REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyfikacja zakupu sztandaru dla OSP przez radę gminy

Klasyfikacja budżetowa
Klasyfikacja budżetowa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy na zakup sztandaru na jubileusz miejscowej OSP Rada Gminy może przeznaczyć pieniądze z budżetu gminy i jak powinno się sklasyfikować takie wydatki?

Jednostka gminnej OSP zwróciła się z prośbą o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych, tj. czy Rada Gminy może ufundować sztandar i sfinansować jego zakup ze środków budżetu zgodnie z klasyfikacją budżetowej w dziale 750 rozdz. 75022. Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.

REKLAMA

RIO wskazuje, iż ze środków przeznaczonych w budżecie gminy na ochronę przeciwpożarową, w rozdziale 75412 – Ochotnicze Straże Pożarne nie można dokonywać innych wydatków niż na koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zobacz również w INFORRB: W którym kodzie wykazać wydatki na zakup książek w bibliotece pedagogicznej

REKLAMA

Wedle oceny Izby, zakupu sztandaru dla jednostki OSP nie można przyporządkować również do żadnej kategorii kosztów ponoszonych obowiązkowo przez gminę. Mając to na uwadze, wydzielić funduszy na zakup sztandaru z budżetu gminy  dla jednostki OSP nie można. Tryb postępowania przewidziany dla nadawania sztandaru (a także jego finansowania) został umieszczony w Regulaminie Sztandarów ZOSPRP (Uchwała nr 67/XVIII/2012 Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z dn. 21 czerwca 2012 r.).

Wydatki budżetu gminy ponoszone na OSP powinno się wg. RIO przyporządkować działowi 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdz. 75412 – Ochotnicze Straże Pożarne, a nie zaś, jak sformułowano we wniosku, do działu 750 – Administracja publiczna, rozdz. 75022 – Rady gmin (miast i miast na prawach powiatu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

  • art. 39 ust. 1 ustawy z dn. 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. 2013 r. poz. 885 ze zm.);
  • art. 44 ust 2 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.) w związku z art. 32 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 ze zm.).

Źródło: RIO w Kielcach

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA