RIO o klasyfikacji dochodów gmin za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie opublikowała stanowisko w zakresie klasyfikacji dochodów z tytułu wpłat dokonywanych przez obywateli Ukrainy za zapewnienie przez jednostki samorządu terytorialnego zakwaterowania i wyżywienia.
Wyjaśnienia RIO mają związek z wejściem w życie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która wprowadziła zasady współfinansowania kosztów mieszkania i wyżywienia przez Ukraińców, którzy przybyli do Polski w związku z toczącą się wojną.
REKLAMA
RIO o klasyfikacji dochodów gmin za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy
"Ze względu na brak dedykowanej klasyfikacji budżetowej, wynikającej z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 513 z późn. zm.), dla ww. dochodów uiszczanych przez obywateli Ukrainy na podstawie przywołanych powyżej przepisów, w ocenie Izby zasadne jest ich zaklasyfikowanie w:
- dziale 853, rozdziale 85395, paragrafie 0970 (wpływy z różnych dochodów)" - czytamy w stanowisku RIO.
REKLAMA
Zdaniem Izby zaproponowana klasyfikacja wynika z charakteru nałożonych na samorząd zadań, tj. zadań o charakterze społecznym na rzecz obywateli Ukrainy. "Jednocześnie zastosowanie wskazanego paragrafu wynika z tego, że samorząd jako jednostka sektora publicznego realizuje zadania określone w przepisach prawa, a nie usługi, jakiej nomenklatury użył ustawodawcaw drodze art. 12 ust. 17a i 17b ww. ustawy" - dodała RIO.
Znowelizowana w styczniu ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zmieniła zasady udzielania pomocy przez wojewodów, samorządy i inne instytucje publiczne w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Uchodźcy od 1 marca pokrywają 50 proc. kosztów takiej pomocy, jeśli ich pobyt w Polsce przekroczy 120 dni, a od 1 maja - 75 proc., jeśli ich pobyt przekroczy 180 dni.
Kwota płacona przez uchodźców pokrywających 50 proc. kosztów nie będzie mogła przekroczyć 40 złotych za osobę dziennie, a w przypadku opłacania 75 proc. - 60 złotych dziennie.
Nowela przewiduje, że za pomoc nie będą płacić osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, dzieci, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunowie co najmniej trojga dzieci, a także osoby w trudnej sytuacji ze względów humanitarnych.
REKLAMA
REKLAMA