reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych 2018 r.

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Co się zmieni?

Celem ustawy jest uporządkowanie kwestii lokowania środków pochodzących z wykupu aktywów, o których mowa w art. 58 ust. 2 pkt 4a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Przedmiotowa ustawa modyfikuje przepisy rozdziału 6 ustawy poprzez:

  1. likwidację ewidencyjnego wyodrębnienia aktywów, pochodzących z przeniesienia aktywów określonych w art. 58 ust. 2 pkt 4a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli aktywów obejmujących m. in. obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego, przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej ustawą z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. poz. 1717);
  2. uchylenie przepisów dotyczących tych aktywów, które stanowią o tym, że środki i przychody z nich mogą być wykorzystane wyłącznie na zasilenie funduszu emerytalnego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz wprowadzenie unormowania, zgodnie z którym środki pochodzące z wykupu wyżej wskazanych aktywów i uzyskane od nich przychody, zwiększają aktywa Funduszu Rezerwy Demograficznej oraz że będą podlegały klasyfikowaniu i zarządzaniu na takich zasadach, jak dla pozostałych aktywów Funduszu;
  3. uchylenie ograniczenia lokowania środków pochodzących z aktywów, o których mowa w art. 58 ust. 2 pkt 2 (środki ze zbycia akcji i udziałów Skarbu Państwa w określonej wysokości) we wskazane ustawą instrumenty (art. 63 ust. 3)

Zobacz: ZUS

Ponadto ustawa wprowadza przepis określający sposób poboru przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłat z tytułu nałożonego obowiązku poboru i dochodzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne od Narodowego Funduszu Zdrowia, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz do otwartych funduszy emerytalnych. Należności z tytułu poniesionych kosztów Zakład będzie pobierał w formie potrącenia z dokonanych wpłat.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 23 października 2018 r., z wyjątkiem przepisu stanowiącego, iż Należności z tytułu nałożonego obowiązku poboru i dochodzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne od Narodowego Funduszu Zdrowia, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz do otwartych funduszy emerytalnych Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pobierał w formie potrącenia z dokonanych wpłat, który wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: http://www.prezydent.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Zdjęcia

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych 2018 r./ fot. shutterstock
Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych 2018 r./ fot. shutterstock

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama