Wzajemne rozliczenia między jednostkami w sprawozdaniu finansowym

Wzajemne rozliczenia między jednostkami. Na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych samorządowe jednostki budżetowe sporządzają sprawozdanie finansowe, które przekazują do jednostki samorządu terytorialnego. Jednostka samorządu terytorialnego (powiat, gmina) sporządza łączne sprawozdanie finansowe, dokonując w nich odpowiednich wyłączeń wzajemnych rozliczeń miedzy jednostkami funkcjonującymi w ramach jednostki samorządu terytorialnego (jednostkami organizacyjnymi). Oznacza to, że łączne sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego jest sumą odpowiednich pozycji poszczególnych części sprawozdań finansowych jednostek budżetowych pomniejszoną o kwoty wzajemnych rozliczeń (wyłączeń).
Wzajemne rozliczenia między jednostkami
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej: konto 976 służy do ewidencji kwot wynikających ze wzajemnych rozliczeń między jednostkami w celu sporządzenia łącznego sprawozdania finansowego.
ZAPAMIĘTAJ!
Wszystkie jednostki sektora publicznego, w których wystąpią rozliczenia wzajemne, są zobowiązane do ich wykazania na koncie 976.
Ewidencja wzajemnych rozliczeń między jednostkami jest bardzo istotna, gdyż wpływa na rzetelność danych prezentowanych w łącznym sprawozdaniu finansowym - eliminuje "podwójne" ujęcie niektórych wartości.
Konto 976 wymaga szczegółowego uregulowania w zakładowym planie kont jednostki, gdyż w rozporządzeniu opis do konta 976 ogranicza się jedynie do wskazania, do jakich celów to konto służy. W rozporządzeniu nie zostały również określone zasady dokonywania zapisów na tym koncie.
(…)
Marta Banach
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
Komentarze(0)
Pokaż: