REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki strukturalne w ewidencji księgowej państwowej jednostki budżetowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Jeżewska
Wydatki strukturalne./ Fot. Fotolia
Wydatki strukturalne./ Fot. Fotolia
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kierownicy państwowych jednostek budżetowych powinni prowadzić dodatkową ewidencję wydatków odnośnie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych, umożliwiającą ustalenie wysokości poniesionych wydatków na cele strukturalne, w tym ze środków funduszy strukturalnych.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, wydatki publiczne klasyfikuje się według  klasyfikacji określającej kody wydatków strukturalnych. Szczegółową klasyfikację wydatków określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych.

Kierownicy państwowych jednostek budżetowych powinni prowadzić dodatkową ewidencję wydatków odnośnie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych, umożliwiającą ustalenie wysokości poniesionych wydatków na cele strukturalne, w tym ze środków funduszy strukturalnych.

Przy prowadzeniu rachunkowości w jednostkach budżetowych należy pamiętać, że zakładowy plan kont (element polityki rachunkowości) powinien zapewniać możliwość sporządzania sprawozdań, do których dana jednostka jest zobligowana.

Ustawodawca poprzez załącznik Nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej wskazał na konto pozabilansowe 975 „ Wydatki strukturalne”, określając, że służy ono do ewidencji wartości zrealizowanych wydatków strukturalnych w jednostkach, w których ewidencja wydatków strukturalnych nie jest uwzględniona w ewidencji analitycznej prowadzonej do kont bilansowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Podsumowanie za 2013 r. w zakresie wydatków strukturalnych

Ewidencja powinna  być dokonywana według klasyfikacji wydatków strukturalnych, a jej organizacja ma zapewnić wykazanie wydatków strukturalnych w odpowiednim sprawozdaniu.

REKLAMA

W algorytmie budowy analityki do konta 975 praktyką jest już inkorporowanie kodów wskazanych przez Ministra Finansów poprzez stosowne rozporządzenie. Zapewni nam to nie tylko przejrzyste prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale  i w znacznym stopniu ułatwi skuteczne wywiązanie się z obowiązków sprawozdawczych.

W przypadku wydatku poniesionego przez państwową jednostkę budżetową w obszarze II „Społeczeństwo  informatyczne”, analityka do konta pozabilansowego 975 przyjmie postać: Konto 975-2-10 „Wydatki strukturalne - Infrastruktura telekomunikacyjna, w tym sieci szerokopasmowe”. Zostaną tu zakwalifikowane wydatki związane z realizacją operacji mających na celu rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej służącej prowadzeniu działalności o funkcjach społecznych, edukacyjnych kulturalnych, gospodarczych, obejmujących roboty oraz wyposażenie  w środki i zasoby z zakresu tworzenia szerokopasmowych i bezpiecznych sieci współdziałających ze szkieletowymi sieciami regionalnymi lub krajowymi.

Ponadto klasyfikacji na konto 975-2-10 będą podlegały wydatki związane z :

  • przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia operacji;
  • zagospodarowaniem otoczenia przyległego;
  • realizacją projektów pilotażowych;
  •  przeprowadzeniem standardowych działań informacyjno-promocyjnych oraz operacji mainstreaming.

Dalej zaś:
Konto 975-2-11  - „Wydatki strukturalne-Technologie informacyjne i komunikacyjne"
Konto 975-2-12 - „Wydatki strukturalne-technologie informacyjne i komunikacyjne ( sieci TEN-ICT"
Konto 975-2-13 -  „Wydatki strukturalne-Usługi i aplikacje dla obywateli"
Konto 975-2-14 - „Wydatki strukturalne- Usługi i aplikacje dla MŚP"
Konto 975-2-15 - „Wydatki strukturalne- Inne działania-poprawa dostępu MŚP do TIK"

Pamiętajmy również o bieżącym ujmowaniu wydatków zapisami na koncie 975. Sprawą prejudycjalną jest zatem właściwy opis dokumentu, stanowiącego podstawę kwalifikacji wydatku np. faktury zakupu.

Weryfikacji co do klasyfikacji wydatku należy poddać każdy wydatek. W zależności od przyjętych w jednostce rozwiązań łączyć się to będzie albo z opieczętowaniem stosowną pieczęcią każdego dokumentu (w takim przypadku dowody dokumentujące wydatek, których nie zakwalifikowano do wydatków strukturalnych opisane zostaną kodem 0), bądź ze wskazaniem poprzez stosowny zapis tylko tych wydatków, którym można zgodnie
z obowiązującymi przepisami przypisać kod wydatku strukturalnego.

Tak opisany dokument stanie się podstawą dokonania zapisu w księgach rachunkowych jednostki poprzez ujęcie na koncie 975.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.);
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. z 2010 r., nr 44 poz. 255)

Polecamy serwis INFORRB: Rachunkowość budżetowa

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA