reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Ewidencja księgowa kary umownej

Ewidencja księgowa kary umownej

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa kary umownej, potrąconej z faktury, naliczonej wykonawcy zadania inwestycyjnego? W jaki sposób wykazać kwotę naliczonej kary umownej w sprawozdaniu Rb-27S?

Gmina podpisała umowę na wykonanie usług. W umowie widnieją m.in. zapisy: „zamawiający naliczy kary za nieterminowe wykonanie zadania”, „kary umowne zostaną potrącone z faktury”.

Gmina zgodnie z umową naliczyła kary umowne, wystawiając notę księgową. Jednostka poinformowała również o tym, iż kara zostanie potrącona z faktury. Zapłata dla wykonawcy zostanie pomniejszona o wysokość kary.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Jak powinna w takiej sytuacji wyglądać ewidencja księgowa kary umownej, potrąconej z faktury, naliczonej wykonawcy zadania inwestycyjnego?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku w swoim wyjaśnieniu uznała, iż ewidencji operacji, które nie mają związku z zewnętrznym wpływem oraz wpływem środków pieniężnych na i z konta 130 „Rachunek bieżący jednostki” i nie są ujęte w wyciągu bankowym, można dokonywać na podstawie wewnętrznych dowodów księgowych. Konto 130 służy do ewidencji stanu środków pieniężnych oraz obrotów na rachunku bankowym z tytułu dochodów i wydatków budżetowych objętych planem finansowym.

Jak wskazuje RIO, zgodnie z regułami określonymi do konta 130 obowiązuje na nim zachowanie zasady czystości obrotów. Oznacza to, że błędne zapisy, zwroty nadpłat i korekty wprowadza się dodatkowo technicznym zapisem ujemnym. Zapisów na koncie 130 dokonuje się na podstawie dokumentów bankowych, w związku z czym musi zachodzić pełna zgodność zapisów księgowych co do treści i kwot z wyciągiem bankowym.

Zdaniem RIO w Gdańsku, podstawą zapisów w księgach rachunkowych, zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane „dowodami źródłowymi” wewnętrznymi – dotyczącymi operacji wewnątrz jednostki. Dowodem takim, stanowiącym podstawę księgowania jest dowód PK – „Polecenie księgowania”.

Polecamy: Newsletter

Jak wskazuje RIO, wszelkich zapisów prowadzonych na koncie 130 powodujących zmniejszenia i zwiększenia wydatków i dochodów poprzez ewidencję na podstawie dowodów bankowych można dokonywać na podstawie PK. W związku z tym ewidencji księgowej dotyczącej m.in.:

- zapisu technicznego do wpłaconej nadpłaty;

- korekt błędnych zapisów księgowych;

- naliczenia i przeksięgowania równowartości wynagrodzeń płatnika składek z tytułu terminowego odprowadzania podatku lub składki na rachunek bieżący jednostki;

- potrącenia kary umownej z tytułu nieterminowego wykonania usługi lub roboty, będącej jednocześnie podstawą do potrącenia ogólnej kwoty zobowiązania, (subkonto dochodów i subkonto wydatków stanowiącej wielkości naliczonej kary umownej);

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama