reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Ewidencja kosztów imprezy częściowo sfinansowanej przez pracownika

Ewidencja kosztów imprezy częściowo sfinansowanej przez pracownika

Rozliczenie sfinansowania kosztów imprezy kulturalnej w części przez pracownika i w części przez pracodawcę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych najlepiej ująć w księgach rachunkowych jednostki za pośrednictwem konta 300 Rozliczenie zakupu.

Udział pracownika w kosztach imprezy finansowanej z ZFŚS ujmuje się na koncie 300

Jednostka budżetowa zamierza zorganizować imprezę kulturalną ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Część kosztów z tytułu organizacji tej imprezy będą ponosili pracownicy jednostki. Pomimo to faktura zostanie wystawiona przez organizatora na jednostkę w pełnej wysokości kosztów. Udział pracowników w koszcie tej imprezy zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie ZFŚS będzie wynosił 20 proc., pozostałe 80 proc. będą zaś stanowiły koszty funduszu. Ogółem koszt imprezy planowany jest na 5000 zł. W jaki sposób ująć w ewidencji księgowej otrzymaną fakturę oraz jej zapłatę?

Zobacz wideoszkolenie: Jak uniknąć błędów w ewidencji księgowej jsfp

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczane na dofinansowanie podejmowanych przez pracodawcę działań związanych z działalnością socjalną, według reguł przewidzianych w regulaminie. W sytuacji gdy określona w regulaminie forma działalności socjalnej podlega częściowemu sfinansowaniu przez pracownika, to ewidencja księgowa powinna przebiegać w sposób przedstawiony na schemacie. Rozliczenie sfinansowania kosztów imprezy kulturalnej w części przez pracownika i w części przez pracodawcę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych najlepiej ująć w księgach rachunkowych jednostki za pośrednictwem konta 300 Rozliczenie zakupu.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Trzeba tylko pamiętać, że do zapisów wskazanych na schemacie jednostka powinna zastosować odpowiednią analitykę, według zasad wynikających z polityki rachunkowości. Do jej opracowania i aktualizowania (stosownie do postanowień art. 10 ust. 2 ustawy o rachunkowości) zobowiązany jest kierownik jednostki. ©?

SCHEMAT

Ewidencja kosztów imprezy częściowo sfinansowanej przez zatrudnionego

infoRgrafika

Objaśnienia:

1. FK – faktura z tytułu kosztów organizacji imprezy kulturalnej wystawiona na jednostkę – 5000 zł;

2. WB – zapłata faktury z tytułu kosztów organizacji imprezy kulturalnej – 5000 zł;

3. PK – rozliczenie kosztów imprezy kulturalnej:

a) koszty imprezy kulturalnej w części podlegającej sfinansowaniu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – 4000 zł;

b) koszty imprezy kulturalnej w części podlegającej sfinansowaniu przez pracownika – 1000 zł;

4. PK – potrącenia z listy płac:

a) kwota kosztów obciążająca pracowników – 1000 zł;

b) podatek dochodowy od osób fizycznych od dofinansowania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – o ile wystąpi – 720 zł;

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 08.07.2015

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kultura, teatr, przedstawienie/ Fot. Fotolia
Kultura, teatr, przedstawienie/ Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202155.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama