REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik w podróży zagranicznej - klasyfikacja budżetowa wydatków

Pracownik w podróży zagranicznej - klasyfikacja budżetowa wydatków./ fot. Fotolia
Pracownik w podróży zagranicznej - klasyfikacja budżetowa wydatków./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowe zakwalifikowanie do odpowiedniego paragrafu klasyfikacji budżetowej wydatku związanego z podróżą służbową pracownika może sprawiać trudności. Jak to zrobić?

REKLAMA

Pracownik naszej jednostki za zgodą kierownika będzie uczestniczył w warsztatach, które odbędą się za granicą w jednym z krajów Unii Europejskiej. Organizator pokrywa koszty podróży, nocleg oraz uczestnictwo w warsztatach. Po stronie naszej jednostki pozostaje rozliczenie delegacji i pokrycie kosztów diety oraz podróży lokalnych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Czy koszty delegacji zagranicznej związanej z uczestnictwem pracownika w warsztatach powinno się ująć w § 442 (podróże służbowe zagraniczne) czy w § 470?

REKLAMA

ODPOWIEDŹ: Zakwalifikowanie do odpowiedniego paragrafu klasyfikacji budżetowej wydatku związanego z podróżą służbową pracownika należy rozpocząć od ustalenia katalogu wydatków, które zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej: rozporządzenie w sprawie podróży służbowych) jest zobowiązany pokryć pracodawca w momencie delegowania pracownika poza jego stałe miejsce pracy. W zależności od sposobu kwalifikacji przedmiotowego wydatku właściwy będzie § 442 "Podróże służbowe zagraniczne" lub § 470 "Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej".

UZASADNIENIE: Zgodnie z § 2 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych, w przypadku zarówno krajowej, jak i zagranicznej podróży służbowej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów:

 • przejazdów,
 • dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
 • noclegów,
 • innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb i diety.

INFORAKADEMIA poleca: NOWE ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE RACHUNKOWOŚCI ORAZ PLANÓW KONT

Wszystkie wymienione w pytaniu wydatki będą podlegały refundacji delegowanemu pracownikowi. Biorąc pod uwagę cel wyjazdu służbowego, którym są warsztaty oraz objaśnienia załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej), zgodnie z którym w § 470 "Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej" ujmuje się wydatki, których przedmiotem są szkolenia pracowników niezależnie od rodzaju działalności szkoleniowej, rozstrzygnięcie czy warsztaty stanowią w świetle przepisów prawa formę szkolenia nie jest jednoznaczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Kadry i płace

Zapisy związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników zostały zawarte w art. 183a i art. 94 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.), w myśl których pracodawca powinien zapewnić równy dostęp i ułatwić podnoszenie kwalifikacji pracowników. Należy również odróżnić podnoszenie kwalifikacji pracownika od odbywania przez niego podróży służbowej implikujących charakter dokonywanego wydatku. Zgodnie z art. 1031 k.p. § 1 przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Natomiast celem podróży służbowej jest wykonanie polecenia pracodawcy i realizacja zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Wydatki związane ze zwrotem kosztów tego rodzaju należy kwalifikować do § 442 "Podróże służbowe zagraniczne".

Ponadto za podróż służbową uznaje się wyłącznie wyjazd pracownika będący jednocześnie nietypowy w stosunku do wykonywanej pracy i okazjonalny. Istotnym elementem jest również fakt wykonywania obowiązków poza miejscem pracy, jak i świadczenie pracy w krótszym czasie niż jest to określone w dokumentacji opisującej obowiązki pracownika. W takim przypadku koszty delegowania pracownika za granicę należałoby zaklasyfikować do § 442 "Podróże służbowe zagraniczne".

W przypadku, gdy celem wyjazdu pracownika są przesłanki określone w z art. 1031 k.p. i efektem podróży będzie podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika, zasadne wydaje się być sklasyfikowanie tego rodzaju wydatków do § 470 "Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej".

Należy zaznaczyć, że wraz ze zmianami wprowadzonymi rozporządzeniem o klasyfikacji budżetowej w § 470 "Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej" należy ująć wszystkie koszty związane ze szkoleniem, w tym również ponoszone koszty dojazdów, zakwaterowania i wyżywienia uczestników, diety, ryczałt za przejazdy, opłaty parkingowe. Ten sposób klasyfikacji ma na celu zagregowanie całkowitych kosztów szkoleń kompleksowych w przeznaczonym do tego paragrafie.

 

Podstawy prawne

 • art. 183a, art. 94, 1031 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962)
 • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167)
 • załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1421)

Jarosław Jurga

ekonomista, certyfikowany księgowy posiadający wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę merytoryczną w obszarze finansów publicznych, wspartą studiami podyplomowymi z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz audytu wewnętrznego w jsfp

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA