| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Inwentaryzacja > Przygotowanie do weryfikacji sald

Przygotowanie do weryfikacji sald

Podobnie jak w przypadku spisu z natury i uzgodnienia sald z kontrahentami przeprowadzenie inwentaryzacji metodą weryfikacji sald wymaga specjalnych przygotowań.

Oprócz ogólnych przygotowań, omówionych w rozdziale dotyczącym uzgadniania sald z kontrahentami, pracownicy prowadzący poszczególne konta powinni wytypować salda analityczne, które będą podlegały weryfikacji na poszczególnych kontach syntetycznych (ze względu na to, że na niektórych kontach ewidencjonowane są wyłącznie składniki aktywów i pasywów podlegające weryfikacji, a na niektórych także takie, które inwentaryzowane są metodami spisu z natury i uzgodnienia z kontrahentami).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Ponieważ weryfikacja powinna odbywać się na ostatni dzień każdego roku obrotowego, przed sporządzeniem wydruków należy upewnić się, że w księgach rachunkowych zostały ujęte wszystkie księgowe dowody źródłowe podlegające księgowaniu w danym roku obrotowym (art. 26 ust. 1 uor). Następnie każdy z pracowników powinien zgromadzić dokumentację źródłową konieczną do sprawdzenia prawidłowości poszczególnych sald. Dokumentacja ta – w zależności od rodzaju weryfikowanego składnika majątkowego – może być różna, generalnie powinno być możliwe na jej podstawie ustalenie:

1) czy stan poszczególnych aktywów i pasywów jednostki wynikający z posiadanych dowodów jest zgodny ze stanem wykazanym w jej księgach rachunkowych;

2) czy ujęte wartości są realne, np.:

● należności są możliwe do uzyskania,

● należności nie uległy przedawnieniu,

● jednostka nie ma zobowiązań przeterminowanych,

● w księgach rachunkowych jednostki są ujęte i amortyzowane wyłącznie faktycznie używane przez nią wartości niematerialne i prawne.

Polecamy w INFORRB

Czy inwentaryzacja zdawczo-odbiorcza przy zmianie pracownika może być uznana za obowiązkową inwentaryzację roczną

W jaki sposób inwentaryzować druki ścisłego zarachowania

Kiedy należy ocechować zakupione formularze arkuszy spisu z natury

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »