Typowe zapisy strony Wn i Ma kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych
REKLAMA
REKLAMA
Aktualnie jednostki budżetowe prowadzą rachunkowość zgodnie z ustawą o rachunkowości, z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o finansach publicznych oraz na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
REKLAMA
W urzędach jednostek samorządu terytorialnego integralną częścią ewidencji księgowej jest ewidencja podatków prowadzona na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 25 października 2010 r. w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego i z wykorzystaniem kont syntetycznych planu kont urzędu jako jednostki budżetowej.
W rozporządzeniu w sprawie ewidencji podatków w opisie kont szczegółowo określono zakres operacji księgowanych na poszczególnych kontach oraz określono, z jakim kontem dany zapis księgowy koresponduje. W rozporządzeniu w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont opisy kont, z nielicznymi wyjątkami, ograniczają się do ogólnego określenia zakresu operacji, bez zaznaczenia, z jakim kontem dana operacja koresponduje.
Więcej czytaj na INFORRB w praktycznym poradniku: Typowe zapisy strony Wn i Ma kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych >>
W poradniku przedstawiamy typowe księgowania na poszczególnych kontach objętych załącznikiem nr 3 do tego rozporządzenia. Plan kont określony w tym załączniku obowiązuje również samorządowe zakłady budżetowe, prowadzące działalność zbliżoną do działalności podmiotów gospodarczych, ale w niektórych przypadkach brak jest wyraźnego rozgraniczenia operacji księgowych na jednostki budżetowe i zakłady budżetowe.
Typowe księgowania na kontach opisanych w załączniku nr 3 w zależności od potrzeb pogrupowano w rozbiciu na operacje charakterystyczne dla:
● państwowych i samorządowych jednostek budżetowych,
● samorządowych zakładów budżetowych.
Poza typowymi księgowaniami na kontach syntetycznych, przeznaczonych do ewidencji księgowej operacji gospodarczych zgodnie z zasadą podwójnego księgowania, w Poradniku przedstawiono typowe zapisy na kontach pozabilansowych, służących w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych do dokonywania na podstawie odpowiednich dokumentów księgowań zgodnie z zasadą pojedynczego zapisu.
Zobacz więcej na INFORRB:
Na INFORRB polecamy również:
REKLAMA
REKLAMA