Ewidencja kosztów imprezy częściowo sfinansowanej przez pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Udział pracownika w kosztach imprezy finansowanej z ZFŚS ujmuje się na koncie 300
Jednostka budżetowa zamierza zorganizować imprezę kulturalną ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Część kosztów z tytułu organizacji tej imprezy będą ponosili pracownicy jednostki. Pomimo to faktura zostanie wystawiona przez organizatora na jednostkę w pełnej wysokości kosztów. Udział pracowników w koszcie tej imprezy zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie ZFŚS będzie wynosił 20 proc., pozostałe 80 proc. będą zaś stanowiły koszty funduszu. Ogółem koszt imprezy planowany jest na 5000 zł. W jaki sposób ująć w ewidencji księgowej otrzymaną fakturę oraz jej zapłatę?
REKLAMA
Zobacz wideoszkolenie: Jak uniknąć błędów w ewidencji księgowej jsfp
Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczane na dofinansowanie podejmowanych przez pracodawcę działań związanych z działalnością socjalną, według reguł przewidzianych w regulaminie. W sytuacji gdy określona w regulaminie forma działalności socjalnej podlega częściowemu sfinansowaniu przez pracownika, to ewidencja księgowa powinna przebiegać w sposób przedstawiony na schemacie. Rozliczenie sfinansowania kosztów imprezy kulturalnej w części przez pracownika i w części przez pracodawcę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych najlepiej ująć w księgach rachunkowych jednostki za pośrednictwem konta 300 Rozliczenie zakupu.
Polecamy serwis: Kadry i płace
Trzeba tylko pamiętać, że do zapisów wskazanych na schemacie jednostka powinna zastosować odpowiednią analitykę, według zasad wynikających z polityki rachunkowości. Do jej opracowania i aktualizowania (stosownie do postanowień art. 10 ust. 2 ustawy o rachunkowości) zobowiązany jest kierownik jednostki. ©?
SCHEMAT
Ewidencja kosztów imprezy częściowo sfinansowanej przez zatrudnionego
Objaśnienia:
1. FK – faktura z tytułu kosztów organizacji imprezy kulturalnej wystawiona na jednostkę – 5000 zł;
2. WB – zapłata faktury z tytułu kosztów organizacji imprezy kulturalnej – 5000 zł;
3. PK – rozliczenie kosztów imprezy kulturalnej:
a) koszty imprezy kulturalnej w części podlegającej sfinansowaniu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – 4000 zł;
b) koszty imprezy kulturalnej w części podlegającej sfinansowaniu przez pracownika – 1000 zł;
4. PK – potrącenia z listy płac:
a) kwota kosztów obciążająca pracowników – 1000 zł;
b) podatek dochodowy od osób fizycznych od dofinansowania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – o ile wystąpi – 720 zł;
5. WB – przekazanie z rachunku bieżącego jednostki na rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, środków potraconych z wynagrodzeń na poczet pokrycia kosztów imprezy kulturalnej w części dotyczącej pracownika – 1000 zł;
6. WB – wpływ na rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych środków potrąconych z wynagrodzeń na poczet pokrycia kosztów imprezy kulturalnej w części dotyczącej pracownika – 1000 zł;
7. WB – przekazanie z rachunku bieżącego jednostki na rachunek urzędu skarbowego, środków z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych naliczonego od kwoty dofinansowania imprezy kulturalnej – 720 zł.
Elżbieta Gaździk
główna księgowa samorządowej jednostki budżetowej
Podstawa prawna
Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 111). Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
Polecamy w INFORRB
Do jakiego konta kosztów powinien być przyporządkowany § 419 „Nagrody konkursowe”
Jak zaksięgować odsetki od nieterminowych wpłat za pobyt dziecka w oddziale przedszkolnym
W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć opłatę za zajęcie pasa drogowego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.