reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Wydatki strukturalne > Wydatki strukturalne w ewidencji księgowej państwowej jednostki budżetowej

Wydatki strukturalne w ewidencji księgowej państwowej jednostki budżetowej

Kierownicy państwowych jednostek budżetowych powinni prowadzić dodatkową ewidencję wydatków odnośnie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych, umożliwiającą ustalenie wysokości poniesionych wydatków na cele strukturalne, w tym ze środków funduszy strukturalnych.

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, wydatki publiczne klasyfikuje się według  klasyfikacji określającej kody wydatków strukturalnych. Szczegółową klasyfikację wydatków określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych.

Kierownicy państwowych jednostek budżetowych powinni prowadzić dodatkową ewidencję wydatków odnośnie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych, umożliwiającą ustalenie wysokości poniesionych wydatków na cele strukturalne, w tym ze środków funduszy strukturalnych.

Przy prowadzeniu rachunkowości w jednostkach budżetowych należy pamiętać, że zakładowy plan kont (element polityki rachunkowości) powinien zapewniać możliwość sporządzania sprawozdań, do których dana jednostka jest zobligowana.

Ustawodawca poprzez załącznik Nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej wskazał na konto pozabilansowe 975 „ Wydatki strukturalne”, określając, że służy ono do ewidencji wartości zrealizowanych wydatków strukturalnych w jednostkach, w których ewidencja wydatków strukturalnych nie jest uwzględniona w ewidencji analitycznej prowadzonej do kont bilansowych.

Zobacz również: Podsumowanie za 2013 r. w zakresie wydatków strukturalnych

Ewidencja powinna  być dokonywana według klasyfikacji wydatków strukturalnych, a jej organizacja ma zapewnić wykazanie wydatków strukturalnych w odpowiednim sprawozdaniu.

W algorytmie budowy analityki do konta 975 praktyką jest już inkorporowanie kodów wskazanych przez Ministra Finansów poprzez stosowne rozporządzenie. Zapewni nam to nie tylko przejrzyste prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale  i w znacznym stopniu ułatwi skuteczne wywiązanie się z obowiązków sprawozdawczych.

W przypadku wydatku poniesionego przez państwową jednostkę budżetową w obszarze II „Społeczeństwo  informatyczne”, analityka do konta pozabilansowego 975 przyjmie postać: Konto 975-2-10 „Wydatki strukturalne - Infrastruktura telekomunikacyjna, w tym sieci szerokopasmowe”. Zostaną tu zakwalifikowane wydatki związane z realizacją operacji mających na celu rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej służącej prowadzeniu działalności o funkcjach społecznych, edukacyjnych kulturalnych, gospodarczych, obejmujących roboty oraz wyposażenie  w środki i zasoby z zakresu tworzenia szerokopasmowych i bezpiecznych sieci współdziałających ze szkieletowymi sieciami regionalnymi lub krajowymi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama