reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Paragraf 470 po zmianach w 2016 r.

Paragraf 470 po zmianach w 2016 r.

Wydatki poniesione na pokrycie kosztów dojazdu pracownika na szkolenie rozliczone na podstawie polecenia wyjazdu służbowego, począwszy od 1 stycznia 2016 r., klasyfikujemy do paragrafu 470. W jaki sposób ewidencjonować wszystkie koszty i wydatki poniesione w związku ze skierowaniem pracownika na szkolenie przez jednostkę?

Wydatki na dojazd pracownika na szkolenie w innej miejscowości niż siedziba jednostki to par. 470

Czy koszty dojazdu pracownika samorządowej jednostki budżetowej na szkolenie organizowane w innej miejscowości niż siedziba jednostki czy miejsce zamieszkania pracownika powinny być klasyfikowane do paragrafu 470? Czy należy uznać je jako wydatek z tytułu podróży służbowej? Pracownik w związku z wyjazdem na szkolenie otrzymuje „Polecenie wyjazdu służbowego”. Przekazano mu również z rachunku jednostki zaliczkę w kwocie 300 zł na pokrycie kosztów dojazdu. Jak ująć w ewidencji księgowej opisane operacje?

Do końca 2015 r. zgodnie z rozporządzeniem z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych wydatki związane z dojazdem pracownika na szkolenie na podstawie polecenia wyjazdu służbowego były klasyfikowane do par. 441 Podróże służbowe krajowe. Począwszy od 1 stycznia 2016 r., nastąpiła zmiana podejścia klasyfikowania wspomnianych wydatków. Rozporządzeniem ministra finansów z 24 czerwca 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych ustalono, że od początku bieżącego roku do par. 470 Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej oprócz kosztów związanych ze szkoleniami zalicza się również ponoszone koszty dojazdów, zakwaterowania i wyżywienia uczestników szkolenia.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Powyższe oznacza, że wydatki poniesione na pokrycie kosztów dojazdu pracownika na szkolenie rozliczone na podstawie polecenia wyjazdu służbowego, począwszy od tego roku, klasyfikujemy do par. 470.

Sposób ewidencji wszystkich kosztów i wydatków poniesionych w związku ze skierowaniem pracownika na szkolenie przez jednostkę przedstawiono na schemacie. ©?

SCHEMAT

Ewidencja kosztów szkolenia wraz z kosztem dojazdu

infoRgrafika

Objaśnienia

1. Przekazanie z rachunku bankowego jednostki na rachunek bankowy pracownika zaliczki w kwocie 300 zł na pokrycie kosztów dojazdu na szkolenie: strona Wn konta 234 Pozostałe rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta 130 Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków – par. 470;

2. Faktura za szkolenie na kwotę 400 zł: strona Wn konta 405 Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, strona Ma konta 201 Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami;

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama