REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paragraf 470 po zmianach w 2016 r.

Elżbieta Gaździk
Elżbieta Gaździk
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Szkolenie./ Fot. Fotolia
Szkolenie./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wydatki poniesione na pokrycie kosztów dojazdu pracownika na szkolenie rozliczone na podstawie polecenia wyjazdu służbowego, począwszy od 1 stycznia 2016 r., klasyfikujemy do paragrafu 470. W jaki sposób ewidencjonować wszystkie koszty i wydatki poniesione w związku ze skierowaniem pracownika na szkolenie przez jednostkę?

Wydatki na dojazd pracownika na szkolenie w innej miejscowości niż siedziba jednostki to par. 470

REKLAMA

Czy koszty dojazdu pracownika samorządowej jednostki budżetowej na szkolenie organizowane w innej miejscowości niż siedziba jednostki czy miejsce zamieszkania pracownika powinny być klasyfikowane do paragrafu 470? Czy należy uznać je jako wydatek z tytułu podróży służbowej? Pracownik w związku z wyjazdem na szkolenie otrzymuje „Polecenie wyjazdu służbowego”. Przekazano mu również z rachunku jednostki zaliczkę w kwocie 300 zł na pokrycie kosztów dojazdu. Jak ująć w ewidencji księgowej opisane operacje?

REKLAMA

Do końca 2015 r. zgodnie z rozporządzeniem z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych wydatki związane z dojazdem pracownika na szkolenie na podstawie polecenia wyjazdu służbowego były klasyfikowane do par. 441 Podróże służbowe krajowe. Począwszy od 1 stycznia 2016 r., nastąpiła zmiana podejścia klasyfikowania wspomnianych wydatków. Rozporządzeniem ministra finansów z 24 czerwca 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych ustalono, że od początku bieżącego roku do par. 470 Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej oprócz kosztów związanych ze szkoleniami zalicza się również ponoszone koszty dojazdów, zakwaterowania i wyżywienia uczestników szkolenia.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Powyższe oznacza, że wydatki poniesione na pokrycie kosztów dojazdu pracownika na szkolenie rozliczone na podstawie polecenia wyjazdu służbowego, począwszy od tego roku, klasyfikujemy do par. 470.

Sposób ewidencji wszystkich kosztów i wydatków poniesionych w związku ze skierowaniem pracownika na szkolenie przez jednostkę przedstawiono na schemacie. ©?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

SCHEMAT

Ewidencja kosztów szkolenia wraz z kosztem dojazdu

infoRgrafika

Objaśnienia

1. Przekazanie z rachunku bankowego jednostki na rachunek bankowy pracownika zaliczki w kwocie 300 zł na pokrycie kosztów dojazdu na szkolenie: strona Wn konta 234 Pozostałe rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta 130 Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków – par. 470;

2. Faktura za szkolenie na kwotę 400 zł: strona Wn konta 405 Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, strona Ma konta 201 Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami;

3. Rozliczenie zaliczki przedłożone przez pracownika – koszty dojazdu ustalono na kwotę 250 zł: strona Wn konta 405 Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, strona Ma konto 234 Pozostałe rozrachunki z pracownikami;

4. Wpłata przez pracownika na rachunek bankowy jednostki niewykorzystanych środków z pobranej zaliczki – 50 zł: strona Wn konta 130 Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków – par. 470, strona Ma konto 234 Pozostałe rozrachunki z pracownikami;

5. Techniczny zapis ujemny dla zachowania czystości obrotów – (–) 50 zł: strona Wn konta 130 Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków – par. 470, strona Ma konta 130 Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków – par. 470;

6. Zapłata za fakturę otrzymaną od organizatora szkolenia (faktura z pkt 2): strona Wn konta 201 Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami, strona Ma konta 130 Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków – par. 470. ©?

Elżbieta Gaździk

główna księgowa samorządowej jednostki budżetowej

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 289 ze zm.).

Rozporządzenie ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.).

Rozporządzenie ministra finansów z 24 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 931).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA