Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej
REKLAMA
REKLAMA
- Zmiany w klasyfikacji budżetowej
- Świadczenie wspierające i aktywny rodzic
- Inne zmiany
- Od kiedy nowe przepisy?
Zmiany w klasyfikacji budżetowej
Nowe przepisy wynikają z konieczności dostosowania klasyfikacji budżetowej do zmian wynikających z przepisów dotyczących prawa oświatowego, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, świadczenia wspierającego czy nowego świadczenia „Aktywny rodzic”.
REKLAMA
Świadczenie wspierające i aktywny rodzic
Zmiany polegają m.in. na dodaniu w dziale „855 – Rodzina” rozdziałów:
- 85518 Świadczenie wspierające - w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, wprowadzającej nowe świadczenie finansowane z budżetu państwa. Zmiana znajdzie odzwierciedlenie w odniesieniu do budżetu państwa począwszy od roku 2024,
- 85519 Świadczenia „aktywny rodzic” w związku ustawą z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”, wprowadzającą z dniem 1 października 2024 r. świadczenia „Aktywny rodzic” tj.: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku”, „aktywnie w domu” oraz określającą zadania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej związane z ich realizacją. Zmiana znajdzie zastosowanie począwszy od planowania na rok 2025.
Inne zmiany
W rozporządzeniu pojawiają się też nowe rozdziały: „80108 Szkoły podstawowe dla dorosłych”, „80118 Branżowe szkoły II stopnia”, „80122 Licea ogólnokształcące dla dorosłych” oraz zmianę nazwy rozdziału 80117 na „80117 Branżowe szkoły I stopnia”. Nowy paragraf 312 (Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne oraz kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów) obejmuje z kolei środki na wypłaty tzw. trzynastej i czternastej emerytury w związku z przejęciem finansowania tych świadczeń przez budżet państwa.
Od kiedy nowe przepisy?
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2024 r. Niektóre ze zmian wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Jednostki samorządu terytorialnego będą miały trzy miesiące na dostosowanie uchwał budżetowych na rok 2024 do przepisów nowego rozporządzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.