| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość budżetowa > Dochody budżetowe pobierane przez urzędy skarbowe na rzecz jednostki

Dochody budżetowe pobierane przez urzędy skarbowe na rzecz jednostki

Dane w Rb-27S mogą się nie bilansować po wykazaniu przez gminę dochodów budżetowych pobieranych przez urzędy skarbowe.

Natomiast par. 9 ust. 2 rozporządzenia stanowi, że kwoty wykazane w sprawozdaniach powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej. Tym samym gmina w saldzie końcowym kolumna „Ogółem” może i powinna wykazać dane na podstawie swojej ewidencji księgowej w tym zakresie w związku z nieuregulowanymi w tym zakresie przepisami.

Uważam, że gmina nie ma podstawy do wykazania w kolumnie „Należności pozostałe do zapłaty” – „Ogółem” w tym zakresie danych z informacji urzędów skarbowych. Należy zwrócić uwagę, że w zakresie paragrafu 002 urzędy skarbowe mają inną zasadę bilansowania niż w sektorze samorządowym, o czym stanowi par. 10 ust. 5 pkt 2 załącznika nr 37 do rozporządzenia.

Należy więc stwierdzić, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów w zakresie wykazywania dochodów budżetowych pobieranych przez urzędy skarbowe na rzecz jednostki samorządu terytorialnego w sprawozdaniu Rb-27S wykazane przez gminę dane mogą się nie bilansować. ©?

Krystyna Gąsiorek

specjalistka z zakresu sprawozdawczości budżetowej

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 119 ze zm.).

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »