| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Potrącenie kaucji gwarancyjnej a odliczenie podatku naliczonego z faktury

Potrącenie kaucji gwarancyjnej a odliczenie podatku naliczonego z faktury

Jednostka budżetowa zapłaciła wykonawcy usługi budowlanej 95% wartości faktury. Pozostałe 5% zostało zatrzymane jako kaucja gwarancyjna. Kwota ta zostanie wypłacona wykonawcy po upływie okresu gwarancji, jeżeli nie zostaną ujawnione usterki w wykonanych pracach. Czy w tej sytuacji można odliczyć całość podatku z otrzymanej faktury?

Tak, jednostka może odliczyć całość podatku z otrzymanej faktury. Zatrzymanie części wynagrodzenia jako kaucji gwarancyjnej stanowi w istocie formę potrącenia. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach.

Taka interpretacja przepisów (patrz: ramka) powoduje, że faktura jest w całości uregulowana (mimo zatrzymania kaucji). I nawet gdyby jednostka, o której mowa, rozliczała VAT metodą kasową (gdzie warunkiem powstania prawa do odliczenia jest uregulowanie faktur – co wynika z art. 86 ust. 10e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT), przysługiwałoby jej prawo do odliczenia całości VAT z tej faktury. Tym bardziej nie ma przeszkód, aby jednostka odliczyła cały VAT z takiej faktury, jeżeli rozlicza VAT na zasadach ogólnych (kiedy to uregulowanie faktur nie stanowi warunku powstania prawa do odliczenia).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

INTERPRETACJE

Na skutek potrącenia części wynagrodzenia tytułem kaucji gwarancyjnej doszło do umorzenia części należności z wystawionej przez wykonawcę na rzecz zainteresowanego faktury. W takiej sytuacji nie można uznać, że część należności wykazana na fakturze nie została przez wnioskodawcę uregulowana – została ona bowiem umorzona. Skutek w postaci wygaśnięcia wierzytelności objętej potrąceniem wyklucza uznanie, że należność pozostaje nieuregulowana – wierzytelność taka na skutek umorzenia przestała istnieć, więc nie może pozostawać nieuregulowana.

Interpretacja indywidualna dyrektora  Izby Skarbowej w Poznaniu  z 19 sierpnia 2013 r., sygn. ILPP5/443-106/13-2/KG

Zobacz również: Czy darowizna kostki brukowej pochodzącej z rozbiórki ulic podlega opodatkowaniu VAT

Podsumowując, jeżeli tylko zakup udokumentowany fakturą służy wyłącznie działalności opodatkowanej jednostki (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), może ona odliczyć cały VAT z tej faktury.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211)

Polecamy serwis: Podatki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK