reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > W jakim paragrafie ująć zakup psów służbowych

W jakim paragrafie ująć zakup psów służbowych

Jesteśmy jednostką budżetową. W ramach zadania zleconego przez jednostkę nadrzędną realizujemy zakup psów służbowych. Dla realizacji tego zakupu musimy zawierać umowy cywilne z hodowcami psów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, są osobami fizycznymi. Czy realizacja zakupu psa na podstawie takiej umowy powinna być sklasyfikowana w § 417 „Wynagrodzenia bezosobowe”, czy też w ramach § 4210 „Zakup materiałów i wyposażenia”?

Psy stanowią inwentarz żywy w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Z kolei definicja środków trwałych wymienia wśród aktywów m.in. inwentarz żywy, który w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) stanowi:

● grupę 9 „Inwentarz żywy”,

● podgrupę 90 „Inwentarz żywy”,

● rodzaj 900 „Inwentarz żywy”

i odnosi się zarówno do pojedynczych sztuk, jak też stad produkcyjnych.

Zobacz również: Klasyfikacja wydatków ponoszonych na zakup nagród w postaci rzeczowej

Zakup psa może być sklasyfikowany w § 421 „Zakup materiałów i wyposażenia”, zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, ponieważ wiąże się to z dostawą inwentarza, co nie stanowi wynagrodzenia np. z tytułu zlecenia czy umowy o dzieło.

Zasadne jednak może być uznanie takiego wydatku za inwestycyjny, ponieważ pies poprawi jakość realizowanych zadań służby celnej poprzez prawdopodobne zwiększenie wykrywalności przemytu. Wybór odpowiedniego paragrafu jest zależny od posiadanego planu finansowego.

PIOTR WIECZOREK

specjalista ds. rachunkowości i zarządzania ryzykiem, praktyk kontroli i szkoleniowiec, audytor systemu ISO, były pracownik jednostek sektora finansów publicznych

PODSTAWY PRAWNE

● art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 4)

● załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1952)

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Wieczorek

Szkoleniowiec, właściciel firmy doradczej, specjalista ds. rachunkowości. Audytor wewnętrzny Systemu Zarządzania Jakością wg Normy ISO 9001-2008. Praktyk kontroli z doświadczeniem od 2002 r. Niezależny ekspert w zakresie organizacji rachunkowości zgodnej ze standardami i kontroli z uwzględnieniem aspektów prawnych i merytorycznych, chętnie podejmujący trudne tematy. Autor wielu publikacji.

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

dziecko niepełnosprawne, terapeuta, kobieta, opieka, nauka, pies, dogoterapia/ fot. Fotolia
dziecko niepełnosprawne, terapeuta, kobieta, opieka, nauka, pies, dogoterapia/ fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama