REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencja księgowa kary umownej

Ewidencja księgowa kary umownej/ Fot. Fotolia
Ewidencja księgowa kary umownej/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa kary umownej, potrąconej z faktury, naliczonej wykonawcy zadania inwestycyjnego? W jaki sposób wykazać kwotę naliczonej kary umownej w sprawozdaniu Rb-27S?

REKLAMA

Gmina podpisała umowę na wykonanie usług. W umowie widnieją m.in. zapisy: „zamawiający naliczy kary za nieterminowe wykonanie zadania”, „kary umowne zostaną potrącone z faktury”.

Gmina zgodnie z umową naliczyła kary umowne, wystawiając notę księgową. Jednostka poinformowała również o tym, iż kara zostanie potrącona z faktury. Zapłata dla wykonawcy zostanie pomniejszona o wysokość kary.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Jak powinna w takiej sytuacji wyglądać ewidencja księgowa kary umownej, potrąconej z faktury, naliczonej wykonawcy zadania inwestycyjnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku w swoim wyjaśnieniu uznała, iż ewidencji operacji, które nie mają związku z zewnętrznym wpływem oraz wpływem środków pieniężnych na i z konta 130 „Rachunek bieżący jednostki” i nie są ujęte w wyciągu bankowym, można dokonywać na podstawie wewnętrznych dowodów księgowych. Konto 130 służy do ewidencji stanu środków pieniężnych oraz obrotów na rachunku bankowym z tytułu dochodów i wydatków budżetowych objętych planem finansowym.

Jak wskazuje RIO, zgodnie z regułami określonymi do konta 130 obowiązuje na nim zachowanie zasady czystości obrotów. Oznacza to, że błędne zapisy, zwroty nadpłat i korekty wprowadza się dodatkowo technicznym zapisem ujemnym. Zapisów na koncie 130 dokonuje się na podstawie dokumentów bankowych, w związku z czym musi zachodzić pełna zgodność zapisów księgowych co do treści i kwot z wyciągiem bankowym.

Zdaniem RIO w Gdańsku, podstawą zapisów w księgach rachunkowych, zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane „dowodami źródłowymi” wewnętrznymi – dotyczącymi operacji wewnątrz jednostki. Dowodem takim, stanowiącym podstawę księgowania jest dowód PK – „Polecenie księgowania”.

Polecamy: Newsletter

Jak wskazuje RIO, wszelkich zapisów prowadzonych na koncie 130 powodujących zmniejszenia i zwiększenia wydatków i dochodów poprzez ewidencję na podstawie dowodów bankowych można dokonywać na podstawie PK. W związku z tym ewidencji księgowej dotyczącej m.in.:

- zapisu technicznego do wpłaconej nadpłaty;

- korekt błędnych zapisów księgowych;

- naliczenia i przeksięgowania równowartości wynagrodzeń płatnika składek z tytułu terminowego odprowadzania podatku lub składki na rachunek bieżący jednostki;

- potrącenia kary umownej z tytułu nieterminowego wykonania usługi lub roboty, będącej jednocześnie podstawą do potrącenia ogólnej kwoty zobowiązania, (subkonto dochodów i subkonto wydatków stanowiącej wielkości naliczonej kary umownej);

- naliczenia i przeksięgowania kosztów komorniczych potrąconych przy wypłacie na rachunek bankowy jednostki,

- przeksięgowania wydatków pomiędzy poszczególnymi paragrafami klasyfikacji budżetowej

można dokonywać na podstawie wewnętrznego dowodu księgowego.

Prze założeniach, że wartość brutto usługi według otrzymanej faktury wynosi 5.000 zł, a naliczona kara umowna według wystawionej faktury wynosi 500 zł. ewidencja  - zdaniem RIO - prezentuje się następująco:

 1. Faktura za usługę 5.000 zł Wn 402 Ma 201
 2. Nota księgowa (naliczona kara umowna) 500 zł Wn 201 Ma 760
 3. Przelew według wyciągu bankowego  4.500 zł Wn 201 Ma 130 W
 4. PK naliczonych kar umownych 500 zł Wn 130 D Ma 130 W

Kwota naliczonej kary umownej stanowi dochód jednostki (obroty Wn konta 130) i wykazana zostanie w sprawozdaniu Rb-27S, zgodnie z Instrukcją sporządzania sprawozdania Rb-27S dla samorządowych jednostek budżetowych stanowiąca załącznik nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 119).

Źródło: RIO w Gdańsku

Polecamy również w INFORRB: Jak należy ewidencjonować odszkodowanie przyznane przez firmę ubezpieczeniową

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA