| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Ewidencja należności w ramach umowy o dofinansowanie projektu

Ewidencja należności w ramach umowy o dofinansowanie projektu

Według regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, należności z tytułu wydatków opłaconych ze środków własnych, a następnie zrefundowane przez instytucję pośredniczącą w ramach umów o dofinansowanie projektów stanowią dochód w momencie ich wpływu na rachunek budżetu.

RIO w Katowicach przyjęła stanowisko w sprawie ewidencjonowania należności od budżetu państwa i od instytucji pośredniczących w płatnościach, wynikających z umów o dofinansowanie projektów, w przypadku gdy wydatki projektów, podlegające finansowaniu z umów o dofinansowanie państwa i ze środków funduszy pomocowych zostały opłacone ze środków własnych, a następnie zostały zrefundowane przez instytucję pośredniczącą. RIO uznała, iż nie stanowią one przychodów przyszłych okresów i nie należy ich ewidencjonować na koncie 909 – „Rozliczenia międzyokresowe”, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. Środki te stanowią dochód w momencie ich wpływu na rachunek budżetu.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. z 2013 r. poz. 289)

Źródło: RIO w Katowicach, znak: WA-0250/15/14

Zobacz również: Różnice kursowe - ewidencja księgowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »