REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdania jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych - zmiany

Aneta Terlikowska-Bohaczek
Projektowane zmiany rozporządzenia w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych. /Fot. ShutterStock
Projektowane zmiany rozporządzenia w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych. /Fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych dotyczą w głównej mierze  wzorów sprawozdań Rb-Z i Rb-UZ oraz instrukcji sporządzania tych sprawozdań, stanowiącej załącznik Nr 9 do rozporządzenia.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U. Nr 43, poz. 247).

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie zmian w rozporządzeniu konieczne jest ze względu na ciążące na Polsce obowiązki sprawozdawcze wobec Eurostatu, oraz z uwagi na poprawność obliczania relacji państwowego długu publicznego do PKB. Projektowane zmiany mają też na celu wzmocnienie statystyki sektora finansów publicznych poprzez łatwiejszą identyfikację jednostek sporządzających i przekazujących sprawozdania w zakresie operacji finansowych.

Zmiany rozporządzenia dotyczą w głównej mierze wzorów sprawozdań: Rb-Z – kwartalnych sprawozdań o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji – Rb-UZ – rocznych sprawozdań uzupełniających o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych, oraz instrukcji sporządzania sprawozdań, stanowiącej załącznik Nr 9 do rozporządzenia.

W sprawozdaniu Rb-Z zmianie ulegnie część C oraz D. Dotychczasowa cześć C zostanie podzielona na dwie sekcje: C1 i C2. Obecna część C zostanie rozszerzona o papiery wartościowe i otrzyma nazwę C1. Ta zmiana uwzględnia fakt, że jednostki samorządu terytorialnego realizując programy i projekty finansowane z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie EFTA, mogą również emitować papiery wartościowe. Nowe zestawienie C2 zawierać będzie dodatkowe dane uzupełniające, mające wpływ na ustalenie limitu zobowiązań jednostki samorządu terytorialnego. Będzie to: spłata zobowiązańi przejęcie zadłużenia przekształcanych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, wykup obligacji nominowanych w walutach obcych na rynki zagraniczne przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych oraz zobowiązania związku współtworzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego w okresie sprawozdawczym.

Zobacz także: Sprawozdanie Rb-NDS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmianie uległa również część D sprawozdania Rb-Z, dotycząca obecnie zobowiązań wynikających z zawartych umów na okres dłuższy niż 6 miesięcy, o terminie płatności przypadającym w latach następnych. Po wejściu w życie projektowanych zmian dotyczyć będzie krótkoterminowych zobowiązań wynikających z umów nienazwanych związanych z finansowaniem usług, dostaw, robót budowlanych.

Ostatnią nowością w sprawozdaniu Rb-Z jest dodanie części F – Lista jednostek sporządzających sprawozdanie. Będzie ona wypełniana jedynie w ramach sprawozdań zbiorczych i łącznych za IV kwartał roku budżetowego. Ułatwić ma zidentyfikowanie jednostek sektora finansów publicznych sporządzających i przekazujących sprawozdanie nie tylko na poziomie jednostek bezpośrednio nadzorujących jednostki, których sprawozdania są włączane do sprawozdania zbiorczego, czy też łącznego. Taka identyfikacja będzie dokonywana przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie numeru identyfikacyjnego REGON, a następnie na poziomie Ministerstwa Finansów w zakresie przynależności do sektora finansów publicznych. W ocenie Rządowego Centrum Legislacji dodanie części F nie wiąże się z dodatkowym nakładem pracy dla JST, bowiem z racji sprawowanego nadzoru muszą one posiadać wiedzę na temat podległych im jednostek. Dodatkowo, w celu zmniejszenia obciążeń i kosztów jednostek sektora finansów publicznych w zakresie sprawozdawczości wprowadzono możliwość rezygnacji z przekazywania sprawozdań w formie papierowej. Według projektowanych zmian jednostki będą mogły przekazywać sprawozdania w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym weryfikowalnym za pomocą kwalifikowalnego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP.

Zadaj pytanie: Forum Samorząd - Ustrój i jednostki

Projektowane zmiany rozporządzenia ograniczają obowiązek sporządzania sprawozdań do trzech rodzajów sprawozdań: Rb-Z, Rb-N oraz Rb-ZN. Jeżeli jednostka na koniec IV kwartału roku budżetowego nie będzie posiadała zobowiązań czy też należności, wówczas nie będzie miała obowiązku sporządzania sprawozdania „zerowego” w zakresie sprawozdań Rb-UZ lub Rb-UN. Dodatkowego, z uwagi na zakończenie okresu przejściowego zawartego w ustawie o finansach publicznych, zmianie uległa lista rodzajów jednostek sektora finansów publicznych sporządzających sprawozdanie (zniknęły państwowe zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze, agencje państwowe i samorządowe fundusze celowe).

Projektowane zmiany uzupełniającego sprawozdania Rb-UZ dotyczą części B, tj. struktury walutowej zobowiązań zaliczanych do długu. Część ta zostanie rozszerzona na wszystkie kategorie tytułów dłużnych. Dodatkowo, jednostki będą wykazywać zobowiązania nominowane w walutach obcych (innych niż EUR, USD, CHF) nie tylko według średniego kursu NBP na koniec okresu sprawozdawczego, ale również według średniej arytmetycznej ze średnich kursów NBP ogłaszanych i obowiązujących w dni robocze. Dla ułatwienia stosowania średniej arytmetycznej ma być ona publikowana na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Zmiany załącznika Nr 9 „Instrukcja sporządzania sprawozdań” polegają na dostosowaniu jego treści do nowych wzorów sprawozdań Rb-Z i Rb-UZ, a także ujednoliceniu stosowanej terminologii tytułów dłużnych i sposobu obliczania wartości nominalnej poręczeń i gwarancji, zawartych w innych obowiązujących aktach prawnych. Ideą przyświecającą proponowanym zmianom jest to, aby na koniec roku budżetowego wykazywać te środki, które są zaliczone do stanu środków danego roku budżetowego jednostki. Dlatego też w kategoriach depozyt, w należnościach, wprowadzono zmiany polegające na tym, że jednostka nie będzie wykazywała tych środków znajdujących się na rachunku bankowym na koniec IV kwartału, które otrzymała od innej jednostki bądź na rzecz innej jednostki, które będzie zobowiązana zwrócić w następnym kwartale w wyniku rozliczenia, lub środków które dotyczą zobowiązania przyszłego kwartału. Dodatkowo, państwowe jednostki budżetowe posiadające należności Skarbu Państwa nie będą wykazywały w depozytach środków na rachunkach bieżących prowadzonych w ramach obsługi budżetu państwa. Środki te będą wykazywane przez Ministra Finansów w ramach centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Projekt rozporządzenia zakłada, że pierwsze sprawozdania na nowych formularzach będą sporządzane już za III kwartał 2013 roku, z tym że przepis przejściowy zakłada konieczność wypełnienia części F, która standardowo będzie wypełniana jedynie w sprawozdaniu obejmującym IV kwartał roku budżetowego.

O autorce:

Aneta Terlikowska–Bohaczek - główna księgowa jednostek sektora finansów publicznych, specjalista w zakresie rachunkowości budżetowej, trener szkoleń adresowanych do sektora finansów publicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

Rusza program "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Samorządy mogą składać wnioski do 30 sierpnia

W czwartek, 25 lipca odbyła się konferencja z udziałem wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej. Tematem konferencji był nowy program dla gmin bez opieki żłobkowej w ramach Aktywnego Malucha – "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Wnioski można składać do 30 sierpnia.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej

23 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

82 mln zł środków na dofinansowania do remontów dróg samorządowych na 2025 r. w województwie śląskim

W środę, 24 lipca wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, o tym, że rusza nabór na dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przyszły rok. W województwie lubelskim nabór ruszy w piątek, 26 lipca. Środki z dofinansowania mogą zostać przeznaczone na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także na inne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu.

5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

REKLAMA

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA