Potrącenie kaucji gwarancyjnej a odliczenie podatku naliczonego z faktury
REKLAMA
REKLAMA
Tak, jednostka może odliczyć całość podatku z otrzymanej faktury. Zatrzymanie części wynagrodzenia jako kaucji gwarancyjnej stanowi w istocie formę potrącenia. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach.
REKLAMA
Taka interpretacja przepisów (patrz: ramka) powoduje, że faktura jest w całości uregulowana (mimo zatrzymania kaucji). I nawet gdyby jednostka, o której mowa, rozliczała VAT metodą kasową (gdzie warunkiem powstania prawa do odliczenia jest uregulowanie faktur – co wynika z art. 86 ust. 10e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT), przysługiwałoby jej prawo do odliczenia całości VAT z tej faktury. Tym bardziej nie ma przeszkód, aby jednostka odliczyła cały VAT z takiej faktury, jeżeli rozlicza VAT na zasadach ogólnych (kiedy to uregulowanie faktur nie stanowi warunku powstania prawa do odliczenia).
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
INTERPRETACJE
Na skutek potrącenia części wynagrodzenia tytułem kaucji gwarancyjnej doszło do umorzenia części należności z wystawionej przez wykonawcę na rzecz zainteresowanego faktury. W takiej sytuacji nie można uznać, że część należności wykazana na fakturze nie została przez wnioskodawcę uregulowana – została ona bowiem umorzona. Skutek w postaci wygaśnięcia wierzytelności objętej potrąceniem wyklucza uznanie, że należność pozostaje nieuregulowana – wierzytelność taka na skutek umorzenia przestała istnieć, więc nie może pozostawać nieuregulowana.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 sierpnia 2013 r., sygn. ILPP5/443-106/13-2/KG
Zobacz również: Czy darowizna kostki brukowej pochodzącej z rozbiórki ulic podlega opodatkowaniu VAT
Podsumowując, jeżeli tylko zakup udokumentowany fakturą służy wyłącznie działalności opodatkowanej jednostki (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), może ona odliczyć cały VAT z tej faktury.
TOMASZ KRYWAN
prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków
PODSTAWA PRAWNA
● art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211)
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA