REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Limity VAT a sprzedaż niektórych składników majątku

Limity VAT a sprzedaż niektórych składników majątku./ fot. Fotolia
Limity VAT a sprzedaż niektórych składników majątku./ fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja kultury zamierza sprzedać niektóre składniki majątku. Część z tych składników jest zaliczona do środków trwałych, a pozostała część do wyposażenia (ze względu na niewielką wartość). Czy wartość tej sprzedaży powinna być uwzględniona w limitach 200 000 zł oraz 20 000 zł?

W limitach zwolnień z VAT powinna być uwzględniona tylko wartość sprzedanych składników majątku stanowiących wyposażenie - z zastrzeżeniem, że w przypadku limitu w wysokości 20 000 zł dotyczy to wyłącznie wartości składników majątku sprzedanych osobom prywatnym.

REKLAMA

Przepisy zwalniają z VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (do końca 2016 r. limit ten wynosił 150 000 zł). Zwolniona jest również sprzedaż dokonywana przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu - jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200 000 zł (art. 113 ust. 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe.

Zobacz: Rachunkowość budżetowa

REKLAMA

Z przepisów art. 113 ustawy o VAT nie wynika, aby dokonywanie przez podatników dostaw takich towarów, jak wskazane w treści pytania, wyłączało możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Co więcej - przepis art. 113 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT stanowi, że przy ustalaniu prawa do tego zwolnienia nie uwzględnia się wartości odpłatnej dostawy takich towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Powoduje to, że wartości sprzedaży składników majątku stanowiących środki trwałe instytucja nie powinna uwzględniać przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego (czyli nie powinna jej uwzględniać w limicie 200 000 zł).

Podobnie może być, jeśli chodzi o limit zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania ze względu na kwotę obrotu realizowanego na rzecz osób prywatnych. Nawet jeżeli nabywcami składników majątku stanowiących środki trwałe będą osoby prywatne, ich dostawy - pod warunkiem udokumentowania fakturami - będą zwolnione z obowiązku ewidencjonowania (na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 50 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania). Ich wartość nie powinna również być uwzględniana przy ustalaniu prawa do korzystania ze zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania (§ 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania) - w tym ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania ze względu na kwotę obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nieprzekraczającą 20 000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyłączenia te nie dotyczą natomiast sprzedaży składników majątku stanowiących wyposażenie. Dlatego wartość ich sprzedaży jednostka powinna uwzględnić przy ocenie prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego (a więc - w uproszczeniu - w limicie 200 000 zł). Również w zakresie, w jakim jednostka sprzeda te składniki majątku osobom prywatnym, wartość tych dostaw należy uwzględnić przy ocenie prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania (czyli w limicie 20 000 zł).

Podstawy prawne

  • art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

  • § 2 ust.1 w zw. z poz. 50 załącznika, § 3 ust. 1 pkt 1, § 3 ust. 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2016 r. poz. 2177)

JERZY TRAMSKI

prawnik, pracownik kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA

Podstawa wymiaru urlopu ojcowskiego

Komu przysługuje urlop ojcowski? W jakiej wysokości wypłaca się zasiłek macierzyński za czas urlopu ojcowskiego? Jaka jest podstawa wymiaru takiego zasiłku? Odpowiadamy!

Przedłużenie umowy o pracę do czasu porodu – w jakim przypadku

Kodeks pracy zawiera szereg przepisów zapewniających ochronę ciężarnym pracownicom. Jednym z takich uprawnień jest przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu. Kiedy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy?

REKLAMA