REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyfikacja zakupu sztandaru dla OSP przez radę gminy

Klasyfikacja budżetowa
Klasyfikacja budżetowa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy na zakup sztandaru na jubileusz miejscowej OSP Rada Gminy może przeznaczyć pieniądze z budżetu gminy i jak powinno się sklasyfikować takie wydatki?

Jednostka gminnej OSP zwróciła się z prośbą o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych, tj. czy Rada Gminy może ufundować sztandar i sfinansować jego zakup ze środków budżetu zgodnie z klasyfikacją budżetowej w dziale 750 rozdz. 75022. Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.

REKLAMA

RIO wskazuje, iż ze środków przeznaczonych w budżecie gminy na ochronę przeciwpożarową, w rozdziale 75412 – Ochotnicze Straże Pożarne nie można dokonywać innych wydatków niż na koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zobacz również w INFORRB: W którym kodzie wykazać wydatki na zakup książek w bibliotece pedagogicznej

REKLAMA

Wedle oceny Izby, zakupu sztandaru dla jednostki OSP nie można przyporządkować również do żadnej kategorii kosztów ponoszonych obowiązkowo przez gminę. Mając to na uwadze, wydzielić funduszy na zakup sztandaru z budżetu gminy  dla jednostki OSP nie można. Tryb postępowania przewidziany dla nadawania sztandaru (a także jego finansowania) został umieszczony w Regulaminie Sztandarów ZOSPRP (Uchwała nr 67/XVIII/2012 Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z dn. 21 czerwca 2012 r.).

Wydatki budżetu gminy ponoszone na OSP powinno się wg. RIO przyporządkować działowi 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdz. 75412 – Ochotnicze Straże Pożarne, a nie zaś, jak sformułowano we wniosku, do działu 750 – Administracja publiczna, rozdz. 75022 – Rady gmin (miast i miast na prawach powiatu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

  • art. 39 ust. 1 ustawy z dn. 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. 2013 r. poz. 885 ze zm.);
  • art. 44 ust 2 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.) w związku z art. 32 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 ze zm.).

Źródło: RIO w Kielcach

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA