| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Ewidencja kosztów imprezy częściowo sfinansowanej przez pracownika

Ewidencja kosztów imprezy częściowo sfinansowanej przez pracownika

Rozliczenie sfinansowania kosztów imprezy kulturalnej w części przez pracownika i w części przez pracodawcę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych najlepiej ująć w księgach rachunkowych jednostki za pośrednictwem konta 300 Rozliczenie zakupu.

Udział pracownika w kosztach imprezy finansowanej z ZFŚS ujmuje się na koncie 300

Jednostka budżetowa zamierza zorganizować imprezę kulturalną ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Część kosztów z tytułu organizacji tej imprezy będą ponosili pracownicy jednostki. Pomimo to faktura zostanie wystawiona przez organizatora na jednostkę w pełnej wysokości kosztów. Udział pracowników w koszcie tej imprezy zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie ZFŚS będzie wynosił 20 proc., pozostałe 80 proc. będą zaś stanowiły koszty funduszu. Ogółem koszt imprezy planowany jest na 5000 zł. W jaki sposób ująć w ewidencji księgowej otrzymaną fakturę oraz jej zapłatę?

Zobacz wideoszkolenie: Jak uniknąć błędów w ewidencji księgowej jsfp

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczane na dofinansowanie podejmowanych przez pracodawcę działań związanych z działalnością socjalną, według reguł przewidzianych w regulaminie. W sytuacji gdy określona w regulaminie forma działalności socjalnej podlega częściowemu sfinansowaniu przez pracownika, to ewidencja księgowa powinna przebiegać w sposób przedstawiony na schemacie. Rozliczenie sfinansowania kosztów imprezy kulturalnej w części przez pracownika i w części przez pracodawcę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych najlepiej ująć w księgach rachunkowych jednostki za pośrednictwem konta 300 Rozliczenie zakupu.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Trzeba tylko pamiętać, że do zapisów wskazanych na schemacie jednostka powinna zastosować odpowiednią analitykę, według zasad wynikających z polityki rachunkowości. Do jej opracowania i aktualizowania (stosownie do postanowień art. 10 ust. 2 ustawy o rachunkowości) zobowiązany jest kierownik jednostki. ©?

SCHEMAT

Ewidencja kosztów imprezy częściowo sfinansowanej przez zatrudnionego

infoRgrafika

Objaśnienia:

1. FK – faktura z tytułu kosztów organizacji imprezy kulturalnej wystawiona na jednostkę – 5000 zł;

2. WB – zapłata faktury z tytułu kosztów organizacji imprezy kulturalnej – 5000 zł;

3. PK – rozliczenie kosztów imprezy kulturalnej:

a) koszty imprezy kulturalnej w części podlegającej sfinansowaniu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – 4000 zł;

b) koszty imprezy kulturalnej w części podlegającej sfinansowaniu przez pracownika – 1000 zł;

4. PK – potrącenia z listy płac:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »