reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Ewidencja i amortyzacja prawa wieczystego użytkowania

Ewidencja i amortyzacja prawa wieczystego użytkowania

Czy należy w ewidencji bilansowej ujmować prawo wieczystego użytkowania gruntów oddanych innym podmiotom czy też należy je wykazywać jedynie na koncie bilansowym? Czy należy amortyzować prawo wieczystego użytkowania gruntów przejętych od Skarbu Państwa?

Wyjaśnienia w tej kwestii udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku. Jak wskazuje RIO, grunty stanowiące własność jednostki samorządu terytorialnego oraz grunty oddane w użytkowanie wieczyste powinny figurować w ewidencji bilansowej urzędu do czasu ich ewentualnej sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania. Oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie nie stanowi ani sprzedaży, ani darowizny i nie daje podstaw do zmniejszenia wartości gruntów w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniach finansowych.

Prawo wieczystego użytkowania gruntów przekazanych przez miasto innym podmiotom nie podlega ewidencji bilansowej w księgach urzędu. Prawo to powinno zostać wykazane w ewidencji bilansowej tego podmiotu, który otrzymał grunty w użytkowanie wieczyste.

Prawo użytkowania wieczystego gruntów przejętych od Skarbu Państwa podlega ewidencji i amortyzacji bilansowej w księgach urzędu. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 pkt  15 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz.U. z 2013 r. poz. 330 z pón. zm.) do środków trwałych zalicza się nieruchomość, w tym między innymi grunty i prawo użytkowania wieczystego gruntu.

Źródło: RIO w Gdańsku, RIP.0441/128/51/34497/2014-

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama