| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Inwentaryzacja > Jak prawidłowo należy udokumentować inwentaryzację środków trwałych, która nie wykazała różnic?

Jak prawidłowo należy udokumentować inwentaryzację środków trwałych, która nie wykazała różnic?

Przeprowadzona w naszej jednostce inwentaryzacja środków trwałych nie wykazała różnic (co stwierdzono po porównaniu danych z arkuszy spisowych z ewidencją analityczną). Główna księgowa uznała, że w tej sytuacji nie trzeba sporządzać żadnych innych dokumentów z rozliczenia inwentaryzacji. Postępowanie to zostało jednak ocenione przez kontrolujących za błędne. Czy słusznie?

Tak, niesporządzenie protokołu końcowego z inwentaryzacji środków trwałych, nawet jeśli nie wykazała ona różnic, jest błędem, ponieważ w protokole tym – oprócz wyraźnego stwierdzenia, że w wyniku przeprowadzenia i rozliczenia inwentaryzacji środków trwałych nie stwierdzono różnic – powinny być zawarte jeszcze inne informacje, które są istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości przeprowadzenia samej inwentaryzacji oraz prowadzenia dalszego postępowania poinwentaryzacyjnego. Inwentaryzacja ma za zadanie również ocenę gospodarczej przydatności składników majątkowych, stopnia ich zużycia oraz weryfikację prawidłowości zastosowanych zabezpieczeń przed zniszczeniem lub zagarnięciem mienia.

Zobacz więcej! Praktyczny komplet pomocny w prawidłowym przeprowadzeniu, rozliczeniu i dokumentowaniu inwentaryzacji w jednostkach sektora finansów publicznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »