REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdania zbiorcze Rb-27S i Rb-28S w miesiącach niekończących kwartału

KRYSTYNA GĄSIOREK
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Sprawozdawczość, termin/ Fot. Fotolia
Sprawozdawczość, termin/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polityka rachunkowości powinna określać termin sporządzania sprawozdań zbiorczych Rb-27S i Rb-28S za miesiące niekończące kwartału. W jakim terminie?

Czy gmina ma obowiązek w miesiącach niekończących kwartału (np. maj, lipiec, sierpień) sporządzać sprawozdanie zbiorcze Rb-27S i Rb-28S. Jeżeli tak, to w jakim terminie?

REKLAMA

Sprawozdania Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego oraz Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego są sporządzane na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Zgodnie z par. 18 ust. 1 rozporządzenia sprawozdanie m.in. Rb-27S i Rb-28S sporządza się narastająco za kolejne miesiące roku budżetowego, z zastrzeżeniem ust. 6. Sprawozdania zbiorcze zgodnie z par. 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia są sporządzane przez przewodniczących zarządów jednostek samorządu terytorialnego na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek im podległych oraz sprawozdania jednostkowego jednostki samorządu terytorialnego, jako jednostki budżetowej i jako organu. Należy zwrócić uwagę, że rozporządzenie nie przewiduje w zakresie sporządzania sprawozdań Rb-27S i Rb-28S wyłączeń co do sporządzania sprawozdań zbiorczych. W zapisach załącznika nr 44 do rozporządzenia zobowiązano zarząd jednostki samorządu terytorialnego do przekazywania sprawozdań zbiorczych do regionalnej izby obrachunkowej za wybrane okresy sprawozdawcze.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Tym samym należy stwierdzić, że przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego: wójt, burmistrz, prezydent miasta mają obowiązek sporządzić sprawozdanie zbiorcze Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego oraz Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego we wszystkich okresach sprawozdawczych. Z tym że za miesiące: luty, kwiecień, maj, lipiec sierpień i październik, pozostają w jednostce samorządu terytorialnego, a za styczeń, marzec, czerwiec, wrzesień, listopad, grudzień i za rok są przekazywane za pośrednictwem regionalnej izby obrachunkowej do Ministerstwa Finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Sprawozdawczość budżetowa

Co do terminu sporządzenia sprawozdania zbiorczego sprawozdania Rb-27S i Rb-28S za miesiące, za które sprawozdania te nie są przekazywane do regionalnej izby obrachunkowej, a następnie do Ministerstwa Finansów, np. maj, lipiec, sierpień, to rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej nie reguluje tej kwestii. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiedź ministra finansów z 18 marca 2015 r., nr BP5.4101.18.2015, kierowaną do przewodniczącej Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych w sprawie uwag do projektu rozporządzenia w sprawie zmian w sprawozdawczości budżetowej. Wskazano w niej, że termin, w jakim zarząd jednostki samorządu terytorialnego sporządzi zbiorcze sprawozdanie za miesiące: luty, kwiecień, maj, lipiec, sierpień i październik może zostać określony w zasadach/polityce/rachunkowości jednostki. Dlatego nie ma potrzeby wprowadzania zmian w tym zakresie w rozporządzeniu.

Krystyna Gąsiorek

specjalistka z zakresu sprawozdawczości

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2014 r. poz. 119 ze zm.).

Polecamy w INFORRB

Kiedy należy wyodrębnić ewidencję szczegółową dla wydatków z dotacji udzielonych z budżetu państwa

Jak wykazać w sprawozdaniu Rb-27S dochód z lat ubiegłych

Jak w sprawozdaniu Rb-27S wykazywać decyzje w sprawie umorzenia lub odroczenia podatku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA