Jak ująć w księgach rachunkowych zakup kserokopiarki?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup kserokopiarki i jej montaż ujmuje się na koncie 080
REKLAMA
Przedszkole działające w formie jednostki budżetowej zakupiło kserokopiarkę o wartości 5500 zł. W jaki sposób prawidłowo zaksięgować w księgach rachunkowych tę operację? Zakup został sfinansowany w ramach wydatków majątkowych – par. 6050. Faktura została zapłacona przelewem w styczniu 2015 r. Kserokopiarka została przekazana do użytkowania dopiero w marcu 2015 r. z uwagi na konieczność jej odpowiedniego skonfigurowania w celu zachowania kompatybilności z innymi współpracującymi urządzeniami. Proszę również o określenie, jak powinna być zaksięgowana wartość umorzenia i amortyzacji na koniec roku.
REKLAMA
Zakupioną kserokopiarkę, w przypadku gdy nie wymaga montażu czy innych prac konfiguracyjnych, należy zaliczyć do środków trwałych, przez które zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Natomiast w przypadku, gdy dopuszczenie kserokopiarki do używania uwarunkowane jest uprzednim wykonaniem prac montażowych czy konfiguracyjnych, należy taki zakup zaksięgować na koncie 080 „Środki trwałe w budowie (inwestycje)”.
Zobacz również: Ewidencja operacji nabycia z pominięciem kont zespołu 2
WAŻNE
Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a jej zakończenie – nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru.
W tej sytuacji ewidencja zakupu kserokopiarki, jej umorzenia i amortyzacji, uwzględniając zasady określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, powinna przebiegać w sposób przedstawiony na schemacie.
Schemat
Objaśnienia do schematu:
1. F-k – faktura z tytułu zakupu kserokopiarki (nie wymagającej montażu ani prac konfiguracyjnych),
lub
2. F-k – faktura z tytułu zakupu kserokopiarki wraz z kosztami prac konfiguracyjnych lub montażowych;
3. WB – zapłata za fakturę z tytułu zakupu kserokopiarki;
4. OT – przekazanie kserokopiarki do używania – dotyczy pkt 2;
5. PK – naliczenie amortyzacji po przyjęciu kserokopiarki do używania (księgowanie w końcu roku).
Elżbieta Gaździk
główna księgowa samorządowej jednostki budżetowej
Podstawa prawna
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Załącznik nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 289).
Czy modyfikację oprogramowania można uznać za nową wartość niematerialną i prawną
Jak zaksięgować faktury korygujące wystawione za lata ubiegłe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.