reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość budżetowa > Sprawozdania zbiorcze Rb-27S i Rb-28S w miesiącach niekończących kwartału

Sprawozdania zbiorcze Rb-27S i Rb-28S w miesiącach niekończących kwartału

Polityka rachunkowości powinna określać termin sporządzania sprawozdań zbiorczych Rb-27S i Rb-28S za miesiące niekończące kwartału. W jakim terminie?

Czy gmina ma obowiązek w miesiącach niekończących kwartału (np. maj, lipiec, sierpień) sporządzać sprawozdanie zbiorcze Rb-27S i Rb-28S. Jeżeli tak, to w jakim terminie?

Sprawozdania Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego oraz Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego są sporządzane na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Zgodnie z par. 18 ust. 1 rozporządzenia sprawozdanie m.in. Rb-27S i Rb-28S sporządza się narastająco za kolejne miesiące roku budżetowego, z zastrzeżeniem ust. 6. Sprawozdania zbiorcze zgodnie z par. 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia są sporządzane przez przewodniczących zarządów jednostek samorządu terytorialnego na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek im podległych oraz sprawozdania jednostkowego jednostki samorządu terytorialnego, jako jednostki budżetowej i jako organu. Należy zwrócić uwagę, że rozporządzenie nie przewiduje w zakresie sporządzania sprawozdań Rb-27S i Rb-28S wyłączeń co do sporządzania sprawozdań zbiorczych. W zapisach załącznika nr 44 do rozporządzenia zobowiązano zarząd jednostki samorządu terytorialnego do przekazywania sprawozdań zbiorczych do regionalnej izby obrachunkowej za wybrane okresy sprawozdawcze.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Tym samym należy stwierdzić, że przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego: wójt, burmistrz, prezydent miasta mają obowiązek sporządzić sprawozdanie zbiorcze Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego oraz Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego we wszystkich okresach sprawozdawczych. Z tym że za miesiące: luty, kwiecień, maj, lipiec sierpień i październik, pozostają w jednostce samorządu terytorialnego, a za styczeń, marzec, czerwiec, wrzesień, listopad, grudzień i za rok są przekazywane za pośrednictwem regionalnej izby obrachunkowej do Ministerstwa Finansów.

Polecamy produkt: Sprawozdawczość budżetowa

Co do terminu sporządzenia sprawozdania zbiorczego sprawozdania Rb-27S i Rb-28S za miesiące, za które sprawozdania te nie są przekazywane do regionalnej izby obrachunkowej, a następnie do Ministerstwa Finansów, np. maj, lipiec, sierpień, to rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej nie reguluje tej kwestii. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiedź ministra finansów z 18 marca 2015 r., nr BP5.4101.18.2015, kierowaną do przewodniczącej Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych w sprawie uwag do projektu rozporządzenia w sprawie zmian w sprawozdawczości budżetowej. Wskazano w niej, że termin, w jakim zarząd jednostki samorządu terytorialnego sporządzi zbiorcze sprawozdanie za miesiące: luty, kwiecień, maj, lipiec, sierpień i październik może zostać określony w zasadach/polityce/rachunkowości jednostki. Dlatego nie ma potrzeby wprowadzania zmian w tym zakresie w rozporządzeniu.

Krystyna Gąsiorek

specjalistka z zakresu sprawozdawczości

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2014 r. poz. 119 ze zm.).

Polecamy w INFORRB

Kiedy należy wyodrębnić ewidencję szczegółową dla wydatków z dotacji udzielonych z budżetu państwa

Jak wykazać w sprawozdaniu Rb-27S dochód z lat ubiegłych

Jak w sprawozdaniu Rb-27S wykazywać decyzje w sprawie umorzenia lub odroczenia podatku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

specjalistka z zakresu sprawozdawczości

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprawozdawczość, termin/ Fot. Fotolia
Sprawozdawczość, termin/ Fot. Fotolia

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady139.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama