| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Ewidencja księgowa kary umownej

Ewidencja księgowa kary umownej

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa kary umownej, potrąconej z faktury, naliczonej wykonawcy zadania inwestycyjnego? W jaki sposób wykazać kwotę naliczonej kary umownej w sprawozdaniu Rb-27S?

Gmina podpisała umowę na wykonanie usług. W umowie widnieją m.in. zapisy: „zamawiający naliczy kary za nieterminowe wykonanie zadania”, „kary umowne zostaną potrącone z faktury”.

Gmina zgodnie z umową naliczyła kary umowne, wystawiając notę księgową. Jednostka poinformowała również o tym, iż kara zostanie potrącona z faktury. Zapłata dla wykonawcy zostanie pomniejszona o wysokość kary.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Jak powinna w takiej sytuacji wyglądać ewidencja księgowa kary umownej, potrąconej z faktury, naliczonej wykonawcy zadania inwestycyjnego?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku w swoim wyjaśnieniu uznała, iż ewidencji operacji, które nie mają związku z zewnętrznym wpływem oraz wpływem środków pieniężnych na i z konta 130 „Rachunek bieżący jednostki” i nie są ujęte w wyciągu bankowym, można dokonywać na podstawie wewnętrznych dowodów księgowych. Konto 130 służy do ewidencji stanu środków pieniężnych oraz obrotów na rachunku bankowym z tytułu dochodów i wydatków budżetowych objętych planem finansowym.

Jak wskazuje RIO, zgodnie z regułami określonymi do konta 130 obowiązuje na nim zachowanie zasady czystości obrotów. Oznacza to, że błędne zapisy, zwroty nadpłat i korekty wprowadza się dodatkowo technicznym zapisem ujemnym. Zapisów na koncie 130 dokonuje się na podstawie dokumentów bankowych, w związku z czym musi zachodzić pełna zgodność zapisów księgowych co do treści i kwot z wyciągiem bankowym.

Zdaniem RIO w Gdańsku, podstawą zapisów w księgach rachunkowych, zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane „dowodami źródłowymi” wewnętrznymi – dotyczącymi operacji wewnątrz jednostki. Dowodem takim, stanowiącym podstawę księgowania jest dowód PK – „Polecenie księgowania”.

Polecamy: Newsletter

Jak wskazuje RIO, wszelkich zapisów prowadzonych na koncie 130 powodujących zmniejszenia i zwiększenia wydatków i dochodów poprzez ewidencję na podstawie dowodów bankowych można dokonywać na podstawie PK. W związku z tym ewidencji księgowej dotyczącej m.in.:

- zapisu technicznego do wpłaconej nadpłaty;

- korekt błędnych zapisów księgowych;

- naliczenia i przeksięgowania równowartości wynagrodzeń płatnika składek z tytułu terminowego odprowadzania podatku lub składki na rachunek bieżący jednostki;

- potrącenia kary umownej z tytułu nieterminowego wykonania usługi lub roboty, będącej jednocześnie podstawą do potrącenia ogólnej kwoty zobowiązania, (subkonto dochodów i subkonto wydatków stanowiącej wielkości naliczonej kary umownej);

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »