiły miliardy złotych - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Rząd zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa

"We wtorek Rada Ministrów zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa" – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Andrzej Domański.

Zagrożenie wypłat bonu energetycznego od 1 lipca 2024 r. Zablokowane urzędy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje o ryzyku "zakorkowania" się urzędów w związku z wprowadzeniem bonu energetycznego oraz ryzyku utraty płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. 

REKLAMA