reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Inwentaryzacja > Jak prawidłowo należy udokumentować inwentaryzację środków trwałych, która nie wykazała różnic?

Jak prawidłowo należy udokumentować inwentaryzację środków trwałych, która nie wykazała różnic?

Przeprowadzona w naszej jednostce inwentaryzacja środków trwałych nie wykazała różnic (co stwierdzono po porównaniu danych z arkuszy spisowych z ewidencją analityczną). Główna księgowa uznała, że w tej sytuacji nie trzeba sporządzać żadnych innych dokumentów z rozliczenia inwentaryzacji. Postępowanie to zostało jednak ocenione przez kontrolujących za błędne. Czy słusznie?

Tak, niesporządzenie protokołu końcowego z inwentaryzacji środków trwałych, nawet jeśli nie wykazała ona różnic, jest błędem, ponieważ w protokole tym – oprócz wyraźnego stwierdzenia, że w wyniku przeprowadzenia i rozliczenia inwentaryzacji środków trwałych nie stwierdzono różnic – powinny być zawarte jeszcze inne informacje, które są istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości przeprowadzenia samej inwentaryzacji oraz prowadzenia dalszego postępowania poinwentaryzacyjnego. Inwentaryzacja ma za zadanie również ocenę gospodarczej przydatności składników majątkowych, stopnia ich zużycia oraz weryfikację prawidłowości zastosowanych zabezpieczeń przed zniszczeniem lub zagarnięciem mienia.

Zobacz więcej! Praktyczny komplet pomocny w prawidłowym przeprowadzeniu, rozliczeniu i dokumentowaniu inwentaryzacji w jednostkach sektora finansów publicznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Biznes na Plus

Specjalizuje się w przeprowadzaniu procesów restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama