reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > VAT od jednostek budżetowych po staremu do połowy 2016 r.

VAT od jednostek budżetowych po staremu do połowy 2016 r.

TSUE uznał, że gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT. Nie zgodził się z postulatem polskiego rządu, by skutki wyroku odroczyć. MF samo więc postanowiło dać czas samorządom na scalenie rozliczeń.

MF daje gminom czas na zmiany, ale próbuje ograniczyć korekty

Do połowy 2016 r. samorządy mogą odprowadzać VAT tak jak dotąd – czyli osobno one, a osobno ich jednostki budżetowe. Tak wynika z komunikatu resortu finansów

Ministerstwo odniosło się do wtorkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Wrocławia (sygn. akt C-276/14). TSUE uznał, że gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT. Nie zgodził się z postulatem polskiego rządu, by skutki wyroku odroczyć. MF samo więc postanowiło dać czas samorządom na scalenie rozliczeń.

Zobacz również: Zwrot unijnych środków na zapłatę VAT po wyroku TSUE

Nowy model od zaraz lub za kilka miesięcy

Z opublikowanego przez resort komunikatu wynika, że do połowy przyszłego roku fiskus nie będzie kwestionował obecnego sposobu (odrębnie rozlicza się gmina, odrębnie każda z jej jednostek budżetowych).

Potem akceptowany będzie już tylko model scentralizowany. Przy czym zakres tej centralizacji nie jest jeszcze w 100 proc. przesądzony. Wyrok TSUE odnosi się do jednostek budżetowych. Eksperci są pewni, że przez analogię należy go stosować także do zakładów budżetowych. MF chce jednak mieć absolutną pewność, jaki jest status tych zakładów na gruncie VAT. Wskazuje więc w komunikacie, że czeka na uchwałę NSA w poszerzonym składzie, która ma ich dotyczyć, i o którą sąd w normalnym składzie zwrócił się postanowieniem z 17 marca 2015 r. (sygn. akt I FSK 1725/14).

Polecamy: Rewolucja w rozliczaniu VAT przez samorządy

Czy ministerstwo, dając czas gminom na zmianę sposobu rozliczeń, nie łamie prawa, skoro TSUE nie zgodził się na odroczenie skutków wyroku?

Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w Crido Taxand, zwraca uwagę, że resort nie kwestionuje orzeczenia.

– Zapowiada raczej, że powstrzyma się od egzekwowania przepisów rozumianych tak, jak interpretuje je TSUE – tłumaczy. Problem polega na tym, że komunikat resortu nie ma mocy wiążącej, nie jest prawem.

Zdaniem Wojciecha Kotali z kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe teoretycznie nie można nawet wykluczyć, że stanowisko MF się nie zmieni.

Podejście ministerstwa jest korzystne dla samorządów. Te, które tego potrzebują, zyskują czas na zmiany – nawet dziewięć miesięcy, inne w związku z wyrokiem TSUE mogą rozliczać się w scentralizowany sposób już teraz lub za chwilę.

– Już robi to Poznań – przypomina Roman Namysłowski.

MF zapowiada wypracowanie koncepcji zmiany modelu rozliczeń – tak aby było to jak najmniej uciążliwe dla samorządów. I podjęcie – najpóźniej w listopadzie – odpowiednich prac legislacyjnych.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 26.02.2016

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

VAT/ Fot. Fotolia
VAT/ Fot. Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama