REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do końca stycznia 2022 r. gminy zgłaszają zapotrzebowanie w programie Opieka 75+

13 emerytura 2021 trzynastka trzynasta czternastka czternasta 14 emeryt
13 emerytura 2021 trzynastka trzynasta czternastka czternasta 14 emeryt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rusza kolejna edycja Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka 75+”. Do końca stycznia 2022 r. gminy mają czas na zgłaszanie zapotrzebowania na środki finansowe na rok 2022. Dotacja celowa z budżetu państwa w tej edycji wzrosła do 60 proc. kosztów realizacji zadania.

Ministerstwo Rodziny od 2018 r. realizuje rządowy program „Opieka 75+”. Jest on skierowany do osób starszych w wieku 75 lat i więcej, które mieszkają na terenie gmin do 60 tys. mieszkańców. W ubiegłym roku pomocą w formie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych, dzięki programowi „Opieka 75+” objęto łącznie  ponad 113 tys. osób.

REKLAMA

Korzysta coraz więcej gmin - Opieka 75+

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podpisała Program „Opieka 75+” na rok 2022. Program służy wsparciu samorządów w realizacji ich zadania własnego, wynikającego z ustawy o pomocy społecznej. Dzięki niemu usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne, rozwijają się także w mniejszych miejscowościach. Z roku na rok uczestniczy w nim coraz więcej gmin, a z usług korzysta większa liczba Seniorów. W edycji programu na rok 2022 zwiększyliśmy wysokość wsparcia finansowego dla gmin z 50 proc. do 60 proc. udzielanego z dotacji celowej budżetu państwa.

opieka 75+

opieka 75+

Programem będzie można objąć osoby, które po raz pierwszy skorzystają z usług opiekuńczych, jak również korzystające z nich już wcześniej, a także zwiększyć liczbę godzin potrzebnych usług. Osób starszych w Polsce z roku na rok przybywa, a zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze – również specjalistyczne – rośnie. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dostępu do nich wszystkim, którzy tego potrzebują – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – To istotny element naszej polityki senioralnej.

Gminy zgłaszają zapotrzebowanie do końca stycznia 2022 r. - Opieka 75+

Do końca stycznia 2022 roku gminy mają czas na zgłaszanie zapotrzebowania na środki finansowe do Urzędów Wojewódzkich. Wojewodowie przekażą je do Ministerstwa Rodziny do połowy lutego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

REKLAMA