reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja wydatków komendy powiatowej dotyczących pracowników fizycznych oraz funkcjonariuszy

Klasyfikacja wydatków komendy powiatowej dotyczących pracowników fizycznych oraz funkcjonariuszy

Jednostki sektora finansów publicznych ponoszące wydatki w ramach bezpieczeństwa wewnętrznego posługują się załącznikiem nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych w celu właściwego zaklasyfikowania wydatków. Wyodrębnione paragrafy w załączniku nr 8 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej opierają się na ogólnej klasyfikacji wydatków ujętych w załączniku nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej.

Komenda powiatowa, klasyfikując wydatki budżetowe, stosuje załącznik nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. W komendzie powiatowej zatrudnieni są pracownicy cywilni oraz funkcjonariusze. Czy prawidłowe jest zakwalifikowanie zwrotu kosztów zakupu okularów pracownikowi cywilnemu z § 3020-02 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń”, natomiast zwrot kosztu zakupu okularów funkcjonariuszowi z § 3070-13 (wydatki osobowe niezaliczone do uposażeń wypłacane funkcjonariuszom)? Jak postępować przy zakupie mydła i ręczników – czy wydatki te klasyfikować w całości w § 3020, czy rozbijać wydatki dla pracowników cywilnych w § 3020, natomiast wydatki dla funkcjonariuszy w § 3070?

Z racji tego, że ustawodawca przewidział możliwość klasyfikowania wydatków osobowych niezaliczanych do wynagrodzeń (uposażenia) na rzecz osób fizycznych, jak też na rzecz żołnierzy i funkcjonariuszy, uważam, że przedstawiona powyżej propozycja ujęcia wydatków jest właściwa. Jednostki sektora finansów publicznych ponoszące wydatki w ramach bezpieczeństwa wewnętrznego posługują się załącznikiem nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej) w celu właściwego zaklasyfikowania wydatków. Wyodrębnione paragrafy w załączniku nr 8 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej opierają się na ogólnej klasyfikacji wydatków ujętych w załączniku nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej. Taki podział wydatków przedstawiać będzie ich zakres rodzajowy oraz dokładną informację o poniesionych wydatkach osobowych, niezaliczanych do wynagrodzeń lub uposażenia na rzecz funkcjonariuszy i pozostałych pracowników.

Dlatego uważam, że należy wyodrębnić poniesione wydatki zarówno na funkcjonariuszy, jak i pozostałych pracowników.

Pracodawca zobowiązany jest na mocy § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe zapewnić okulary korygujące wzrok zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przepis ten zawiera delegacje do wydawania ogólnych oraz branżowych i międzybranżowych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Więcej przeczytasz w artykule: Czy wydatki w komendzie powiatowej dzielić na dotyczące pracowników cywilnych oraz funkcjonariuszy

W artykule przeczytasz m.in.:

• Jak klasyfikować wydatki dotyczące osób fizycznych?

• Jak klasyfikować wydatki dotyczące funkcjonariuszy?

• Jak postępować przy klasyfikacji wydatków na środki czystości?

Przeczytaj również: Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama