REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik w podróży zagranicznej - klasyfikacja budżetowa wydatków

Pracownik w podróży zagranicznej - klasyfikacja budżetowa wydatków./ fot. Fotolia
Pracownik w podróży zagranicznej - klasyfikacja budżetowa wydatków./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowe zakwalifikowanie do odpowiedniego paragrafu klasyfikacji budżetowej wydatku związanego z podróżą służbową pracownika może sprawiać trudności. Jak to zrobić?

REKLAMA

Pracownik naszej jednostki za zgodą kierownika będzie uczestniczył w warsztatach, które odbędą się za granicą w jednym z krajów Unii Europejskiej. Organizator pokrywa koszty podróży, nocleg oraz uczestnictwo w warsztatach. Po stronie naszej jednostki pozostaje rozliczenie delegacji i pokrycie kosztów diety oraz podróży lokalnych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Czy koszty delegacji zagranicznej związanej z uczestnictwem pracownika w warsztatach powinno się ująć w § 442 (podróże służbowe zagraniczne) czy w § 470?

REKLAMA

ODPOWIEDŹ: Zakwalifikowanie do odpowiedniego paragrafu klasyfikacji budżetowej wydatku związanego z podróżą służbową pracownika należy rozpocząć od ustalenia katalogu wydatków, które zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej: rozporządzenie w sprawie podróży służbowych) jest zobowiązany pokryć pracodawca w momencie delegowania pracownika poza jego stałe miejsce pracy. W zależności od sposobu kwalifikacji przedmiotowego wydatku właściwy będzie § 442 "Podróże służbowe zagraniczne" lub § 470 "Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej".

UZASADNIENIE: Zgodnie z § 2 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych, w przypadku zarówno krajowej, jak i zagranicznej podróży służbowej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów:

  • przejazdów,
  • dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
  • noclegów,
  • innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb i diety.

INFORAKADEMIA poleca: NOWE ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE RACHUNKOWOŚCI ORAZ PLANÓW KONT

Wszystkie wymienione w pytaniu wydatki będą podlegały refundacji delegowanemu pracownikowi. Biorąc pod uwagę cel wyjazdu służbowego, którym są warsztaty oraz objaśnienia załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej), zgodnie z którym w § 470 "Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej" ujmuje się wydatki, których przedmiotem są szkolenia pracowników niezależnie od rodzaju działalności szkoleniowej, rozstrzygnięcie czy warsztaty stanowią w świetle przepisów prawa formę szkolenia nie jest jednoznaczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Kadry i płace

Zapisy związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników zostały zawarte w art. 183a i art. 94 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.), w myśl których pracodawca powinien zapewnić równy dostęp i ułatwić podnoszenie kwalifikacji pracowników. Należy również odróżnić podnoszenie kwalifikacji pracownika od odbywania przez niego podróży służbowej implikujących charakter dokonywanego wydatku. Zgodnie z art. 1031 k.p. § 1 przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Natomiast celem podróży służbowej jest wykonanie polecenia pracodawcy i realizacja zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Wydatki związane ze zwrotem kosztów tego rodzaju należy kwalifikować do § 442 "Podróże służbowe zagraniczne".

Ponadto za podróż służbową uznaje się wyłącznie wyjazd pracownika będący jednocześnie nietypowy w stosunku do wykonywanej pracy i okazjonalny. Istotnym elementem jest również fakt wykonywania obowiązków poza miejscem pracy, jak i świadczenie pracy w krótszym czasie niż jest to określone w dokumentacji opisującej obowiązki pracownika. W takim przypadku koszty delegowania pracownika za granicę należałoby zaklasyfikować do § 442 "Podróże służbowe zagraniczne".

W przypadku, gdy celem wyjazdu pracownika są przesłanki określone w z art. 1031 k.p. i efektem podróży będzie podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika, zasadne wydaje się być sklasyfikowanie tego rodzaju wydatków do § 470 "Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej".

Należy zaznaczyć, że wraz ze zmianami wprowadzonymi rozporządzeniem o klasyfikacji budżetowej w § 470 "Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej" należy ująć wszystkie koszty związane ze szkoleniem, w tym również ponoszone koszty dojazdów, zakwaterowania i wyżywienia uczestników, diety, ryczałt za przejazdy, opłaty parkingowe. Ten sposób klasyfikacji ma na celu zagregowanie całkowitych kosztów szkoleń kompleksowych w przeznaczonym do tego paragrafie.

 

Podstawy prawne

  • art. 183a, art. 94, 1031 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962)
  • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167)
  • załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1421)

Jarosław Jurga

ekonomista, certyfikowany księgowy posiadający wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę merytoryczną w obszarze finansów publicznych, wspartą studiami podyplomowymi z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz audytu wewnętrznego w jsfp

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA