Umowa faktoringu w sprawozdaniu Rb-Z
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznała Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.
REKLAMA
Zdaniem RIO umowa faktoringu należy do kategorii umów nienazwanych i wykorzystywana jest jako jeden ze sposobów finansowania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego. Faktoring polega na nabyciu przez bank lub inną instytucję specjalizującą się w świadczeniu tego rodzaju usług (faktora) określonej wierzytelności pieniężnej przysługującej przedsiębiorcy (faktorantowi) z tytułu dostaw towarów lub świadczonych usług na rzecz jst. Skutkiem ekonomicznym takiej transakcji dla faktoranta jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności zaciągania kredytu bankowego.
RIO w Gdańsku wskazuje, iż specyfika umowy factoringu wykorzystująca mechanizm długotrwałego kredytu kupieckiego wskazuje na konieczność wliczania zobowiązań związanych z tą umową do państwowego długu publicznego na podstawie § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego (Dz. U. z 2011 r. Nr 298, poz. 1767).
Polecamy serwis: Sprawozdawczość
Powyższe oznacza także konieczność ujmowania wskazanych zobowiązań w kwartalnym sprawozdaniu Rb-Z o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji pod pozycją „kredyty i pożyczki”.
Pomimo wywoływania skutków podobnych do umowy pożyczki lub kredytu (a związanych z odroczeniem płatności – zdaniem RIO – spłatę zobowiązań związanych z przedmiotową umową nienazwaną nie należy traktować w kategorii rozchodów, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t. j.: Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.), gdyż z zawarciem umowy factoringu nie są związane żadne dodatkowe środki dla jednostki w postaci przychodów.
Zobowiązania te należy zatem ujmować jako wydatki i klasyfikować zgodnie z rodzajem poniesionego wydatku.
Do przedmiotowych zobowiązań nie należy również stosować pozostałych przepisów ustawy o finansach publicznych, które wprost dotyczą kredytów i pożyczek.
Źródło: RIO w Gdańsku
Zobacz również w INFORRB: Które rodzaje sprawozdań budżetowych należy przekazywać w formie elektronicznej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.