REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paragraf 470 po zmianach w 2016 r.

Elżbieta Gaździk
Elżbieta Gaździk
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Szkolenie./ Fot. Fotolia
Szkolenie./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wydatki poniesione na pokrycie kosztów dojazdu pracownika na szkolenie rozliczone na podstawie polecenia wyjazdu służbowego, począwszy od 1 stycznia 2016 r., klasyfikujemy do paragrafu 470. W jaki sposób ewidencjonować wszystkie koszty i wydatki poniesione w związku ze skierowaniem pracownika na szkolenie przez jednostkę?

Wydatki na dojazd pracownika na szkolenie w innej miejscowości niż siedziba jednostki to par. 470

REKLAMA

Czy koszty dojazdu pracownika samorządowej jednostki budżetowej na szkolenie organizowane w innej miejscowości niż siedziba jednostki czy miejsce zamieszkania pracownika powinny być klasyfikowane do paragrafu 470? Czy należy uznać je jako wydatek z tytułu podróży służbowej? Pracownik w związku z wyjazdem na szkolenie otrzymuje „Polecenie wyjazdu służbowego”. Przekazano mu również z rachunku jednostki zaliczkę w kwocie 300 zł na pokrycie kosztów dojazdu. Jak ująć w ewidencji księgowej opisane operacje?

REKLAMA

Do końca 2015 r. zgodnie z rozporządzeniem z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych wydatki związane z dojazdem pracownika na szkolenie na podstawie polecenia wyjazdu służbowego były klasyfikowane do par. 441 Podróże służbowe krajowe. Począwszy od 1 stycznia 2016 r., nastąpiła zmiana podejścia klasyfikowania wspomnianych wydatków. Rozporządzeniem ministra finansów z 24 czerwca 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych ustalono, że od początku bieżącego roku do par. 470 Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej oprócz kosztów związanych ze szkoleniami zalicza się również ponoszone koszty dojazdów, zakwaterowania i wyżywienia uczestników szkolenia.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Powyższe oznacza, że wydatki poniesione na pokrycie kosztów dojazdu pracownika na szkolenie rozliczone na podstawie polecenia wyjazdu służbowego, począwszy od tego roku, klasyfikujemy do par. 470.

Sposób ewidencji wszystkich kosztów i wydatków poniesionych w związku ze skierowaniem pracownika na szkolenie przez jednostkę przedstawiono na schemacie. ©?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

SCHEMAT

Ewidencja kosztów szkolenia wraz z kosztem dojazdu

infoRgrafika

Objaśnienia

1. Przekazanie z rachunku bankowego jednostki na rachunek bankowy pracownika zaliczki w kwocie 300 zł na pokrycie kosztów dojazdu na szkolenie: strona Wn konta 234 Pozostałe rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta 130 Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków – par. 470;

2. Faktura za szkolenie na kwotę 400 zł: strona Wn konta 405 Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, strona Ma konta 201 Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami;

3. Rozliczenie zaliczki przedłożone przez pracownika – koszty dojazdu ustalono na kwotę 250 zł: strona Wn konta 405 Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, strona Ma konto 234 Pozostałe rozrachunki z pracownikami;

4. Wpłata przez pracownika na rachunek bankowy jednostki niewykorzystanych środków z pobranej zaliczki – 50 zł: strona Wn konta 130 Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków – par. 470, strona Ma konto 234 Pozostałe rozrachunki z pracownikami;

5. Techniczny zapis ujemny dla zachowania czystości obrotów – (–) 50 zł: strona Wn konta 130 Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków – par. 470, strona Ma konta 130 Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków – par. 470;

6. Zapłata za fakturę otrzymaną od organizatora szkolenia (faktura z pkt 2): strona Wn konta 201 Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami, strona Ma konta 130 Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków – par. 470. ©?

Elżbieta Gaździk

główna księgowa samorządowej jednostki budżetowej

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 289 ze zm.).

Rozporządzenie ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.).

Rozporządzenie ministra finansów z 24 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 931).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA