REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy miejskie przedsiębiorstwo komunikacji musi mieć kasę fiskalną

Jerzy Tramski
VAT/ Fot. Fotolia
VAT/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Miejskie przedsiębiorstwo komunikacji (zakład budżetowy) posiada warsztat, w którym świadczy również usługi naprawy pojazdów dla podmiotów zewnętrznych. W niewielkim zakresie nabywcami tych usług są także osoby prywatne. Czy obecnie musimy posiadać kasę fiskalną?

Tak, jeśli po 1 marca 2015 r. zakład nadal świadczy na rzecz osób prywatnych usługi naprawy pojazdów, to muszą one być ewidencjonowane za pomocą kasy rejestrującej.

REKLAMA

Sprzedaż dokonywana na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) musi być, co do zasady, ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej (art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Nie jest tak jednak zawsze, ponieważ istnieje szereg zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Polecamy serwis: VAT

Od 1 stycznia 2015 r. zwolnienia te określa nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie). Przepisami tego rozporządzenia Minister Finansów rozszerzył katalog czynności podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania (§ 4 rozporządzenia).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe grupy towarów i usług podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania:

● perfumy i wody toaletowe

● usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładanie, bieżnikowanie i regenerowanie)

● usługi w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów

● usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów

● usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów

● usługi prawnicze (z wyjątkiem usług notarialnych)

● usługi doradztwa podatkowego

● usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56) świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo

● usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering)

● usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2015 r. do czynności podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania należą więc również m.in. usługi naprawy pojazdów silnikowych (w szczególności pojazdów samochodowych). Oznacza to, że – uwzględniwszy przepisy przejściowe (§ 9 ust. 1 rozporządzenia) – od 1 marca 2015 r. świadczone na rzecz osób prywatnych usługi naprawy pojazdów świadczone na rzecz osób prywatnych zakład musi ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej.

Nie oznacza to, że bezwzględnie konieczne jest nabycie przez zakład i zainstalowanie kasy rejestrującej. Nie ma bowiem przeszkód, aby zakład zrezygnował ze świadczenia usług naprawy pojazdów dla osób prywatnych. W takim przypadku posiadanie przez zakład kasy rejestrującej nie będzie konieczne (do czasu ewentualnego powrotu do świadczenia usług naprawy pojazdów dla osób prywatnych). n

JERZY TRAMSKI

prawnik, pracownik kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

● art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211)

● § 4, § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r. poz. 1544)

Polecamy w INFORRB

Czy wydzierżawienie miejsc parkingowych podlega rejestracji na kasie fiskalnej

Kiedy opodatkować wynajęcie pracowni do zajęć praktyczno-technicznych

Czy sprzedaż obiadów przez DPS musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA