reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja wydatku na instalację nawadniającą boisko

Klasyfikacja wydatku na instalację nawadniającą boisko

Prawidłowe postępowanie w zakresie realizacji takiego wydatku to wcześniejsze jego ujęcie w planie wydatków majątkowych z przeznaczeniem na konkretną inwestycję z podaniem kwoty. Tak więc w planie finansowym bezwzględnie należy ująć zadanie inwestycyjne i przeznaczoną na jego realizację kwotę.

Jesteśmy jednostką budżetową zajmującą się zarządzaniem m.in. obiektami sportowymi. Kontrahent mający u nas zadłużenie wykonał instalację nawodnienia boiska w kwocie przekraczającej 35 000 zł. Otrzymaliśmy fakturę za odsprzedaż sporządzonej instalacji. Jak zaklasyfikować przedmiotowy wydatek, czy stanowi on wydatek inwestycyjny (jednostka nie ma utworzonego zadania na tę inwestycję)?

Tak, wydatek na instalację nawadniającą boisko jest wydatkiem inwestycyjnym.

Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają odpowiednio na rachunek:

● dochodów budżetu państwa,

● budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Jednostka budżetowa działa na podstawie statutu określającego w szczególności jej nazwę, siedzibę i przedmiot działalności.

Zasady funkcjonowania jednostek budżetowych i ich gospodarki finansowej reguluje ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp). Podstawą gospodarki finansowej jednostki budżetowej jest plan dochodów i wydatków, zwany planem finansowym jednostki budżetowej.

Gospodarka jednostek ma więc charakter ściśle „limitowany” właśnie planem finansowym. Oznacza to, że zanim jednostka budżetowa dokona konkretnego wydatku, musi on być wcześniej ujęty w planie finansowym tej jednostki. Plan musi więc wyprzedzać wydatek, inaczej mówiąc – legalizować jego dokonanie.

Ustawa o finansach publicznych rozróżnia dwie kategorie wydatków:

● bieżące,

● majątkowe.

Więcej przeczytasz w artykule: Czy wykonanie instalacji nawadniającej boisko stanowi wydatek inwestycyjny

W artykule przeczytasz m.in.:

• Jak rozumieć wydatki bieżące oraz majątkowe?

• Jak klasyfikować wydatki inwestycyjne jednostki budżetowej?

Przeczytaj również: Odliczanie VAT od inwestycji w infrastrukturę turystyczną

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama