reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Potrącenie kaucji gwarancyjnej a odliczenie podatku naliczonego z faktury

Potrącenie kaucji gwarancyjnej a odliczenie podatku naliczonego z faktury

Jednostka budżetowa zapłaciła wykonawcy usługi budowlanej 95% wartości faktury. Pozostałe 5% zostało zatrzymane jako kaucja gwarancyjna. Kwota ta zostanie wypłacona wykonawcy po upływie okresu gwarancji, jeżeli nie zostaną ujawnione usterki w wykonanych pracach. Czy w tej sytuacji można odliczyć całość podatku z otrzymanej faktury?

Tak, jednostka może odliczyć całość podatku z otrzymanej faktury. Zatrzymanie części wynagrodzenia jako kaucji gwarancyjnej stanowi w istocie formę potrącenia. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach.

Taka interpretacja przepisów (patrz: ramka) powoduje, że faktura jest w całości uregulowana (mimo zatrzymania kaucji). I nawet gdyby jednostka, o której mowa, rozliczała VAT metodą kasową (gdzie warunkiem powstania prawa do odliczenia jest uregulowanie faktur – co wynika z art. 86 ust. 10e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT), przysługiwałoby jej prawo do odliczenia całości VAT z tej faktury. Tym bardziej nie ma przeszkód, aby jednostka odliczyła cały VAT z takiej faktury, jeżeli rozlicza VAT na zasadach ogólnych (kiedy to uregulowanie faktur nie stanowi warunku powstania prawa do odliczenia).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

INTERPRETACJE

Na skutek potrącenia części wynagrodzenia tytułem kaucji gwarancyjnej doszło do umorzenia części należności z wystawionej przez wykonawcę na rzecz zainteresowanego faktury. W takiej sytuacji nie można uznać, że część należności wykazana na fakturze nie została przez wnioskodawcę uregulowana – została ona bowiem umorzona. Skutek w postaci wygaśnięcia wierzytelności objętej potrąceniem wyklucza uznanie, że należność pozostaje nieuregulowana – wierzytelność taka na skutek umorzenia przestała istnieć, więc nie może pozostawać nieuregulowana.

Interpretacja indywidualna dyrektora  Izby Skarbowej w Poznaniu  z 19 sierpnia 2013 r., sygn. ILPP5/443-106/13-2/KG

Zobacz również: Czy darowizna kostki brukowej pochodzącej z rozbiórki ulic podlega opodatkowaniu VAT

Podsumowując, jeżeli tylko zakup udokumentowany fakturą służy wyłącznie działalności opodatkowanej jednostki (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), może ona odliczyć cały VAT z tej faktury.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211)

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 08.12.2016

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

Faktura, księgowość
Faktura, księgowość

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama