Minimalne wynagrodzenie w służbie zdrowia 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Senat bez poprawek przyjął w piątek nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Nowe przepisy gwarantują m.in. płacę minimalną pracownikom innym niż wykonujący zawody medyczne, w tym dyspozytorom i opiekunom medycznym.
REKLAMA
Za nowelą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i niektórych innych ustaw głosowało 85 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej przyjęcie noweli bez poprawek zarekomendowała senacka komisja zdrowia. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.
Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów
Nowe przepisy gwarantują m.in. płacę minimalną pracownikom innym niż wykonujący zawody medyczne, czyli np. dyspozytorom medycznym, opiekunom medycznym. W nowelizacji jest również zapisany korzystniejszy wskaźnik podwyższenia wynagrodzenia dla pielęgniarek z wyższym wykształceniem magisterskim.
Zobacz: Wynagrodzenia
REKLAMA
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreślała wcześniej, że nowelizacja została przygotowana po roku funkcjonowania ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia oraz po konsultacjach z wieloma środowiskami zawodowymi. "Odzwierciedla [ona] oczekiwania strony społecznej" – zaznaczyła.
Wskazywała również, że za nową regulacją prawną idą konkretne pieniądze. Zapewniła, że są one zabezpieczone w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia w tym roku i zapisane w planie finansowym na 2019 r. Wyjaśniła, że pieniądze będą przekazane do podmiotów leczniczych w formie ryczałtów dla szpitali bądź wzrostu wyceny świadczeń w lecznictwie ambulatoryjnym.
Według danych Ministerstwa Zdrowia, w kraju jest 35 tys. etatów pracowników działalności podstawowej. Kwota podwyżek dla nich ma wynieść w tym roku (regulacja ma obowiązywać z mocą od pierwszego lipca) około 23 mln zł. Nie wszyscy z tych 35 tys. pracowników mają wynagrodzenie niższe niż zakłada ustawa. Poniżej zakładanego minimum zarabia w tej grupie około 20 proc. osób z wyższym wykształceniem, około 40 proc. ze średnim i 75 proc. z wykształceniem podstawowym.(PAP)
autor: Marcin Chomiuk
REKLAMA
REKLAMA