reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Inwentaryzacja > INFORRB poleca: Nieprawidłowości w wypełnianiu arkuszy spisu z natury

INFORRB poleca: Nieprawidłowości w wypełnianiu arkuszy spisu z natury

Arkusze spisowe powinny być wypełniane w sposób czytelny i trwały. Jeśli na arkuszu spisowym przeznaczonym do ujęcia wyników spisu z natury w danym polu spisowym pozostały niewypełnione pola – należy je wykreślić w taki sposób, aby nie było możliwe późniejsze dopisanie jakiejkolwiek treści.

Błędne zapisy na arkuszach spisowych poprawia się z zachowaniem zasad wynikających z art. 22 ust. 1 i 3 uor, zgodnie z którymi błędy w dowodach księgowych wewnętrznych mogą być poprawiane przez skreślenie błędnej treści lub kwoty, z utrzymaniem czytelności skreślonych wyrażeń lub liczb, wpisanie treści poprawnej i daty poprawki oraz złożenie podpisu osoby do tego upoważnionej.

Nie można poprawiać pojedynczych liter lub cyfr, przerabiać, zamazywać korektorem lub wymazywać treści zapisów.

Nieprzestrzeganie zasad wypełniania arkuszy spisowych, podobnie jak nieobjęcie kontrolą ich zużycia, może skutkować koniecznością unieważnienia spisu i jego powtórnego przeprowadzenia lub też niemożnością dokonania wyceny, a co za tym idzie – rozliczenia inwentaryzacji.

Należy przy tym mieć na uwadze, że często nieprawidłowe wypełnienie arkuszy spisowych jest nie tyle wynikiem niezachowania należytej staranności przez członków zespołów spisowych, ile świadczy o wystąpieniu w jednostce poważniejszych problemów związanych z nieznajomością zasad i celu przeprowadzania inwentaryzacji metodą spisu z natury.

Zobacz obowiązkową treść arkuszy spisowych, przykłady nieprawidłowości przy ich wypełnianiu oraz sposoby eliminacji błędów >>

Na INFORRB polecamy także:

    Czy pracownik może odmówić udziału w komisji inwentaryzacyjnej >>
    Jak prawidłowo udokumentować inwentaryzację roczną druków ścisłego zarachowania >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama