Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu składka. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące składka.
Wyrównanie podstawy wymiaru składek do minimalnej pensji osoby przebywającej na urlopie wychowawczym
Aktualizacja: 13.02.2019
Pracownica samorządowej jednostki budżetowej jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Od kwietnia 2016 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Jej wynagrodzenie przyjmowane do obliczania podstawy składek emerytalno-rentowych składało się z wynagrodzenia zasadniczego niższego niż minimalne i dodatku stażowego. Ile powinna wynosić podstawa składek w 2019 r.? Czy 2250 zł i czy należy doliczyć dodatek za wysługę lat? »
Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami
Aktualizacja: 19.07.2010
Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia. »
Błędy w dokumentach ubezpieczeniowych
Aktualizacja: 08.05.2010
Wypełnianie przez płatników dokumentacji dla ZUS ciągle sprawia dużo trudności. Błędy pojawiają się zarówno w dokumentach zgłoszeniowych (np. ZUS ZPA, ZUS ZUA i ZUS ZZA), jak i rozliczeniowych. Jak je naprawić - zmienić dane czy je skorygować? »
Rozliczanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastek)
Aktualizacja: 08.05.2010
Tak zwane trzynastki, jako przychód ze stosunku pracy, stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Najważniejszą zmianą w podatku dochodowym od osób prawnych z punktu widzenia płatników jest wyłączenie od 1 stycznia 2009 r. z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych należności pracowniczych, tj. np. wynagrodzeń i składek ZUS. »
Jakie składki od dodatku stażowego wypłacanego za okres choroby
Aktualizacja: 08.05.2010
Pracownicy gminy dostają dodatek za wysługę lat - dodatek stażowy, który jest im wypłacany w stałej wysokości zarówno za okres wykonywania pracy, jak i za okres choroby. Kiedy od takiego składnika wynagrodzenia powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a kiedy ten przychód jest zwolniony od składek? Czy w przypadku gdy pracownik choruje i za ten okres otrzymuje wynagrodzenie chorobowe oraz dodatek stażowy, to od tej części dodatku (przypadającej na okres pobierania tego wynagrodzenia) powinna być naliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne? »
trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »