reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Zmiany w ustawie o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego już od 15 lutego 2019 r.

Zmiany w ustawie o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego już od 15 lutego 2019 r.

W dniu 30 stycznia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 17 stycznia 2019 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw. Co się zmienia?

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 311), wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, powinny być składane za pomocą formularza elektronicznego udostępnionego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ponadto w przepisach przejściowych tej ustawy, w roku 2018 umożliwiono rolnikom ubiegającym się o przyznanie płatności złożenia – zamiast wniosku o przyznanie płatności – oświadczenia, w którym potwierdzali brak zmian w porównaniu do wniosku złożonego w poprzednim roku.

Zobacz: Finanse publiczne

Celem podpisanej ustawy jest przedłużenie na rok 2019 rozwiązań zastosowanych w roku 2018, polegających na umożliwieniu składania oświadczenia zamiast wniosku o przyznanie płatności. Złożenie przez rolnika takiego oświadczenia będzie równoznaczne ze złożeniem wniosku o te same płatności, co w roku poprzednim. Rolnicy będą mogli składać oświadczenia w terminie od dnia 15 lutego do dnia 14 marca 2019 r., na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ustawodawca przewidział, że z możliwości złożenia oświadczenia będą mogli skorzystać rolnicy, w gospodarstwach których nie nastąpiły żadne zmiany, które miałyby wpływ na treść składanego wniosku. Z tego względu, przepisy ustawy przewidują możliwość składania oświadczeń zastępujących wnioski o przyznanie płatności przez rolników, którzy wnioskowali wyłącznie o jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz lub płatność niezwiązaną do tytoniu. Uprawnionymi do złożenia oświadczenia będą również beneficjenci działań PROW 2007-2013 w zakresie działania - Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne oraz działań PROW 2014-2020 w zakresie działania - Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów oraz działania - Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami.

Zobacz serwis: Kadry i płace

Ponadto ustawa zmienia treść przepisu art. 7 nowelizowanej ustawy, zobowiązującego Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do przesyłania w latach 2018-2020 częściowo wypełnionego formularza wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu wraz z materiałem graficznym wyłącznie rolnikowi, który złożył wniosek o przyznanie tych płatności w poprzednim roku w formie papierowej. Zmiana wprowadzana do ustawy przedłożoną ustawą zobowiązuje Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do przesyłania ww. formularza wniosku oraz materiału graficznego każdemu rolnikowi, niezależnie od sposobu złożenia wniosku (w formie papierowej czy elektronicznej).

Ustawa wejdzie w życie z dniem 15 lutego 2019 r.

Źródło: www.prezydent.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Zdjęcia

Zmiany w ustawie o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego już od 15 lutego 2019 r./ fot. Shutterstock
Zmiany w ustawie o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego już od 15 lutego 2019 r./ fot. Shutterstock

INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama