Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdania jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych - zmiany

Aneta Terlikowska-Bohaczek
Projektowane zmiany rozporządzenia w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych. /Fot. ShutterStock
Projektowane zmiany rozporządzenia w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych. /Fot. ShutterStock
ShutterStock
Zmiany w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych dotyczą w głównej mierze  wzorów sprawozdań Rb-Z i Rb-UZ oraz instrukcji sporządzania tych sprawozdań, stanowiącej załącznik Nr 9 do rozporządzenia.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U. Nr 43, poz. 247).

Wprowadzenie zmian w rozporządzeniu konieczne jest ze względu na ciążące na Polsce obowiązki sprawozdawcze wobec Eurostatu, oraz z uwagi na poprawność obliczania relacji państwowego długu publicznego do PKB. Projektowane zmiany mają też na celu wzmocnienie statystyki sektora finansów publicznych poprzez łatwiejszą identyfikację jednostek sporządzających i przekazujących sprawozdania w zakresie operacji finansowych.

Zmiany rozporządzenia dotyczą w głównej mierze wzorów sprawozdań: Rb-Z – kwartalnych sprawozdań o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji – Rb-UZ – rocznych sprawozdań uzupełniających o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych, oraz instrukcji sporządzania sprawozdań, stanowiącej załącznik Nr 9 do rozporządzenia.

W sprawozdaniu Rb-Z zmianie ulegnie część C oraz D. Dotychczasowa cześć C zostanie podzielona na dwie sekcje: C1 i C2. Obecna część C zostanie rozszerzona o papiery wartościowe i otrzyma nazwę C1. Ta zmiana uwzględnia fakt, że jednostki samorządu terytorialnego realizując programy i projekty finansowane z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie EFTA, mogą również emitować papiery wartościowe. Nowe zestawienie C2 zawierać będzie dodatkowe dane uzupełniające, mające wpływ na ustalenie limitu zobowiązań jednostki samorządu terytorialnego. Będzie to: spłata zobowiązańi przejęcie zadłużenia przekształcanych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, wykup obligacji nominowanych w walutach obcych na rynki zagraniczne przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych oraz zobowiązania związku współtworzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego w okresie sprawozdawczym.

Zobacz także: Sprawozdanie Rb-NDS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmianie uległa również część D sprawozdania Rb-Z, dotycząca obecnie zobowiązań wynikających z zawartych umów na okres dłuższy niż 6 miesięcy, o terminie płatności przypadającym w latach następnych. Po wejściu w życie projektowanych zmian dotyczyć będzie krótkoterminowych zobowiązań wynikających z umów nienazwanych związanych z finansowaniem usług, dostaw, robót budowlanych.

Ostatnią nowością w sprawozdaniu Rb-Z jest dodanie części F – Lista jednostek sporządzających sprawozdanie. Będzie ona wypełniana jedynie w ramach sprawozdań zbiorczych i łącznych za IV kwartał roku budżetowego. Ułatwić ma zidentyfikowanie jednostek sektora finansów publicznych sporządzających i przekazujących sprawozdanie nie tylko na poziomie jednostek bezpośrednio nadzorujących jednostki, których sprawozdania są włączane do sprawozdania zbiorczego, czy też łącznego. Taka identyfikacja będzie dokonywana przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie numeru identyfikacyjnego REGON, a następnie na poziomie Ministerstwa Finansów w zakresie przynależności do sektora finansów publicznych. W ocenie Rządowego Centrum Legislacji dodanie części F nie wiąże się z dodatkowym nakładem pracy dla JST, bowiem z racji sprawowanego nadzoru muszą one posiadać wiedzę na temat podległych im jednostek. Dodatkowo, w celu zmniejszenia obciążeń i kosztów jednostek sektora finansów publicznych w zakresie sprawozdawczości wprowadzono możliwość rezygnacji z przekazywania sprawozdań w formie papierowej. Według projektowanych zmian jednostki będą mogły przekazywać sprawozdania w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym weryfikowalnym za pomocą kwalifikowalnego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP.

Zadaj pytanie: Forum Samorząd - Ustrój i jednostki

Projektowane zmiany rozporządzenia ograniczają obowiązek sporządzania sprawozdań do trzech rodzajów sprawozdań: Rb-Z, Rb-N oraz Rb-ZN. Jeżeli jednostka na koniec IV kwartału roku budżetowego nie będzie posiadała zobowiązań czy też należności, wówczas nie będzie miała obowiązku sporządzania sprawozdania „zerowego” w zakresie sprawozdań Rb-UZ lub Rb-UN. Dodatkowego, z uwagi na zakończenie okresu przejściowego zawartego w ustawie o finansach publicznych, zmianie uległa lista rodzajów jednostek sektora finansów publicznych sporządzających sprawozdanie (zniknęły państwowe zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze, agencje państwowe i samorządowe fundusze celowe).

Projektowane zmiany uzupełniającego sprawozdania Rb-UZ dotyczą części B, tj. struktury walutowej zobowiązań zaliczanych do długu. Część ta zostanie rozszerzona na wszystkie kategorie tytułów dłużnych. Dodatkowo, jednostki będą wykazywać zobowiązania nominowane w walutach obcych (innych niż EUR, USD, CHF) nie tylko według średniego kursu NBP na koniec okresu sprawozdawczego, ale również według średniej arytmetycznej ze średnich kursów NBP ogłaszanych i obowiązujących w dni robocze. Dla ułatwienia stosowania średniej arytmetycznej ma być ona publikowana na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Zmiany załącznika Nr 9 „Instrukcja sporządzania sprawozdań” polegają na dostosowaniu jego treści do nowych wzorów sprawozdań Rb-Z i Rb-UZ, a także ujednoliceniu stosowanej terminologii tytułów dłużnych i sposobu obliczania wartości nominalnej poręczeń i gwarancji, zawartych w innych obowiązujących aktach prawnych. Ideą przyświecającą proponowanym zmianom jest to, aby na koniec roku budżetowego wykazywać te środki, które są zaliczone do stanu środków danego roku budżetowego jednostki. Dlatego też w kategoriach depozyt, w należnościach, wprowadzono zmiany polegające na tym, że jednostka nie będzie wykazywała tych środków znajdujących się na rachunku bankowym na koniec IV kwartału, które otrzymała od innej jednostki bądź na rzecz innej jednostki, które będzie zobowiązana zwrócić w następnym kwartale w wyniku rozliczenia, lub środków które dotyczą zobowiązania przyszłego kwartału. Dodatkowo, państwowe jednostki budżetowe posiadające należności Skarbu Państwa nie będą wykazywały w depozytach środków na rachunkach bieżących prowadzonych w ramach obsługi budżetu państwa. Środki te będą wykazywane przez Ministra Finansów w ramach centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Projekt rozporządzenia zakłada, że pierwsze sprawozdania na nowych formularzach będą sporządzane już za III kwartał 2013 roku, z tym że przepis przejściowy zakłada konieczność wypełnienia części F, która standardowo będzie wypełniana jedynie w sprawozdaniu obejmującym IV kwartał roku budżetowego.

O autorce:

Aneta Terlikowska–Bohaczek - główna księgowa jednostek sektora finansów publicznych, specjalista w zakresie rachunkowości budżetowej, trener szkoleń adresowanych do sektora finansów publicznych.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak zaskarżyć rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

    Jedną z form ochrony samodzielności samorządu terytorialnego jest możliwość zakwestionowania (przez uprawniony organ) rozstrzygnięcia nadzorczego wydanego przez wojewodę lub przez regionalną izbę obrachunkową. 

    Czy dotacja oświatowa dla placówek niesamorządowych to świadczenie jednorazowe?

    W praktyce pokutuje pogląd, że dotacja oświatowa - wypłacana przez jednostkę samorządu terytorialnego dla placówki niepublicznej działającej na jej terenie - ma charakter świadczenia jednorazowego. 

    MI: wartość wniosków o dofinansowanie przewozów autobusowych to 773 mln zł

    Samorządy złożyły wnioski o uruchomienie w tym roku, w całym kraju 6347 nowych linii autobusowych z dofinansowaniem z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (FRPA); wartość wniosków to 773 mln zł - przekazał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

    Darmowe laptopy dla czwartoklasistów będą miały zabezpieczenie przed odsprzedażą w postaci .... wygrawerowanego orła w koronie

    Jesienią 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma na własność komputery. W przestrzeni medialnej podnoszono, że niektórzy rodzice mogą próbować je nielegalnie odsprzedać.

    Zapisy w umowie o łącznej wysokości kar umownych

    W trakcie kontroli regionalna izba obrachunkowa zarzuciła jednostce, że w kilku umowach zawartych z wykonawcami nie ujęto łącznej maksymalnej wysokości kar umownych, których może dochodzić powiat lub wykonawca. Umowy te zostały już wykonane i nie było problemów z umowami czy też terminowością. Czy taki zarzut jest słuszny?

    Korekta dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 r. w jednostkach pomocy społecznej

    Dnia 31 marca 2023 r. mija termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego za poprzedni rok kalendarzowy. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko ustalenie, kto powinien otrzymać to świadczenie, ale także prawidłowe obliczenie jego wysokości, a w przypadku błędnego naliczenia - dokonanie poprawnej korekty.

    Przepracowanie części dnia a zwolnienie lekarskie

    Zdarza się, że w trakcie swojej dniówki pracownik zwalnia się z pracy z powodu złego samopoczucia i udaje się do lekarza. Następnie wpływa do pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres, którego pierwszym dniem jest ten w części przepracowany. 

    Mieszkańcy małych gmin i dużych miast powinni mieć te same możliwości

    Mamy aspiracje, aby mieszkańcy zarówno mniejszych miejscowości, jak i dużych miast mieli te same możliwości, aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich – powiedział w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    RIO o klasyfikacji dochodów gmin za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy

    Dochody uzyskiwane przez gminy z tytułu opłat za zakwaterowanie, które od niedawna dokonują uchodźcy z Ukrainy należy klasyfikować w dziale 853 - wskazała w stanowisku RIO w Szczecinie. Izba zwróciła uwagę, że w rozporządzeniu MF brakuje dedykowanej klasyfikacji budżetowej

    Od 21 marca 2023 r. nowe zasady prowadzenia akt pracowniczych

    W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dotyczy dokumentów na temat przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników oraz wprowadzenia informacji o pracy zdalnej.

    Czy klauzula waloryzacyjna ma zastosowanie do umów o zamówienia publiczne poniżej 130 000 zł zawieranych na dłużej niż 6 miesięcy?

    Czy waloryzacja w umowach z terminem przekraczającym 6 miesięcy wprowadzona od 10 listopada 2022 r. ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dotyczy również postępowań poniżej 130 000 zł, jeżeli umowy zawierane są na okres przekraczający 6 miesięcy?

    Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?

    Od 01.03.2023 r. będziemy zatrudniać osobę na stanowisku woźnego w wymiarze 3/4 etatu ze stażem 23 lat pracy. Osoba ta dotychczas pracowała w Służbie Więziennej (do dnia 20.01.2023 r.).

    Czy należy się dodatek stażowy w dodatkowym miejscu zatrudnieniu nauczyciela

    Jesteśmy szkołą podstawową państwową (organ prowadzący Urząd Miasta). Zatrudniliśmy nauczyciela z dwudziestoletnim stażem pracy na 1/2 etatu. Ten sam nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole podstawowej w naszym mieście na pełny etat. Nauczyciel przedstawił nam świadectwa pracy. Na podstawie tych samych świadectw pracy otrzymuje dodatek w szkole podstawowej, w której jest zatrudniony na cały etat. Czy należy mu się dodatek za staż pracy?

    Kiedy płatnika nie wiążą wnioski złożone przez podatnika

    Proszę o informację dot. interpretacji z art. 31a pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków, o których mowa w art. 32 ust. 6 i 8 oraz art. 41 ust. 11.

    Czy w przypadku sprzedaży węgla przez gminę trzeba prowadzić ewidencję z wykorzystaniem konta 330

    Gmina zleciła na podstawie umów sprzedaż "preferencyjnego" węgla przedsiębiorstwom i spółkom działającym na terenie Gminy. Czy w ww. przypadku gmina powinna prowadzić ewidencję magazynową (konto 330 "Towary") i ewidencję sprzedaży węgla?

    Poszerzenie przez wójta katalogu przesłanek przyznania dodatku specjalnego do wynagrodzeń pracowników

    Wójt gminy w drodze zarządzenia wewnętrznego postanowił, że pracownikom urzędu gminy, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, mogą być przyznawane dodatki specjalne do wynagrodzeń "w innych uzasadnionych sytuacjach, niż wskazane w ustawie o pracownikach samorządowych". Na podstawie tego zarządzenia dodatki specjalne były przyznawane pracownikom m.in. z tytułu "pracy w uciążliwych warunkach, w tym z narażeniem na ciągły stres", "szczególne osiągnięcia w pracy" lub bez żadnego dodatkowego uzasadnienia.

    Świadczenia pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Jak ustalić?

    Rada gminy nie określiła rodzaju świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli oraz warunków i trybu ich przyznawania. Przy braku tej uchwały nie zaplanowała w budżecie gminy wydatków na ten cel.

    Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim?

    Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim? Jakie przepisy mają zastosowanie w przypadku, w którym nauczyciel zatrudniony jest w szkole prowadzonej przez gminę?

    Nieruchomości szkolne a podatek od nieruchomości

    Ustawodawca podatkowy przyznaje placówkom oświatowym preferencje w podatku od nieruchomości. 

    Odliczenie VAT od wydatków gminy na zakup autobusów

    Czy gmina ma prawo do odliczenia pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu nabycia autobusów niskoemisyjnych w przypadku, gdy te na podstawie umowy najmu będą później wykorzystywane przez spółkę gminną powołaną do realizacji zadań z zakresu transportu publicznego?

    Zmiany: urlopy, szkolenia, elastyczny czas pracy [Ostateczna wersja nowelizacji kodeksu pracy]

    Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy. Nowe przepisy regulują m.in. urlopy i czas pracy, w tym urlop rodzicielski, do którego pracownicy będą mieli indywidualne prawo.

    Program "Ochrona Zabytków". Dofinansowanie 200 mln zł

    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków.

    PUE ZUS: Kalkulator do wyliczenia wysokości emerytury w 2023 r.

    Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można samodzielnie wykonać symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, przyznawanego na nowych zasadach. Symulacja pozwala na wykonanie obliczeń tym osobą, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku.

    ZUS: Co się dzieje ze środkami zapisanymi na subkoncie w ZUS w razie śmierci ubezpieczonego

    Środki zapisane na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m. in. śmierci ubezpieczonego. Tak, jak to ma miejsce w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w OFE - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Podwyżki pensji w RIO o 300 zł - 1130 zł [wyrównanie od 1 stycznia 2023 r.]

    Od 300 zł do ponad 1,1 tys. zł wzrosną stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników regionalnych izb obrachunkowych nieobjętych tzw. systemem mnożnikowym – przewiduje projekt nowego rozporządzenia. Podwyżki mają nastąpić z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r.