reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Czy do sprzedaży przez gminę samochodu do przewozu dzieci można zastosować zwolnienie z VAT?

Czy do sprzedaży przez gminę samochodu do przewozu dzieci można zastosować zwolnienie z VAT?

W 2007 r. gmina kupiła samochód. Celem zakupu był przewóz do szkół dzieci oraz młodzieży. Gmina chce sprzedać samochód. Czy w opisanej sytuacji można zwolnić się z VAT?

Sprzedaż opisanego samochodu najprawdopodobniej nie będzie w ogóle podlegała opodatkowaniu VAT. Nie należy tego utożsamiać ze zwolnieniem z VAT.

Do końca 2013 r. zwolnione z VAT były dostawy towarów używanych. Było tak pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Przez towary używane rozumiano tu ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.).

Od 1 stycznia 2014 r. przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT ma jednak nowe brzmienie. Obecnie przepis ten zwalnia z VAT dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W porównaniu ze stanem prawnym obowiązującym do końca 2013 r. zakres zwolnienia został zatem ograniczony. Poprzednio sposób wykorzystywania towarów nie miał znaczenia z punktu widzenia stosowania zwolnienia.

W obecnie obowiązującym art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jest mowa o działalności zwolnionej z podatku. Chodzi więc o działalność polegającą na wykonywaniu czynności zwolnionych z VAT (czyli czynności podlegających opodatkowaniu, lecz zwolnionych z podatku). Od takiej działalności należy odróżnić działalność niepodlegającą opodatkowaniu, a raczej działalność polegającą na wykonywaniu czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT. Można się w związku z tym spotkać ze stanowiskiem, że zwolnienie to nie ma zastosowania w przypadku dostaw towarów, które są wykorzystywane na cele działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 marca 2014 r., sygn. ITPP2/443-1466/13/AJ).

Zobacz również: Podatki i opłaty lokalne

Przyjmuje się, że w związku ze sprzedażą niektórych składników majątku gminy nie działają w charakterze podatników VAT. W konsekwencji sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu. Dotyczy to sprzedaży tych składników majątku (w tym pojazdów samochodowych), które były wykorzystywane wyłącznie do celów stanowiących działalność publicznoprawną gmin.

INTERPRETACJE

Sprzedaż autobusu wykorzystywanego wyłącznie do wykonywania przez wnioskodawcę działalności publicznoprawnej pozostaje poza zakresem VAT. To znaczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tak więc wnioskodawca nie wykazuje sprzedaży autobusu w deklaracji dla podatku od towarów i usług. Skoro wnioskodawca w niniejszej sytuacji nie działa w charakterze podatnika, to może sprzedaż tego autobusu udokumentować poprzez wystawienie rachunku lub innego dokumentu księgowego – np. noty księgowej.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 września 2014 r., sygn. IBPP2/443-524/14/KO

Taka właśnie sytuacja ma zapewne miejsce w sytuacji opisanej w pytaniu. Z treści pytania nie wynika bowiem, aby samochód był również wykorzystywany do działalności innej niż działalność publicznoprawna gminy. Oznaczałoby to, że jego sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Nie należy jednak mylić tego ze zwolnieniem z VAT jego sprzedaży. Sprzedaż zwolniona z VAT jest to bowiem rodzaj sprzedaży podlegającej opodatkowaniu VAT.

JERZY TRAMSKI

prawnik, pracownik kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 15 ust. 6, art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama