W jakim paragrafie ująć zakup psów służbowych
REKLAMA
REKLAMA
Psy stanowią inwentarz żywy w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Z kolei definicja środków trwałych wymienia wśród aktywów m.in. inwentarz żywy, który w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) stanowi:
REKLAMA
● grupę 9 „Inwentarz żywy”,
● podgrupę 90 „Inwentarz żywy”,
● rodzaj 900 „Inwentarz żywy”
i odnosi się zarówno do pojedynczych sztuk, jak też stad produkcyjnych.
Zobacz również: Klasyfikacja wydatków ponoszonych na zakup nagród w postaci rzeczowej
REKLAMA
Zakup psa może być sklasyfikowany w § 421 „Zakup materiałów i wyposażenia”, zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, ponieważ wiąże się to z dostawą inwentarza, co nie stanowi wynagrodzenia np. z tytułu zlecenia czy umowy o dzieło.
Zasadne jednak może być uznanie takiego wydatku za inwestycyjny, ponieważ pies poprawi jakość realizowanych zadań służby celnej poprzez prawdopodobne zwiększenie wykrywalności przemytu. Wybór odpowiedniego paragrafu jest zależny od posiadanego planu finansowego.
PIOTR WIECZOREK
specjalista ds. rachunkowości i zarządzania ryzykiem, praktyk kontroli i szkoleniowiec, audytor systemu ISO, były pracownik jednostek sektora finansów publicznych
PODSTAWY PRAWNE
● art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 4)
● załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1952)
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
REKLAMA
REKLAMA