REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można przekształcić samorządową jednostkę budżetową w spółkę z o.o.? [RIO wyjaśnia]

Czy można przekształcić samorządową jednostkę budżetową w spółkę z o.o.? [RIO wyjaśnia]
Czy można przekształcić samorządową jednostkę budżetową w spółkę z o.o.? [RIO wyjaśnia]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy o finansach publicznych nie przewidują przekształcania samorządowych jednostek budżetowych w spółki z o.o. – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Aby utworzyć spółkę, trzeba wcześniej zlikwidować jednostkę budżetową i sporządzić sprawozdanie finansowe na dzień zakończenia likwidacji.

Czy jest dopuszczalne przekształcenie samorządowej jednostki budżetowej w spółkę z o.o.?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku w odpowiedzi na wniosek powiatu sokólskiego wyjaśniła, że przepisy ustawy o finansach publicznych nie przewidują przekształcenia jednostki budżetowej w jednostkę o innej formie organizacyjno-prawnej.

REKLAMA

Likwidacja przekształcenie samorządowej jednostki budżetowej

REKLAMA

„W celu utworzenia spółki z o.o., o której mowa w piśmie, należy uprzednio – w oparciu o art. 12 ustawy o finansach publicznych - zlikwidować Powiatowy Zarząd Dróg w Sokółce z wszelkimi tego konsekwencjami, wynikającymi m.in. z ustawy o rachunkowości” – wskazała zastępca prezesa RIO w Białymstoku Ewa Czołpinska.

Jak zaznaczono w wyjaśnieniach art. 12 ust. 7 ustawy o finansach publicznych reguluje kwestię przejęcia należności i zobowiązań likwidowanej jednostki przez nowo utworzony podmiot, natomiast obowiązki z zakresu sprawozdawczości finansowej pozostają w gestii likwidowanego podmiotu.

 „W świetle przytoczonych przepisów zarówno sporządzenie jak i podpisanie sprawozdania finansowego likwidowanej jednostki budżetowej należy do kierownika i głównego księgowego tej jednostki” – czytamy w wyjaśnieniach Izby.

Jak wskazała RIO zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości sprawozdanie finansowe jednostki sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, który w przypadku likwidowanej jednostki przypada na dzień zakończenia likwidacji. Sprawozdanie finansowe jednostki powinno być podpisane przez kierownika jednostki oraz głównego księgowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA