REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy do sprzedaży przez gminę samochodu do przewozu dzieci można zastosować zwolnienie z VAT?

Czy do sprzedaży przez gminę samochodu do przewozu dzieci można zastosować zwolnienie z VAT?/ fot. Fotolia
Czy do sprzedaży przez gminę samochodu do przewozu dzieci można zastosować zwolnienie z VAT?/ fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2007 r. gmina kupiła samochód. Celem zakupu był przewóz do szkół dzieci oraz młodzieży. Gmina chce sprzedać samochód. Czy w opisanej sytuacji można zwolnić się z VAT?

Sprzedaż opisanego samochodu najprawdopodobniej nie będzie w ogóle podlegała opodatkowaniu VAT. Nie należy tego utożsamiać ze zwolnieniem z VAT.

REKLAMA

REKLAMA

Do końca 2013 r. zwolnione z VAT były dostawy towarów używanych. Było tak pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Przez towary używane rozumiano tu ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.).

Od 1 stycznia 2014 r. przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT ma jednak nowe brzmienie. Obecnie przepis ten zwalnia z VAT dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W porównaniu ze stanem prawnym obowiązującym do końca 2013 r. zakres zwolnienia został zatem ograniczony. Poprzednio sposób wykorzystywania towarów nie miał znaczenia z punktu widzenia stosowania zwolnienia.

W obecnie obowiązującym art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jest mowa o działalności zwolnionej z podatku. Chodzi więc o działalność polegającą na wykonywaniu czynności zwolnionych z VAT (czyli czynności podlegających opodatkowaniu, lecz zwolnionych z podatku). Od takiej działalności należy odróżnić działalność niepodlegającą opodatkowaniu, a raczej działalność polegającą na wykonywaniu czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT. Można się w związku z tym spotkać ze stanowiskiem, że zwolnienie to nie ma zastosowania w przypadku dostaw towarów, które są wykorzystywane na cele działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 marca 2014 r., sygn. ITPP2/443-1466/13/AJ).

Zobacz również: Podatki i opłaty lokalne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjmuje się, że w związku ze sprzedażą niektórych składników majątku gminy nie działają w charakterze podatników VAT. W konsekwencji sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu. Dotyczy to sprzedaży tych składników majątku (w tym pojazdów samochodowych), które były wykorzystywane wyłącznie do celów stanowiących działalność publicznoprawną gmin.

INTERPRETACJE

Sprzedaż autobusu wykorzystywanego wyłącznie do wykonywania przez wnioskodawcę działalności publicznoprawnej pozostaje poza zakresem VAT. To znaczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tak więc wnioskodawca nie wykazuje sprzedaży autobusu w deklaracji dla podatku od towarów i usług. Skoro wnioskodawca w niniejszej sytuacji nie działa w charakterze podatnika, to może sprzedaż tego autobusu udokumentować poprzez wystawienie rachunku lub innego dokumentu księgowego – np. noty księgowej.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 września 2014 r., sygn. IBPP2/443-524/14/KO

Taka właśnie sytuacja ma zapewne miejsce w sytuacji opisanej w pytaniu. Z treści pytania nie wynika bowiem, aby samochód był również wykorzystywany do działalności innej niż działalność publicznoprawna gminy. Oznaczałoby to, że jego sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Nie należy jednak mylić tego ze zwolnieniem z VAT jego sprzedaży. Sprzedaż zwolniona z VAT jest to bowiem rodzaj sprzedaży podlegającej opodatkowaniu VAT.

JERZY TRAMSKI

prawnik, pracownik kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 15 ust. 6, art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA