Kiedy miejskie przedsiębiorstwo komunikacji musi mieć kasę fiskalną
REKLAMA
REKLAMA
Tak, jeśli po 1 marca 2015 r. zakład nadal świadczy na rzecz osób prywatnych usługi naprawy pojazdów, to muszą one być ewidencjonowane za pomocą kasy rejestrującej.
REKLAMA
Sprzedaż dokonywana na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) musi być, co do zasady, ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej (art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Nie jest tak jednak zawsze, ponieważ istnieje szereg zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.
Polecamy serwis: VAT
Od 1 stycznia 2015 r. zwolnienia te określa nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie). Przepisami tego rozporządzenia Minister Finansów rozszerzył katalog czynności podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania (§ 4 rozporządzenia).
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Nowe grupy towarów i usług podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania:
● perfumy i wody toaletowe
● usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładanie, bieżnikowanie i regenerowanie)
● usługi w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów
● usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów
● usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów
● usługi prawnicze (z wyjątkiem usług notarialnych)
● usługi doradztwa podatkowego
● usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56) świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo
● usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering)
● usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.
REKLAMA
Od 1 stycznia 2015 r. do czynności podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania należą więc również m.in. usługi naprawy pojazdów silnikowych (w szczególności pojazdów samochodowych). Oznacza to, że – uwzględniwszy przepisy przejściowe (§ 9 ust. 1 rozporządzenia) – od 1 marca 2015 r. świadczone na rzecz osób prywatnych usługi naprawy pojazdów świadczone na rzecz osób prywatnych zakład musi ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej.
Nie oznacza to, że bezwzględnie konieczne jest nabycie przez zakład i zainstalowanie kasy rejestrującej. Nie ma bowiem przeszkód, aby zakład zrezygnował ze świadczenia usług naprawy pojazdów dla osób prywatnych. W takim przypadku posiadanie przez zakład kasy rejestrującej nie będzie konieczne (do czasu ewentualnego powrotu do świadczenia usług naprawy pojazdów dla osób prywatnych). n
JERZY TRAMSKI
prawnik, pracownik kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków
PODSTAWY PRAWNE
● art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211)
● § 4, § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r. poz. 1544)
Czy wydzierżawienie miejsc parkingowych podlega rejestracji na kasie fiskalnej
Kiedy opodatkować wynajęcie pracowni do zajęć praktyczno-technicznych
Czy sprzedaż obiadów przez DPS musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej
REKLAMA
REKLAMA