REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup usługi transportowej przy delegacjach pracowników

Agnieszka Jeżewska
Podróże służbowe./ Fot. Fotolia
Podróże służbowe./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wypadkach udokumentowanych biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu, wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi, w tym miejscówkami, z uwzględnieniem ewentualnych ulg, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga taka przysługuje. Jak powinna wyglądać prawidłowa klasyfikacja zakupu usługi transportowej przy delegacjach pracowników?

REKLAMA

Na podstawie ustawy o finansach publicznych z dnia 28 sierpnia 2009 r. ( Dz. U. Nr 157,poz.1240) jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z  przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatku (art.44, ust.2).

Rodzaj wydatku określa paragraf klasyfikacji budżetowej (art.39,par. 1, pkt.2 ustawy o finansach publicznych).

REKLAMA

Wykonując dyspozycję ustawową, szczegółową klasyfikację dochodów, wydatków, przychodów, rozchodów oraz środków ze źródeł zagranicznych Minister Finansów ujął Rozporządzeniem z dnia 2 marca 2010 r. (Dz. U. Nr 38, poz.207 z pożn.zm.).

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planu kont dla budżetu państwa, budżetu jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128, poz.861 z późn.zm.) określa par. 15, ust.1, zgodnie z którym zakładowy plan kont powinien zapewnić możliwość sporządzania sprawozdań finansowych, sprawozdań budżetowych oraz innych sprawozdań obowiązujących odrębnymi przepisami jednostkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymienione sprawozdania generuje się respektując nadrzędne zasady rachunkowości sprecyzowane ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości  (Dz. U. Z 2003 r. Nr 60, poz.535 z późn. zm.) oraz szczególne zasady rachunkowości ujęte Rozporządzeniem  Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości.

Ponadto ewidencja szczegółowa do kont zespołu 4 "Koszty według rodzaju i ich rozliczenie" winna być prowadzona według podziału klasyfikacji planu finansowego oraz w przekrojach dostosowanych  do potrzeb planowania, analiz , a także winna zapewniać sporządzanie wszelkich sprawozdań obowiązujących jednostkę w sposób rzetelny i terminowy. Nieprawidłowa klasyfikacja budżetowa (błędny paragraf kosztu, wydatku) implikuje więc nierzetelnymi sprawozdaniami, do składania których zobligowana jest jednostka, a także nierzetelnymi księgami rachunkowymi, błędami analiz i planowania.

Zobacz również: Paragraf 4410 Podróże służbowe krajowe - nieprawidłowości

Zgodnie  z zasadami klasyfikacji budżetowej wynikającymi z rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej  paragraf 4410 obejmuje wydatki na podróże służbowe krajowe, a paragraf 4420 na podróże służbowe zagraniczne pracowników ponoszone  zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy Polityki Socjalnej  z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. Nr 0, poz.167).

Interpretacja zapisów klasyfikacji budżetowej w kontekście  paragrafu 4410 oraz paragrafu 4420 jest bardzo rygorystyczna i winno się ją stosować bardzo "wąsko" (takie było zamierzenie ustawodawcy, a brak słów takich jak: w szczególności np., itd., które występują przy innych paragrafach może być dowodem na takie stanowisko w sprawie).

Dlatego w kontekście wydatkowania środków publicznych na podróże służbowe krajowe/zagraniczne zasadnym, a na pewno asekuracyjnym  jest stosowanie literalnie zapisów wskazywanego Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, a to precyzyjnie wymienia katalog należności, które przysługują pracownikom  w sytuacji zidentyfikowanej jako podróż służbowa krajowa, zagraniczna m.in.: zwrot kosztów przejazdu. W związku z powyższym klasyfikacja wydatków ponoszonych na koszty przejazdów przy delegacjach krajowych, zagranicznych pracowników winna być wypadkową okoliczności, w których pracownik płaci za usługę transportu (i bez znaczenia jest tu fakt czy dokonuje zapłaty z pobranej zaliczki czy nie), a następnie poprzez fakt rozliczenia podróży  krajowej/zagranicznej otrzymuje zwrot poniesionych kosztów, czyli wypełnia się dyrektywa koincydencji zapisów prawnych.

Tak dokonany wydatek na zwrot za przejazd przy delegacji krajowej prawidłowo byłby kwalifikowany na paragraf 4410, a w przypadku delegacji zagranicznej do paragrafu 4420.

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wypadkach udokumentowanych biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu, wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi, w tym miejscówkami, z uwzględnieniem ewentualnych ulg, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga taka przysługuje.

Zobacz również: Finansowanie wydatków publicznych z sum depozytowych

Jeżeli przedstawienie dokumentu, potwierdzającego poniesiony wydatek jest niemożliwe, pracownik składa oświadczenie na piśmie o poniesionym wydatki oraz o przyczynach braku jego udokumentowania.

W sytuacji, gdy usługa transportowa przy podróżach służbowych krajowych/zagranicznych jest zakupem bezpośrednim jednostki, a faktury dokumentujące tę operację gospodarczą wpływają bezpośrednio do jednostki, która bezpośrednio dokonuje wydatku na rzecz kontrahentów na podstawie zawartych umów, wydatki ponoszone bezpośrednio przez jednostkę budżetową, która zakupuje usługę  z pominięciem pracownika, który odbywał albo odbywał będzie podróż służbową nie jest zwrotem kosztów za nocleg. Nie spełnia zatem koniecznej i niezbędnej przesłanki kwalifikacji na paragraf 4410. To paragraf 4300 – zakup usług pozostałych jest właściwy w świetle obowiązujących przepisów prawnych do objęcia tego typu wydatku.

Niestety nieprawidłowości w tej materii występują systematycznie od lat, a skala ich jest relatywnie bardzo wysoka.

W rozważanej sytuacji prawidłowa jest klasyfikacja wydatków na usługi transportowe paragrafem 4430.

Paragrafem 4430 klasyfikuje się bowiem wydatki na zakup usług, z wyjątkiem usług świadczonych przez osoby fizyczne, objętych paragrafami 401 do 403, 405, 406, 408, 410, 417 oraz usług z paragrafu 426 do 429, 432 do 440, 461 do 463, 470.

W opisie do paragrafu użyte przez ustawodawcę słowo w szczególności odnośnie katalogu usług tego paragrafu jednoznacznie i kategorycznie wskazuje na :
1. wymienione usługi rozporządzeniem są tylko przykładami
2.jest to katalog otwarty.
Jedyną przesłanką wykorzystania tego paragrafu jest to,że usługa nie podlega klasyfikacji na wymienione precyzyjnie paragrafy.

Implikacją takiego stanu rzeczy jest  prawidłowość zaliczenia usługi na przejazdy pracowników przy podróżach służbowych do paragrafu 4300.

Polecamy serwis: Nieprawidłowości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

Rusza program "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Samorządy mogą składać wnioski do 30 sierpnia

W czwartek, 25 lipca odbyła się konferencja z udziałem wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej. Tematem konferencji był nowy program dla gmin bez opieki żłobkowej w ramach Aktywnego Malucha – "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Wnioski można składać do 30 sierpnia.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej

23 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

82 mln zł środków na dofinansowania do remontów dróg samorządowych na 2025 r. w województwie śląskim

W środę, 24 lipca wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, o tym, że rusza nabór na dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przyszły rok. W województwie lubelskim nabór ruszy w piątek, 26 lipca. Środki z dofinansowania mogą zostać przeznaczone na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także na inne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu.

5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

REKLAMA

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA