Przygotowanie do weryfikacji sald
REKLAMA
REKLAMA
Oprócz ogólnych przygotowań, omówionych w rozdziale dotyczącym uzgadniania sald z kontrahentami, pracownicy prowadzący poszczególne konta powinni wytypować salda analityczne, które będą podlegały weryfikacji na poszczególnych kontach syntetycznych (ze względu na to, że na niektórych kontach ewidencjonowane są wyłącznie składniki aktywów i pasywów podlegające weryfikacji, a na niektórych także takie, które inwentaryzowane są metodami spisu z natury i uzgodnienia z kontrahentami).
REKLAMA
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
Ponieważ weryfikacja powinna odbywać się na ostatni dzień każdego roku obrotowego, przed sporządzeniem wydruków należy upewnić się, że w księgach rachunkowych zostały ujęte wszystkie księgowe dowody źródłowe podlegające księgowaniu w danym roku obrotowym (art. 26 ust. 1 uor). Następnie każdy z pracowników powinien zgromadzić dokumentację źródłową konieczną do sprawdzenia prawidłowości poszczególnych sald. Dokumentacja ta – w zależności od rodzaju weryfikowanego składnika majątkowego – może być różna, generalnie powinno być możliwe na jej podstawie ustalenie:
1) czy stan poszczególnych aktywów i pasywów jednostki wynikający z posiadanych dowodów jest zgodny ze stanem wykazanym w jej księgach rachunkowych;
2) czy ujęte wartości są realne, np.:
● należności są możliwe do uzyskania,
● należności nie uległy przedawnieniu,
● jednostka nie ma zobowiązań przeterminowanych,
● w księgach rachunkowych jednostki są ujęte i amortyzowane wyłącznie faktycznie używane przez nią wartości niematerialne i prawne.
W jaki sposób inwentaryzować druki ścisłego zarachowania
Kiedy należy ocechować zakupione formularze arkuszy spisu z natury
REKLAMA
REKLAMA