REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Subwencje, dotacje i dopłaty a VAT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
VAT/ Fot. Fotolia
VAT/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który otrzymuje subwencje, dotację bądź dopłaty, powinien każdorazowo ustalić to, czy i jaki mają one wpływ na cenę jego towarów bądź usług.

Nie każde dofinansowanie wpływa na VAT

Które subwencje, dotacje bądź dopłaty należy ująć w podstawie opodatkowania dostarczanych towarów lub świadczonych usług?

REKLAMA

Tomasz Michalik doradca podatkowy i partner w MDDP

Podstawą opodatkowania w VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą z tytułu sprzedaży podatnik otrzymał lub ma otrzymać (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Przy czym obejmuje to płatności otrzymane (lub należne) nie tylko od nabywcy towaru lub usługi, ale także od osoby trzeciej. Do podstawy opodatkowania włącza się także inne wymienione przez ustawodawcę elementy, w tym również otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, ale tylko wówczas, gdy mają one bezpośredni wpływ na cenę towarów lub usług sprzedawanych i świadczonych przez podatnika. To niezmiernie istotne zastrzeżenie, bo choć omawiana zasada funkcjonuje w polskim systemie od wielu lat, to podatnicy często włączają do podstawy opodatkowania wszelkie otrzymane dopłaty czy dotacje. Tymczasem nie ulega wątpliwości, że dopłaty, subwencje itp. powinny być ujęte w podstawie opodatkowania dostarczonych towarów i usług wyłącznie wtedy, gdy mają one bezpośredni wpływ na cenę towarów lub usług.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

REKLAMA

Typowym przykładem takiego bezpośredniego wpływu na cenę jest sytuacja, w której dany podmiot przekazuje podatnikowi świadczącemu usługi w zakresie kultury określoną kwotę, by wpłynąć na obniżkę cen biletów dla publiczności. W konsekwencji podatnik otrzymuje tę kwotę z tytułu świadczenia usługi, mimo że od nabywcy otrzymuje tylko część ceny.

Natomiast wszelkie pozostałe dopłaty, dotacje itp., które w ogóle nie mają wpływu na ceny oferowanych towarów lub usług albo mają jedynie wpływ pośredni, nie powinny być włączane do podstawy opodatkowania dostarczanych towarów i świadczonych usług. Nie ma więc żadnego powodu, aby doliczać do podstawy opodatkowania np. dotację do dokonywanych przez podatnika inwestycji czy kosztów jego działań marketingowych, ponieważ jej wpływ na cenę dostarczanych towarów czy świadczonych usług może mieć najwyżej charakter pośredni. Podatnik, który otrzymuje subwencje, dotację bądź dopłaty, powinien więc każdorazowo ustalić to, czy i jaki mają one wpływ na cenę jego towarów bądź usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprac. KaJ ©?

Polecamy serwis: VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA